| Inferno a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
Ce va satisface mai mult, faptul ca o sa ajungeti in rai unde o sa fiti fericiti o eternitate sau faptul ca cei ce v-au jignit, suparat aici pe Pamant vor ajunge in iad pentru o eternitate?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca dorinta noastra este ca si ei sa vina la cruce si sa primeasca iertarea lui Dumnezeu! Revenirea Domnului Isus este un eveniment care umple Universul cu strigate de bucurie.Cand vine Isus, bucuria inimii Sale in primirea sufletelor pentru care a murit si in unirea familiei ceresti cu familia de pe pamant, Il face sa izbucneasca in strigate de lauda ce se aud in tot Universul.,, Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.,,

| Inferno explică:

A da, si vau am scris gresit am uitat liniuta. Ma scuzati.
Ps: Mersi seagate ca nu observam.

| seagate a răspuns:

Amandoua.Am auzit ca se fac excursii de o zi in iad unde putem sa predam lectii de gramatica, logica etc.
P.S. "vau" se scrie v-a. rolling on the floor

| Inferno explică (pentru seagate):

Stiam asta, dar nu am fost atent cand am scris. Se mai intampla.

| seagate a răspuns:

Recunosc un ateu in 98% din cazuri dupa cum scrie de corect gramatical.
Esti ateu.
"Trollu"

| seagate a răspuns:

O intrebare intrebatoare.Nu constientizezi ca esti ateu, dar cand o sa mai cresti o sa-ti dai seama.

| seagate a răspuns:

Cati ani ai, 12?

| 4b a răspuns:

laughing buna intrebarea ta...in cer se va sta o eternitate, nu si in iadwinking si nu ma satisface faptul ca lumea din jurul meu greseste, sau ca nu-si pune X mintea la contributie sa vorbeasca cu cap, pacatul lui

| minrest a răspuns:

Ai pus puntul pe ''i''. Asta am observat si eu, crestinii fundamentalisti sunt in primul rand satisfacuti de faptul ca cei ce nu cred ca ei vor fi torturati o eternitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine e sigur ca va ajunge in rai hadesule? nadejdea noastra e in iertarea si ajutorul mantuitorului.dar stie cineva cat inseamna sa ai credinta cat un bob de mustar? fiindca trebuie sa ne smerim nu sa ne semetim in fapte si credinta ci sa ne smerim precum am fi cei mai mari pacatos.sa fiu fericit o eternitate? atunci iertarea ce rost mai are? si daca eu nu iert, cum voi ajunge in rai? niciodata.deci?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"fiindca trebuie sa ne smerim...„
Faci tu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oricat de credincios as fi, dar nu se pune problema, tot m-as crede pacatos, fiindca in raport cu planul si jertfa lui Dumnezeu pentru noi ma simt inexistent.nici fir de praf nu ma pot numi.asta nu inseamna ca nu nadajduiesc in iertarea ce o da mantuitorul pe cruce. fiindca altminteri, ar fi jertfa inutila, si maretia ei nu-mi permite asta, fiind facuta din mare dragoste pentru noi toti.

| Silviuloan a răspuns:

Noi crestinii daca am savarsit cele dupa cuviinta vom intra in Imparatia Cerurilor dar uite ce scrie aici"De nu va veti intoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in inparatia cerurilor, deci cine se va smeri ca pruncul va intra in imparatia cerurilor"

| SmexyBoy a răspuns:

Deci... nici una din cele 2 nu ma satisface(incanta).

| richarddawkins a răspuns:

Cred ca ambele le convine, mai pe scurt sami arda dusmanii toti in iad si eu sa fiu fericit in rai

http://sondajdeopiniecenonreligieai.blogspot.com/

| Coyotul a răspuns:

Mda...Omul duce pe Pamant o viata trecatoare, o viata pregatitoare ptr.Imparatia Cerurilor.Astfel noi ne "lucram sufletul"pentru. a ajunge in Rai.I Rai ajung numai oamenii placuti lui Dumnezeu, astfel ei dobandesc viata vesnica. (o mica poveste) mai pe scurt e mai bine ca sa fii batjocorit aici si sa suferi asa cum e randuit pentru toti dar astfel poti sa dobandesti Raiul care e mai bun ca iadul (iadul nu este etern) in Sfanta Scriptura scrie clar ca Mantuitorul va avea a 2 a venire pe Pamant cand sufletele celor din iad vor invia si vor ajunge in Rai

| Florisa a răspuns:

Sigur ne-ar satisface facptul ca ajungem in Rai si vom uita de griji suferinta.dar cu toate astea un crestin adevarat nu s-ar bucura vazandu-l pe aproapele sau in Iad arzand..chiar de nu l-ar suporta noi trebuie sa iubim neconditionat
Eu sincer nu m-as bucura dar cand vei ajunge Sus nu vei mai sti de tristete,vei fi doar bucuros, desi acum gandesti ca poate ai vrea sa-ti scoti si dusmanul din iad.dar nu vei putea, pentru ca, chiar daca nu i-ai iubit faptele, caci pe el trebuie sa-l iubesti, nu vei putea suferi sa-l vezi cum arde.
Cel putin eu asa gandesc! Gandurile astea vin de la cel rau..nu de la Dumnezeu, noi trebuie sa ne iubim aproapele, iar daca gandim asa nu vom ajunge cu niciun pret alaturi de Dumnezeu in Imparatia Lui.

| cool1 a răspuns:

Cei care ne-au jignit nu trebuie sa aunga neaparat in iad. Poate au ceva cu tine.Fiecare avem ceva cu cineva.Si nu trebuie sa ne bucure gandul ca X a facut nu stiu ce pacat ci trebuie sa le vedem pe ale noastre.Eu as fi mai fericita daca si eu si persoana care a gresit, prin parere de rau pocaindu-se am ajunge in rai.