| alidenbealidenbi a întrebat:

M-am apucat de citit Coranul. Pana acum nu am gasit nimic mai corect decat ce scrie in Biblie. In principal faptul ca tema principala a Bibliei e rascumpararea omului din pacat, pe care Coranul nu o are.

Voi ce parere aveti despre asta?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asa e tema Bibliei e rascumpararea omului din pacat si reconectarea lui cu Dumnezeu.
SI eu mi=am cumparat mai demult Coranul, mi s-a parut o carte bineviotoare tin minte ca m-a amuzat ca erau de mai multe ori atentionari ca daca te desparti de o nevasta sa ai grija sa nu moara de foame sa fii generos cu ea.

| alidenbealidenbi explică (pentru ania):

Voi citi in continuare Coranul. Pana acum nu am gasit ceea ce era mai important adica necesitatea rascumpararii omului din pacat. In plus Allah face ce vrea, schimba cand vrea mesajul catre oameni si se apara cu faptul ca e "indurator si milostiv" si nu explica pe ce baza. Asadar Allah este un dumnezeu fals.

Am ajuns la faza cu renuntarea inchinarii la Ierusalim si indreptarea venerarii catre Mekka. Asta seamana a idolatrie.

| Holiday a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

"In plus Allah face ce vrea, schimba cand vrea mesajul catre oameni..."

Cred ca tu n-ai citit Biblia de fapt. Personajul numit Dumnezeu face exact aceleasi lucruri.

| alidenbealidenbi explică (pentru Holiday):

Maleahi 3:6:"Căci eu sunt Iehova, eu nu mă schimb".

| Holiday a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Vezi, pe deasupra mai si minte cu nerusinare.

| alidenbealidenbi explică (pentru Holiday):

Nu minte. Care zici tu ca e minciuna?

| Panamax a răspuns:

Asigura-te mai intai ca intelegi ce citesti.

| alidenbealidenbi explică (pentru Panamax):

Tu intelegi?

| Panamax a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Din moment ce raspunzi cu o intrebare, este clar ca n-ai inteles ideea.
Ai chef de cearta ca o fufa iehovista.
Te-au dat afara de la congregatia voastra?
Inseamna ca nu sunt chiar idioti.
rolling on the floor