| Andraz1234567890 a întrebat:

Femeile au voie sa mearga in biserica cand au ovulatie (acea perioada de cateva zile intre doua menstruatii cand exista secretii)?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Femeile au voie sa mearga la biserica in orice zi a vietii lor.

| vocea a răspuns (pentru Brigaela):

Draga mea femeile nu au voie sa mearga la biserica cand sunt pe cilcu, poti sa o iei ca discriminare dar nu cred ca ai vrea sa fi musulman in vremurilea astea

| Brigaela a răspuns (pentru vocea):

Nu o iau ca pe o discriminare, doar ca este o regula din Vechiul Testament, care nu se mai aplica. Exista preoti mai putin educati care nu stiu exact regulile si o impun, dar Biserica Ortodoxa, oficial, nu cere asa ceva si acesti preoti pot fi invatati corect. Biserica este deschisa femeilor in orice zi.
In alta ordine de idei, nu exista nici o problema in a fi musulman pasnic in ziua de azi. Nu musulmanii sunt problema, ci extremistii religiosi de orice religie ar fi ei.

| vocea a răspuns (pentru Brigaela):

Draga mea religia e problema de mii de ani, extremitatiile apar dataorita oamenilor care gandesc si traiesc altfel, biserica a devenit o institutie unde se fura banii si traiesc toti hotii, biserica trebuie sa fie un cult de moralitate fata de oameni,
musulmanii sunt o problema fiindca chiar daca nu sunt toti extremisti se supun legii coranului, unde femeia nu are nici un drept, orice musulman care respecta coranul si isi vede ca sotia l inselat atunci el va actiona dupa legile coranului si o va executa in public
cunosc musulmanii chiar am prieteni musulmani, au o mentalitate diferita chiar daca nu reactioaneaza ca si extremistii de moment, e tot duc o viata extremista in familie si comunitate.
religia a dezbinat oamenii si este pacat fiindca Dumnezeu nu a vrut asta, femeia nu are nici un drept mereu a stat in umbra barbatului si in religia ordodoxa si in cea musulmana si cam in toate mai putin cea budista

| Brigaela a răspuns (pentru vocea):

Din raspunsul tau deduc ca nu ai citit (sau nu ai inteles) nici Biblia si nici Coranul. Daca vrei sa ai o parere argumentata si nu doar vorbarie goala, lectura placuta! O sa fii foarte surprins si ti se va face rusine de cele sustinute inainte de a le citi. Ignoranta ne face pe toti manipulabili si stupizi.

| vocea a răspuns (pentru Brigaela):

Tu crezi ca le stii pe toate, nu ma cert cu tine fiindca habar nu ai nimic despre religie si nici despre in fluenta sa asupra omului, ce sa vorbim despre ezoterism si ideologia fiecarei religii, avand in vedere ca nu stii lucruri elementare.
draga mea jignesti toti musulmanii cand imi spui ca nu am inteles coranul, tu crezi ca vreodata vreun musulman ar bea alcool sau nu si-ar executa sotia pntru infidlitate? hai sa fim seriosi, in coran nu scrie sa ucizi dar ei asta fac, sunt miliarde de musulmani dupa parerea ta care nu au inteles coranul, daca nu stii nu te baga, tu bagate la categoria sex unde te pricepi de minune, nu la categoria aceasta fiindca nu am pretentii, femeile au stat mereu in umbra barbatului din pacate
femeile au drept de vot de foarte putin timp, ininte ele nu aveau voie sa poarte pantaloni, in multe tari ale lumii nu am avut niciodata femei presedinte, se promoveaza la televizor prostologia si modelul pe care trebuie sa il urmeze o femeie sa aiba succes ca sa nu mai spunem ca uele isi vand trupul pe bani, deci femeia in secolul 21 este un pic mai sus ca in secolul 20, din pacate societate in care traim nu vede femeie egala cu barbatul

| Brigaela a răspuns (pentru vocea):

Eu sunt egala cu orice barbat din lumea asta, niciodata nimeni nu m-a discriminat si intotdeauna am facut ce am dorit si ce am crezut de cuviinta, fara a mi se spune vreodata ca nu pot face ceva fiindca as fi femeie.

| danay72 a răspuns:

Da,interdicția era în Vechiul Israel, ca o femeie nu avea voie sa intre în templu când era la menstruație. Dar acum nu mai suntem sub Legea mozaică.

| RAY a răspuns:

Femeile nu sunt la ovulatie cand sunt la menstruatie sa stii asta, nu ai voie sa pupi icoane atat

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu, deoarece in acea perioada este fertila si poate sa ramana insarcinata cu Duhul Sfant.
Au mai fost cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au voie dar mai bine sa nu mearga ca acolo este usor tare sa speli creierele credulilor.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da,au voie.Doar in timpul menstruatiei nu au voie sa intre in biserica si sa se atinga de lucruri sfinte.