| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In ziua de azi mai exista vreun sfant in carne si oase avand in vedere ca lumea nu merge intr-o directie buna?

24 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Dacă trăim ceea ce credem noi, posibil să fie vremea mucenicilor și a martirilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Proorocul Ilie când a fugit de Izabela in pustie credea ca numai el mai era in viață, si ca restul oamenilor sunt păgâni. Dar Cuvântul Domnului i-a vorbit ca mai sunt inca șapte mii de bărbați care nu și-au plecat genunchii înaintea lui Baal, si a căror gura nu l-au sărutat. La fel si in zilele noastre, numai Dumnezeu cunoaște lucrul acesta si nimeni altcineva. Noi trebuie sa fim preocupați fiecare de persoana sa daca e sau nu in relație buna cu Dumnezeu pentru ca mântuirea e personala si nu in grup.

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acel 'sfant' era un criminal, si-a ucis parintii.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Ce tot spui acolo? cum adica Proorocul Ilie si-a ucis parintii, unde scrie asta? tu vrobesti serios? treaba asta cu ucisul parintilor se intampla si acum, numai cand te uiti la stiri vezi un astfel de caz cu unu care si-a macelarit parintii.

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci accepti ca e normal ca sa iti ucizi parintii?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Nu, nu e normal tu crezi ca mi-e imi convie ca fiul meu sa imi faca felul esti nebun la cap deja tremur tot.

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu ai afirmat asta. Deci, Scrie ca Ilie si-a ucis parintii? Mai e ridicat si la rang de sfant rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nici cu maica Tereza nu imi e rusine, si aia e ridicata la rang de sfanta.La fel si sfantul Constantin l-a ucis pe fiul sau cel mare, acuzat de adulter cu Fausta, a omorat si pe sotia lui.S-a convertit la crestinism pentru a i se spala pacatul rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Ba esti nebun, viata chiar ca e de rahat nu ma pot opri din tremurat, copii sunt ceva de groaza.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Nu stiu de ce, dar am impresia ca Dumnezeu isi bate joc de noi ma jur.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Doamne Dumnezeule mare, bai deci e ceva de... nedescris.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Of, Doamne cu ce am gresit? ba esti... nu ma pot opri din tremurat inteleg ca Dumnezeu e duh dar ....nu se poate, totul e cat se poate de real.

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca Dumnezeu e duh, aduci duhul sfant ce e?

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu termuri la orice vad rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Octavian199):

Nu e amuzant.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cel ce Il are pe Hristos, este un sfant. Duhul Sfant locuieste in El, cel ce l-a primit pe Hristos ca mantuitor personal, este numit de biblie, sfant. Nu pentru fapte marete, ci pentru Hristos, mantuirea este prin har, nu prin fapte. Dar bineinteles faptele sunt foarte foarte importante si au mare valoare, dar nu ca, conditie de mantuire ''Nu faci fapte bune ca sa devii un fiu, faci fapte bune pentru ca esti un fiu al Lui.''

1 Corinteni 26 De pildă, fraţilor, uitaţi-vă la voi, care aţi fost chemaţi: printre voi nu* sunt mulţi înţelepţi în felul lumii, nici mulţi puternici, nici mulţi de neam ales.
* Ioan 7:48;
27 Dar Dumnezeu a ales lucrurile* nebune ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele înţelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de ruşine pe cele tari.
28 Şi Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii şi lucrurile dispreţuite, ba încă lucrurile care* nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt,
29 pentru ca* nimeni să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
30 Şi voi, prin El, sunteţi în Hristos Isus. El a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înţelepciune*, neprihănire**, sfinţire† şi răscumpărare
31 pentru ca, după cum este scris: „Cine* se laudă să se laude în Domnul."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil calugarii din Muntele Athos. Numai ei cred ca se mai roaga 12-18 sau mai multe ore intr-o zi.

| chuckmanson a răspuns:

Și crezi că acum 2000 de ani eram în cea mai bună direcție? Pană acum câteva secole în Europa domnea supremația religioasă și puteai fi ars sau torturat numai dacă nu credeai ce ți se spunea și în care libertatea religioasă nu exista de niciun fel. Aia era direcția cea bună? Evul Mediu Întunecat era lumea ta perfectă și acum când atrocitățile inumane sunt mai puține ca oricând și când compasiune umanitară este mai puternică ca oricând, asta e la tine ceva rău?

| Helper07 a răspuns:

Ce crezi ca inseamna sfant?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Helper07):

Sfânt este o persoană care, din punct de vedere religios, este considerată foarte apropiată de Divinitate și fără păcate. Un sfânt este o persoană care pe parcursul vieții a făcut fapte bune, lucru ce conduce spre purificarea sa spirituală, și a ajuns în Rai. Este preponderent întâlnită în creștinism, dar și la alte religii, având diverse particularități.

| Helper07 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, Dumnezeu ne inseamna spre sfiintenie insa in timpurile astea e tot mai greu sa-I fi placut.

| RaulAlmășan a răspuns:

Nu exista om cu adevarat, sfant.
Si Dumnezeu va hotari cei ce sunt sfinti si cei ce nu sunt, Dar la judecata.
Altfel e Hula, daca omul hotaraste gradul de sfintenie, doar Dumnezeu face asta.
Toti oamenii mantuiti sunt sfinti iar sfintii nu se roaga intre ei.