| CinevaAnonimă a întrebat:

Intrebare-provocare care pentru unii va fi foarte placuta:
Povestiti despre viata voastra din punct de vedere religios!
Adica, ceva de genul:,, La varsta de X ani am fost botezat/a. Atunci am devenit crestin. In viata mea am participat la X Sfinte Taine si as vrea sa mai particip inca de multe ori la ele, inclusiv si la celelalte Y la care nu am facut parte inca. M-am apropiat de Dumnezeu...".

15 răspunsuri:
| Neverrrrrr a răspuns:

Totul a inceput acum aproximativ 4 ani cand am inceput sa ma indoiesc de aceste povesti sprijinite pe zicala,, crede si nu cerceta'' iar de atunci m-am detasat de fiintele imaginare si am inceput o relatie serioasa cu realitatea.

| SG1995 a răspuns:

M-am născut într-o familie neo-protestantă, la 17 ani am devenit interesat de ocult și am dat de o sectă satanistă, m-am implicat virtual în ea, peste aproximativ doi ani am devenit ateu, insă ateismul e informație seacă, lasă un gol adânc în suflet, în cele din urmă am devenit creștin ortodox, m-am botezat acum 2 ani.
M-am împărtășit odată la botez, m-am spovedit cam de vreo 3 ori până acum, dar sincer cel puțin acum numai sunt atât de profund religios. Desigur încă sunt pasionat de creștinism și etc., dar am pierdut acel zel religios.

| Mainbug a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Acel "crede si nu cerceta" aparţine duşmanului credinţei creştine, filosoful roman Celsus. Nicaieri in Scriptura nu scrie de asa ceva, ba dimpotriva scrie "cautati si veti afla". Sanatate happy

| Mainbug a răspuns:

Eu am fost ortodox de cand eram bebeu laughing. Si acum sunt in continuare. Pana la 18 ani nu prea aveam eu treaba cu Dumnezeu, eram crestin doar cu numele, doar de fatada. Prin mai multe experiente neplacute, chiar eram aproape sa trec la secte, am ajuns sa traiesc Ortodoxia happy. Desigur, inca sunt un pacatos. Doamne ajuta!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Mainbug):

Am fost credincios si am auzit toata viata de acest proverb,parinti,profesori, societate, prieteni, biserica, etc.Chiar nu conteaza originea.

| Mainbug a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Cum crezi. Poate intr-o zi ti se va schimba parereahappy. Pace!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Mainbug):

Conteaza sau nu originea acelei zicale?

| Mainbug a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Pentru mine conteaza, din moment ce eu sunt crestin si nicaieri in Scriptura nu zice asa ceva, ci se spune sa cauti, e clar ca zicala a fost data de cineva care nu avea treaba cu credinta. Dar din nou, nu ma bag peste tine.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Mainbug):

Cum am mai zis mai sus, cand eram mai mic auzeam foarte des aceasta zicala, chiar nu ma intereseaza care este originea acestei zicale(sunt ateu) ci conteaza ca este promovata.

| xerxes1 a răspuns:

Dupa ce am citit Vechiul Testament tradus corect, am inceput sa am dubii serioase in privinta religiei crestine.
Yahweh nu a fost dumnezeu nici pe departe.
Si daca el nu a fost dumnezeu atunci Iisus este o pura inventie.
Totul este o mega minciuna bazata pe principii si legi preluate din alte religii asa-zise pagane.

| RAY a răspuns:

La varsta de 6 saptamanii am fost botezat la ortodoxi in timpul revolutiei peste 2 ani am fost botezat la catolici,atunci nu am devenit nimic pentru ca eram mic, participam in biserica in cor mai cantam pe acolo,ma si rugam din cate imi amintesc eu acum,dar cunoscutand stiinta am aflat ca exista alt univers unul bazat prin ratiune,vedeam multe documentare pe discovery si asa cu inceputul am pasit spre deism,agnosticism,ateism,cred ca universul nu are nevoie de un creator, omul a avut nevoie de o speranta, un scop, sens asa ca cineva inteligent a inventat religia, nu vad sensul sa te minti toata viata ca exista viata de apoi, dumnezeu in loc sa apreciezi fiecare secunda a vieti si natura din jurul tau

| CinevaAnonimă explică (pentru Mainbug):

Undeva in biblie Iisus spune ca fericiti sunt cei care nu au vazut, dar au crezut. De aici cred ca se incepe totul. Nu imi amintesc sa fi fost scris ceva despre a crede fara a cerceta. Probabil prin aceasta afirmatie se are in vedere sa nu cautam prea multe dovezi. Daca ar fi sa credem fara sa cercetam, ar insemna sa nu stim singuri in cine sau in ce credem, sa nu avem Scriptura, sa nu stim daca facem o fapta buna sau daca pacatuim, etc.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

În Biblie nu scrie nicăieri,, crede și nu cerceta''din contră suntem îndemnați să cercetăm scripturile, Biserica Catolică a promovat această sintagmă pentru că în trecut din catolicism se desprindeau diferite secte de protestanții, protestanții cercetând Biblia interpretau greșit versete, pentru a opri această interpretare greșită a protestanților Biserica Catolică a decis să interzică oamenilor să dețină o Biblie, învățăturile fiindu-le predicate de oameni care citiseră și interpretaseră Biblia corect, de asta s-a promovat sintagma crede și nu cerceta (ea nu se găsește în Biblie), era ceva gen :crede că asta învață Biblia fără să vezi tu că așa scrie în Biblie (nu știu dacă e un mod de abordare corect dar asta au hotărât catolicii să facă).

| Clorox a răspuns:

Uita-te la avatarul meu!

Răspuns utilizator avertizat