| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Intrebare pentru atei: cand o sa aveti copii, ce religie o sa aiba in certificat?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca si ei vor deveni atei.Conteaza mult educatia pe care o dai copilului inca de micut.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu o să am copii, nici nu concep așa un gând. Nu-s o fire înțelegătoare și dabia pot să am grijă de mine, ce ar mai fi să am și pe altcineva în grijă? Copilul ăla ori ar muri de foame ori călcatde mașină sau în alte moduri tragice, deci nu se pune problema.
Oricum ca să-ți răspund nu i-aș băga nici o religie pe gât, dacă vrea poate să adere la ce religie vrea la vârsta la care poate să gândească pentru el însuși.

| EmaS a răspuns (pentru FucktheSystem):

Un copil da sens vietii.Nu este usor sa il cresti si sa il educi, dar merita efortul.Ai si satisfactii si apoi la batranete ai si tu pe cineva care te iubeste neconditionat si care sa iti ofere un pahar cu apa.

| FucktheSystem a răspuns (pentru EmaS):

Cum am mai zis, eu n-aș fi în stare să-i ofer unui copil tot ce are nevoie pentru a crește, deci decât să-l terorizes și la bătrânețe să-mi aducă un pahar de apă să mi-l toarne în cap mai bine îmi iau singură paharul de apă.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In care certificat? De cand se scrie religia in vreun act oficial? Ca, presupun ca te refereai la certificatul de nastere.
Sincer, citindu-ti intrebarile, sunt din ce in ce mai convinsa ca le pui NUMAI dupa ce tragi un fum-doua.

| cristi202 a răspuns:

Crezi ca pina la batrinete ai sa devii un superom, de nu iti va mai fi sete?happy

| Angel0 a răspuns:

Interesant lucru ca ateii nu vor sa faca copii.Sa fie mama natura care si-a dat seama de greseala, si acum se apără?

Apache
| Apache a răspuns:

Nu intru neaparat in randul ateilor convinsi...dar cred ca sunt in masura sa raspund!
Va avea religia mea ...si nu pentru ca sunt credincios si imi pasa de chestiile astea, ci pentru ca daca tu ai o anumita religie si copilul tau va avea o alta o sa fii considerat un ciudat *fiindca lumea e tampita *
asa ca mai degraba faci si tu ca restul sa scapi de gura lor si copilul ala sa nu se simta ciudat si cand creste poate sa creada si sa faca ce vrea...
doar nu o sa ii bag ateismul sau crestinismul pe gat...e decizia lui si o sa i-o respect *sper.*

| Paulla a răspuns:

Nu plănuiesc să am un copil, sunt o fire rece, nesociabilă. Nu mă dau în vânt dupa compania altor persoane. Cum aş putea să-i arăt destulă afecţiune? Whatever, niciodată nu ştii...
Religia agnostică, i-aş prezenta diferite religii şi cel mai probabil va alege singur ateismul sau va rămâne la agnoticism.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Ma mir cum de nu vine Danutza cu o propunere gen: ar trebui sa zica religia in buletin.

| Laura a răspuns:

Ce certificat visezi? Mă rog, n-o să am copii, dar dacă aș fi avut nu i-aș fi botezat, i-aș fi lăsat să crească și să hotărască singuri dacă vor să adere la o religie sau nu.

| Danutza27 a răspuns:

Au perfecta dreptate fetele sa nu dea in brinci sa faca copii, musai trebuiesc imbracati numai "de firma" masina sa aiba de cel putin 50000 Eu o casuta prin dorobanti cum apare cel mai nou telefon obligat trebuie sa il aiba odorul lor primul, musai 1000 eu/seara la bamboo club.Dar stai ca nu este tot,nu vor nici sa fie gravide,trebuie sa gaseasca mama surogat, si doica sa il alapteze, noaptea cind plinge altu sa ocupe de el.Pai nu se poate asa ca nu e bine.Ce se va intimpla in realitate dupa o viata tumultoasa traita de parca in 2015 vine sfirsitul lumii,cu avorturi lasate in urma ca vagoanele dupa locomotiva. Femeilor le va veni mintea la cap, gasesc un amarit care vrea si el un copil, pai si ea ar vrea dar nu se mai poate ca deja e praf dupa traftire si avorturi.Incepe sa intrebe in dr si stg plateste la doctori de ajung in sapa de lemn dar ioc. Aude de la alte nebune ca daca botezi 3 copii iarta Dumnezeu roaba de copii avortati si uite cu 3 scutece si 5 pleduri ai scapat. Asta sa o crezi ai luat viata "trebuie sa pui viata" si uite asa pe la 30 de ani incepe rasplata.Ce fac ele o iau pe calea Bisericii cauta numai Preoti cu har ajung si pe la Parintele Iustin Pirvu dar numai cuvinte de mingiiere si Canon primesc.Dau si o fuga la ierusalim merg in genunchi pe unde a mers Mintuitorul pe drumul Golgotei dar nimic,Degeaba zic in mintea lor "daca ascultam cuvintul de intelepciune de la Ema ce bine era dar de ma minau necuratii la rele ".Asa ca o parere personala fiecare sa analizeze viata sa si sa se gindeasca la viitor pina nu e prea tirziu,nu poti fi toata viata Gica contra.
Si ca un facut unde este gasca este si @Woodenpints copilul minune cu boracul,asta are o scuza este inca traumatizat, dar ia sa dai tu de unul pe strada care merge cu copilul de mina si daca te tin balamalele, zii ca ala e borac si o sa ai o surpriza 2 luni nu mai mergi cu tricicleta ca ortoped scrie pe tine,

