| anonim_4396 a întrebat:

In Biblie se vorbeste despre lumina sfanta?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, încât să vadă faptele voastre bune şi să îl preamărească pe Tatăl vostru din ceruri" (Mt 5, 16).

| MMihai a răspuns:

Ce numești tu,
lumină sfântă?

Escrocheria de paște, de la Ierusalim?

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Da
sper ca nu esti ateu

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

1)
Din 1988 am început să mă îndoiesc,
că ateismul, este calea corectă, de urmat.

Am renunțat definitiv, la Ateism în 1994.

Am încercat ulterior să elaborez „ Religia Adevărată ".

Până la urmă,
am renunțat și la asta,
fiind convins,
că dacă aș fi propovăduit
„ Religia Adevărată",
aveam toate șansele,
să mor asasinat,
și mi-am zis
că mai bine mor
în condiții „ mai normale".

Oricum ateismul,
este o idioțenie.

| danay72 a răspuns:

Da,de exemplu despre Isus se spune ca e Lumina lumii.Dar lumina, nu lumanare.

| anonimg a răspuns:

Expresia "lumina sfanta" din Biblie face referire la Persoana Domnului Hristos, dupa cum marturiseste: "Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii." (Ioan.8:12)
Deci nu este vorba de vreo flacara sau ceva de genul acesta. Cultul lumanarilor provine de la pagani, deoarece nu a existat niciodata la evrei lumanari, si nici apostolii nu foloseau asa ceva. Lumanarile au aparut la mai bine de o mie de ani de la Hristos.
Oricum, in Sfanta Scriptura(Biblia) nu exista aceasta expresie de "lumina sfanta". In Biblie gasim lumina ca fiind lumina, iar intunericul ca opusul luminii. Biblia nu vorbeste de o a 3-a categorie de lucruri, ci doar de 2: bine si rau, lumina si intuneric, intelept si nebun, flamand si satul, bogat si sarac, oi si capre, grau si neghina, etc.
Referindu-ne strict la lumina, aceasta este in mod automat si sfanta, deoarece este reprezentata de Domnul Isus.
Lumanarile sunt obiecte de cult. Dar lumina acestora nu are nici o valoare daca in viata noastra zilnica nu Il urmam pe Domnul Isus si Il tagaduim nepazind si neimplinind legile si poruncile Lui, neiubindu-L pe El si pe aproapele nostru asa dupa cum cere, si dupa cum se cade sa o si facem. (Matei.22:36-39)

"Isus le-a zis: "Lumina mai este putina vreme in mijlocul vostru. Umblati ca unii care aveti lumina, ca sa nu va cuprinda intunericul; cine umbla in intuneric nu stie unde merge." (Ioan.12:35)
In curand, veacul acesta se va sfarsi odata cu sfarsitul mijlocirii Domnului Isus din Sanctuarul ceresc. Nu stim cand se va intampla aceasta. Dar intunericul spiritual parca este din ce in ce mai dens, din pricina ca oamenii continua sa duca o viata straina de viata lui Dumnezeu.
"Iata, vin zile, zice Domnul Dumnezeu, cand voi trimite foamete in tara, nu foamete de paine, nici sete de apa, ci foame si sete dupa auzirea cuvintelor Domnului.
Vor pribegi atunci de la o mare la alta, de la miazanoapte la rasarit, vor umbla istoviti incoace si incolo, ca sa caute cuvantul Domnului, si tot nu-l vor gasi."
(Amos.8:11,12) Cat de curand se va implini profetia aceasta, fie ca vrem sau nu, fie ca suntem pregatiti sau nu, fie ca vom ramane mai departe indiferenti sau nu.

| MadaSweet18 a răspuns (pentru anonimg):

Iisus se scrie cu doi de i si te dai si mare credincios.

| Noctis a răspuns (pentru MadaSweet18):

De ce? Si englezii si americanii ar trebui sa scrie JJesus?

| MadaSweet18 a răspuns (pentru Noctis):

Nu am intreba pe mine dc, intreaba-i pe aia credinciosi... eu stiu asta de la ora de religie.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Imi spui te rog ce aplicatie practica are aceasta lumina sfanta? eu sunt inginer si nu prea ma pricep la cuvinte si povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista o lumina sfanta la crestini..Escrocherii!

| BlackSulphur a răspuns:

Probabil. Oricum, este un obicei furat de la Romani/Greci, nu mai tin minte sigur. Originalitate? Bitch, please, we have hell, fear, genocide etc.

| AwaZoh98 a răspuns:

Hey!
Prin "lumina sfanta", Biblia face referire la Mantuitorul Iisus Hristos:
"Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii."

| Actaar a răspuns:

Da, se numeste lanterna.

| Luka32 a răspuns:

Nu,nu este scris deoarece evenimentul a avut loc la mult timp dupa nasterea lui Hristos.