| anonim_4396 a întrebat:

In inteles biblic, ce anume ar putea fi considerat o "urâciune a pustiirii" si care loc ar putea fi "prea sfânt"?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.gotquestions.org/Romana/uraciunea-pustiirii.html
La crestini orice nu e cum scrie in biblie e pustiire (lipsa duhului sfant) =))

10 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

"urâciune a pustiirii"..nu stiu.
""Loc prea sfant"" Raiul.

| Mădă0611 a răspuns:

In inteles biblic, un loc fara duhul sfant e pustiu. Daca un suflet nu are duhul sfant, se presupune ca face toate pacatele si legendele de cartier spun ca pacatul urateste omul (de asta cica diavolul e urat).
Locul prea sfant e cel de-a dreapta lui doamne doamne.

Nu e prea gresit ce spuneau nenii aia, doar ca nu au inteles ce au observat si au atribuit toate fenomenele unor personaje mitologice.
Duhul sfant = viata/duhul sfant = moralitate, da, fara viata e pustiu si fara moralitate e urat. Nu spun ca e adevarat ca exista duh sfant/dumnezeu, spuneam mai sus ca nu au inteles ce au observat.

| sabin89 a răspuns:

Ce ma surprinde este ca acei "cunoscatori" - Ema, milan, martian... - nu au nimic de zis cand e vorba de o intrebare la care trebuie pusa si nitel mintea la contributie. Dar cand trebuie spus ceva simplu, de felul "Ce minunat e Domnul!", repede apar.

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am gresit eu. Nu locul "prea sfant", ci locul "sfant". Uite contextul: "Cand veti vedea uraciunea pustiirii...asezata in locul sfant" - Mat. 24: 15

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Uraciunea pustiirii inglobeaza sectele, necredinta si patimile dar mai e un pic si va fi impusa si in biserica

| ManStrong a răspuns:

Locul prea sfint in cadrul acestei proorocii este Templul din Ierusalim iar uriciunea pustirii era Vulturul, Emblema Romei imperiale.

| sabin89 a răspuns (pentru ManStrong):

Deci, proorocia s-a implinit? Sau urmeaza sa se implineasca?

| ManStrong a răspuns (pentru sabin89):

Proorocia s-a implinit in anul 67-73 la darimarea Ierusalimului de catre Titus.
Sa implinit cu lux de amanunte.

| EmaS a răspuns (pentru sabin89):

Pai stiu ca de obicei nu esti de acord cu parerea mea, asa ca am considerat inutil raspunsul meu. Eu cred ca este vorba de anticrist care se va aseza in Templul lui Dumnezeu dandu-se drept Dumnezeu. Templul din Ierusalim urmeaza sa fie zidit din nou inainte de venirea Domnului Isus.

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

Chiar daca nu avem aceleasi pareri, asta nu exclude posibilitatea de a invata unii de la altii.