| SergiuOsan a întrebat:

Intrebare pentru atei si agnostici:
Credeti ca conceptul evolutiei ar putea fi folosit si pentru a explica dezvoltarea in timp a religiilor? Observam ca au prosperat religiile care s-au adaptat mai bine la descoperirile pe care le-a facut omul in timp si la principiile morale ale omului. De asemenea se observa ca religiile de acum, sunt mai evoluate decat cele din trecut (morala din Noul Testament este net superioara celei din Vechiul, religia crestina explica mai multe decat cultul fertilitatii de exemplu, sau religiile care au un caracter moderat se dezvolta mai bine decat cele radicale).
Pareri?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Nu cred asta, deoarece evolutia formelor avansate nu permite "transmutarea", adica sa faca transfer orizontal de "gene", pe cand crestinatatea o face (atunci cand ii convine).

De exemplu crestinatatea poate adopta lucruri pagane, sau sa excluda sclavia (desi Biblia o afirma).

Ideea de a fi uimiti si de a cauta o explicatie transcenentala poate fi definita (si probabil are o sursa) pe baza evolutiei umane, totusi pentru mine "transferul orizontal" de idei nu este aplicabil in evolutie.

Nu toate moralele sunt crescute, ci intelegerea societatii de azi este mai crescuta. In fapt, te rog citeste NT, si dupa mine mi se pare ad-literam mai imoral decat vechiul:
- Isus nu condamna Legea lui Moise, ci doar insista in intelegerea esentei Legii lui Moise
- sclavia nu a fost schimbata de Isus, sau Pavel, sau nici un alt sfant
- in fapt VT spune ca oamenii vor fi anihilati sau vor ajunge in ceruri. In NT oamenii sunt amenintati cu ardere continua daca nu vor crede
- inchizitia si cruciadele in perioada lor au fost mai brutale decat a fost Islamul in secolul VIII, ce ar trebui sa ne dea de gandit!

2 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Fireste;
am convingerea ca fiecare lucru are timpul sau; unele religii au inteles asta(discipolii acestora) si au inceput "reformele"
un bun exemplu in acest sens ar constituii biserica angliei-separarea de papalitate(1530) pentru ca respectivul "conducator" al Angliei(Henry al 8) sa nu mai fie considerat "imoral" dupa ce, evident, a avut 6 neveste
(*nu e neaparat cel mai bun exemplu)

| Alphawolf a răspuns:

Da, "dezvoltarea" religioasa a fost determinata de evolutia in cunoastere(cel putin). Fiecare generatie au mostenit o varianta, iar ideile noi au perfectinonat-o.