Răspuns utilizator avertizat
| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Danutza27):

Danutza, te banuiesc de o forma usoara de delir...

| Minks a răspuns (pentru Danutza27):

Imi inspiri mila.

| Danutza27 a răspuns (pentru SaintOcea):

Pai ma stii si tu ca exc confirma regula, uite in cazul tau tu nu ai argumente si jignesti eu am argumente si le spun deci pot folosi inteligenta mea dar tu?

| Danutza27 a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Tu sa nu te bagi in gura oamenilor mari

| Danutza27 a răspuns (pentru Minks):

Te rog sa te asezi in genunchi si sa te rogi la Dumnezeu pentru indreptarea mea ca si eu ma rog la Dumnezeu sa dea intelepciune celor de pe TPU

| cuvant a răspuns (pentru Danutza27):

Danutza sunt de acord 100% cu ce zici si pana la urma tot ce ai scris acolo inseamna educatie personala si dezvoltare personala a fiecaruia.

| Paulla a răspuns (pentru Danutza27):

Okay, am înţeles. Deci dacă tu crezi că o persoană care nu vrea sa aibă un copil ajunge să urmeze situaţia prezentată de tine... Din partea mea n-ai decât să ai 20 de plozi şi să stai acasă cu ei în loc să te duci la un psihiatru, cum ar fi normal în cazul tău.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru Danutza27):

Ti-ar conveni tie sa stii ca am 16-17 ani, sa poti sa ma faci "mucoasa", dar cu regret te anunta ca sunt majora, matura si vaccinata. Si nu ai pregatirea necesara sa imi spui tu mie ce sa fac, unde sa raspund si unde nu, raspund unde am ceva de zis, te expui, asuma-ti.

| francesca89 a răspuns:

Nu stiam ca exista certificat de religie...
copilul meu nu va avea o religie, fiindca nu va fi botezat, mai ales de niste ipocriti.

| Minks a răspuns:

Si-ar alege singur religia. N-am dreptul sa-i impun ceva in ce sa creada, mai ales ca nici eu nu cred in Dumnezeu.

| Birjaru a răspuns:

Lol, nespecificat, ateu, trasa linie, asta e ca si cum m-ai intreba ce se intampla cand moare un ateu, pai de obicei in tarile normale la cap se incinereaza fara probleme, si la noi se poate in unele locuri, tocmai, faptul ca religia are monopol pe nastere, moarte, etc ar trebui sa ne dea de gandit in ce fel de tara traim...

| 19marian60 a răspuns:

Atata timp cat statul si biserica sunt separate intrebarea este libsita dse fond.Copii mei isi vor alege sotii(ile)si religia care le va placea lor.eu pot doar sa-i cresc si sa-i feresc de ce mi se pare mia rau.cu respect!

| 19marian60 a răspuns:

Aceeasi pe care o ai tu trecuta in certyficat(cred ca in certificatul tauvde nastere nu e trecuta nici o religie )Pe ce ape navighezi omule?

| Shammal a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nu sunt de acord cu religia, nu o sa aiba nici o religie, este obligatoriu sa aiba o religie? o dunga in dreptul religiei nu merge? si pe ce certificat? scrie undeva ce religie ai?

| ankahra4m a răspuns:

Cine este nebun sa faca un copil in ziua de azi? Sau chiar in anii viitori, daca tu nu obervi ca planeta este suprapopulata...iar certificat?! religie in certificat? Nimeni nu trebuie sa bage religia pe gat, e alegerea fiecaruia. Dar unii sunt atat de "fraieri"...de aia se duce dracu' tot. Din cauza bisericii.