| anonim_4396 a întrebat:

In cazul in care exista extraterestrii inteligenti, au si ei nevoie de "mantuirea" crestina si de iertarea zeului vostru?

13 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

In cazul in care am descoperi extraterestri/forme de viata extraterestre religiile nu ar mai avea putere

| sublime89 a răspuns:

Dupa mintea crestinilor, da. Asa cum au avut nevoie si amerindienii sau altii. Dar macar ei erau oameni. Sa mergi si sa le vorbesti despre biblie unor fiinte complet diferite de tine, poate mult mai avansate tehnologic decat tine, de pe o planeta complet straina tie, ar fi ca si cum caii ar deveni inteligenti, ar inventa o religie, si apoi ne-ar cere noua oamenilor sa credem in ea.

| M25M a răspuns:

Daca mai apar multe intrebari despre extraterestri o dam in Ancient Aliens pe aici laughing

| Alcyon a răspuns:

Vezi ca a mai pus cineva o intrebare asemanatoare (daca nu identica). Si-o sa-ti raspund ce-am raspuns si-atunci. Raspunsul se afla exact in cuvantul extra - terestru. Ce-nseamna asta? Inseamna ca nu apartine lumii noastre. Daca nu apartine lumii noastre, logic, ceea ce ni se potriveste noua, probabil ca lor nu li s-ar potrivi.

| Copac13 a răspuns:

Acelasi dumnezeu este peste toto doar ca are nume diferite ca allah, budha sau alti

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Copac13):

Nume diferite, obiceiuri diferite, traditii diferite, si totul diferit.

| anonim_4396 explică (pentru Copac13):

Contrazicerile dintre religii fac ca afirmatia ta sa fie incorecta. Daca nu cunosti religie, nu mai face asemenea afirmatii.

| Inferno a răspuns (pentru Copac13):

Asta e ca si cand ai spune ca oala de noapte e tot aia cu Sfantul Graal. Adica au nume diferite, arata diferit, una tine urina si materii fecale, alta tine ceva diferit, dar tot din atomi sunt facute toate deci sunt identice.
Faina logica ta.

| Copac13 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ca spui tu?

| anonim_4396 explică (pentru Copac13):

Facepalm.

Asta-i tot ce ai inteles?

Din afirmatiile tale imi dau seama ca la capitolul religie esti mai varza decat varza.

| Copac13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am vrei sa stiu eu toata biblia sa ma papa la Vatican

| anonim_4396 explică (pentru Copac13):

Eu ti-am zis sa inveti RELIGIE ca sa nu mai faci afirmatii eronate ca cea de mai sus gen acelasi pentru toti doar ca are nume diferite.

Ba mai mult de atat, cand gresesti si iti spun / arata altii ca ai gresit, e de preferat sa accepti adevarul nu sa o arzi tupeist degeaba.

Stii macar ce inseamna "religie"?

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Si cel mai important, fiecare pedepseste necredinciosii, adica cei care nu fac exact ce le spune. Daaaaa, toti "ie" unul.