| iezuit a întrebat:

In rai putem sa ne uitam la cei care ard in iad? Daca am putea am fi mai recunoscatori lui Dumnezeu ca ne-a salvat de acel loc.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred, pentru ca am vedea poate pe unii dintre cei dragi noua si ne-am intrista.Desi in Biblie vedem pilda bogatului si Lazar, cred ca aceasta a fost pentru a ne transmite ca dupa moarte este prea tarziu ca sa ne pocaim.

| Inferno a răspuns:

Explica-mi ce relevanta au elementele folosite de tine in contextul expus TOT DE TINE. "vazul, locul/ spatiul" I

| danut a răspuns:

Pentru buna ta informare afla ca Raiul (Noul EDEN) va fi CREAT in acelasi loc in care cei pacatosi isi vor fi PRIMIT PEDEAPSA (Iad). Deci totul va fi pe pamant in ordinea de mai sus.

| Lizzu a răspuns (pentru danut):

"Raiul (Noul EDEN) va fi CREAT in acelasi loc in care cei pacatosi isi vor fi PRIMIT PEDEAPSA (Iad)"

Cata imaginatie.Iar tu de unde ai aflat la randul tau comoara asta de informatie?

Ce va mai place sa fiti considerati superiori doar pentru ca faceti parte din turma si sa-i umiliti si sa-i faceti nebuni pe cei are ies din randuri.

| danut a răspuns (pentru Lizzu):

Din Biblie, dar necesita ceva studiu oriunde te afli, "in turma" sau "pe alaturi". Dumnezeu spune: "..cauta si vei gasi."

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, iadul se refera la distrugere eterna nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Cat despre rai sau paradis, acesta ve fi pe pamant.Isaia65:20-25,Psalmi37:9-11,29

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Martor a lui Yehova nu?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Banuiam.

| AFR81 a răspuns:

Nu ar trebui sa ne uitam la cei care ard in Iad. Oamenii, chiar si in rai, s'ar considera superiori.

| Nucreeed a răspuns:

Retardat mintal...iti doresc sa ajungi in rai, u selfish biatch!

| Mădă0611 a răspuns:

Si cu gandirea asta crezi ca te asteapta raiul? laughing Sau poate, asa "tata", asa fii.

| sublime89 a răspuns:

Da, te uiti la ei si le faci in ciuda si razi laughing

| Lizzu a răspuns:

Nu cred ca raiul este un loc sadic, dar daca asa vreti voi sa credeti si va simtiti confortabil fiind crestini si "milostivi" pe deasupra, cand d-zeu va da exemplu negativ pe sufletele amarate care au ales sa-si traiasca viata dupa placerea lor interioara care e mai presus de orice reguli si legi in lumea asta si care au curajul sa faca asta fara frica de pedeapsa, atunci inseamna ca termenul de crestinism este inteles gresit si de fapt se cheama sadism.

V-ar placea a? sa priviti la filme de groaza live - iadul. Sunt sigura de asta.

Mai terminati cu prostiile si aberatiile si mai bine deschideti-va ochii odata pentru totdeauna!

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu de ce nazuiti toti la viata vesnica si lipsita de griji, imi suna a egoism total!
--Sa te astepte o recompensa mai mare decat casa in timp ce pe altii (persoanele care au curaj sa -si traiasca experienta pe Pamant in felul dorit de ei) credeti ca ii asteapta ceva horror si atat de rau si focos incat se vor mistui de pe fata pamantului.

Chiar nu vedeti cata ura si frustrare si invidie ascunde toata gandirea asta?
Frustrare datorita lipsei placerii, a lucrurilor si a vietii insasi traita libera in starea ei naturala si asa cum o doriti voi si nu cum vi se spune?

Vreau sa stiu si eu ceva : credeti ca oamenii pesterii care nu aveau accesul la cele 10 porunci si la biblie, au ajuns in iad? laughing oh go on
Astept raspuns.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Te-aş îndemna să te gândeşti în primul rând la următoarele întrebări:

1. Să privească oare Dumnezeul iubirii toată eternitatea la această torturare fizico-psihică nesfîrşită, lipsită de speranţă, de milă, de iubire şi plină de cruzime a creaturilor sale?

2. Este el un Dumnezeu atît de nemilos?

3. Cum am considera un om care şi-ar satisface setea de răzbunare într-un mod atît de neîndurător şi nestăpînit? Am putea spune despre el că este iubitor?

4.Cum ar putea Dumnezeu, care ne spune în Biblie că trebuie să-i iubim pe duşmanii noştri, să dorească să-i tortureze veşnic pe duşmanii săi?

Dacă îţi va veni greu să găseşti răspunsurile la aceste întrebări să ştii că motivul este simplu: învăţătura chinului veşnic nu este în realitate sprijinită de Biblie ci îşi are originea în mitologia babiloniană şi greacă.

| Mikhtarian a răspuns:

Dupa cum stiu,Noul Ierusalim va fi pe pamant,iar cei care au ramas cu Satan, nu vor putea intra.
Nu cred ca-i vezi, caci tu dupa ce mori, nu prea iti mai pasa de cineva in acel moment.
Dar dupa ce am citit, da.te poti intalni.

| Krokodil a răspuns:

Cu popcorn.

| elis1999 a răspuns:

SAL: eu o sa dau la seminaru teologic si stiu mai multe cum arfi sezice ca intre rai si iad ezisto o prapastie mare inct ce din iad nu pot trece in rai da nu sepoate vedea din rai in iad.ok