| Antisistem11 a întrebat:

In vechiul testament sunt 613 porunci, le respectați pe toate?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să-ți răspund sau să-ți arăt?

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu primesc porunci de la nimeni. Nu sunt subordonatul nimanui.

| CostinAlamariu a răspuns:

Toata ideea noului testament si a venirii lui Hristos este desavarsirea legii lui moise. Daca ai fi citit Noul Testament ai fi stiut asta. Tocmai in Noul Testament scrie ca nu mai trebuie sa respectam legile mozaice avand in vedere ca ele au fost facute ca metoda de pregatire morala si teologica pentru venirea lui Hristos.

| Meme10Memu a răspuns:

De ce mai intrebi daca nu respecti nimic?

| rapandula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar tu de ce mai existi daca nu respecti credintele si parerile celorlalti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce păcat, nu suntem evrei sa respectam cele 613 porunci.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici evreii nu le pot respecta, pentru ca sunt si porunci special legate de Templul din Ierusalim, care nu mai exista (ritualuri pe care evreii sunt obligati sa le faca-n Templul respectiv).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Imi cer scuze ca nu sunt evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi avem de împlinit Noul Testament, Vechiul Legământ este doar o umbră a desăvârșirii Noului Legământ.