| Moisie a întrebat:

Langa un spital judetean din Ro, exista un cimitir, si in acel cimitir apropiat de spital s-a construit o bisericuta, si ce credeti, oamenii bolnavi se duc la spital si nu la bisericuta. La bisericuta merg doar oamenii sanatosi, sau cei insanatositi deja de doctori!
Ce sa intelegem din acest lucru?
Sa intelegem faptul ca Adevaratul Mantuitor lucreaza la spital, si ca Isus Christos lucreaza doar la cimitir unde dupa ce a luat oamenilor vietile in calitatea sa de Sef al Cheilor MORTII, cum singur se recunoaste ca este de ex. in Apoc 1:17... isi pune cu placere semnul biruintei sale, crucea, la capetele victimelor la care chiar el le-a luat viata.
Pai vi se pare normal sa-l considerati mantuitor pe Dracu?
Sau oare nu se zice si la voi atunci cand moare o persoana antipatica ca "L-a luat Dracu"?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oamenii se duc la spital ca asa e logic si noraml sa faci cand ai o problema medicala. PUNCT, restul aburerilor tale debitate acolo nu au niciun rost

| Moisie explică (pentru suntserios):

Eu nu ma refeream la oamenii normali, si nici nu m-am adresat lor, ci doar la cei aberati prin religie!

| milan9 a răspuns:

Daca nu esti crestin de ce vii sa murdaresti crestinismul intr-o tara cu 99, 9% crestini? Doar tu stii pe ce vrei sa-ti vinzi sufletul...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

Dragul meu: 99.9% crestini? Esti sigur? Mai citeste un recensamant. Nici macar nu pun in discutie ca unii crestini se exclud unii pe altii ca necrestini, si crestinii intre ei vad ca doar unii "mai evlaviosi" sunt crestini...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

"dna. D.P. din București s-a declarat atee, dar recenzorul a încercat să o convingă să fie înregistrată de religie creștin-ortodoxă, presând-o cu întrebări de genul „Dar nu ați fost botezată? Cum se poate, nu credeți în Isus? Nu credeți nici în Sfânta Treime?""
Sursa: http://www.recensamant2011.ro/
In fapt credinta e mai mica decat Cipru:
"In 2008, 19% of Romanians placed "Belief" among maximum four answers to the question "Among the following values, which one is most important in relation to your idea of happiness?". It is the third highest number, after Cyprus (27%), and Malta (26%), at equality with Turkey (19%). The mean in "Europe 27" was 9%.[7]

In 2011 49% of Bucharesters declared that they only go to church on social occasions (weddings, Easter etc.) or not at all.[8] According to preliminary data from the national 2011 census, 98.4% of the population declared themselves adherents of a religious denomination. This figure was contested,[9] suggesting that the number of believers in disproportionately large. The final data for the 2011 national census shows a reduction of this figure to about 93.5% but includes a much larger portion of the population where religion-related data is missing (6.26%).[1]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Romania#Attitudes_towards_religion

| Moisie explică (pentru milan9):

Pentru ca eu descriu o realitate, adica un adevar, pe care 99, 9 % din cei mentionati de tine, sunt prea intunecati la minte ca sa o poata intelege singuri, asa ca eu ii ajut sa inteleaga pe cei care mai au neuroni activi in creier, si nu doar apa sfintita cu clabuc ramas de la spalarea creierului.

| Moisie explică (pentru milan9):

Crestinismul s-a murdarit singur prin zecile milioane de crime si bicisnicii!
Cum iti explici faptul ca Biserica Crestina a inventat aparatele de tortura cele mai bicisnice, si NU aparate medicale de genul pe care le-a inventat stiinta ca sa ajute oamenii.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Nu fa confuzie intre invataturile fara greseala ale Bisericii pe de o parte si libertatea unor persoane, libertate folosita uneori in istorie in mod abuziv si monstruos... sad sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce invataturi fara greseala Bibicule?
Biserica crestina nu are nicio invatura a ei, pentru ca daca avea una data de Dumnezeu, nu mai trebuia sa FURE scriptura religiei mozaice, si cu atat mai mult, perfectiunea nu se obtine prin marsavirea unui text furat!

Persoanele de care spui tu nu erau oameni liberi ci erau vandutii care formau Biserica Crestina, si abuzurile nu le-a facut Istoria ci Biserica Crestina care isi legitima crinele cu o scriptura FURATA si interpretata in mod MINCINOS!

| cristimihailov a răspuns:

Iar o intrebare din asta de a ta de tipul istoria absurdului?

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Pentru cineva care nu isi da seama ca religia crestina este total absurda, evident ca normalitatea realitatii pare ceva absurd!
Asa ca "mortu" se afla in curtea ta.