| DanionM a întrebat:

"Înţelepciune: dupã ce va muri, va şti care i-a fost scopul vieţii!" (-aforism-) Dar nu ar fi oare prea târziu atunci?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ecleziastul zice ca dupa ce oamenii mor, nu mai stiu nimic.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

În Ecclesiastul de care spui, sunt două puncte de vedere: unul uman iar celălalt divin. Punctul de vedere uman afirmă lucrul pe care l-ai spus tu, pentru că din contextul Scripturii reiese altceva referitor la modul de existenţă al sufletului...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

In Ecleziastul nu scrie ca ar fi doua puncte de vedere... A se vedea http://www.religioustolerance.org/aft_bibl1.htm

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Oamenii au tendinta sa gandeasca strict in cadru material pe care il percep. Si spun: cu ce minte vom sti sau cu ce ochi vom vedea? Insa cine cauta gaseste indicii si raspunsuri.