| mentholinks a întrebat:

M-am saturat sa traiesc in societatea asta bolnava unde toti rapenii se imbogatesc pe spatele celor ca mine ce muncesc din greu. De aceea nu am niciun pic de respect pentru Dumnezeu, Isus sau ce mama dracului de zei or mai exista. Isus a prostit oamenii care puteau sa faca ceva sa schimbe lucrurile impunandu-le sa intoarca si celalalt obraz si propovaduind ca suferinta ar fi ceva pozitiv si asa am ajuns in ziua de azi ca oamenii care sunt buni si capabili de a produce schimbari pozitive in societate sunt in acelasi timp si idioti. Ce e de facut?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Esti liber? Nu cred. Hai sa iti demonstrez asta. Cind cineva iti da o palma, cum tinzi sa reactionezi? Dind rapid o palma inapoi, ca asa ar fi corect. Insa chiar asa o fi? Reactia de a raspunde e instinctul tau de lupta, care iti spune cand esti atacat sa raspunzi, nu e ceva ce decizi tu. E ca si instinctul ciinilor, pe care Pavlov l-a demonstrat foarte bine, poti si sa "programezi" un ciine cand sa manince sau sa latre. Dar asta nu e libertate. A fi liber in cazul adus de mine in discutie inseamna a te opri si a judeca de ce ai primit acea palma. Iar daca intelege ca persoana are frustrarile ei si de aceea te-a palmuit, ca nu a mai rezistat nervos si a cedat din cauza problemelor, desi tu nu faceai parte din ele, daca ai fi intelegator si liber, ai avea capacitatea de a-l lasa sa se descarce cu totul asupra ta, avand capacitatea de a intoarce si celalalt obraz, cum a zis Isus. La nivel de palme primite nu am ajuns, dar am fost in situatii asemanatoare cand am lasat omul sa se descarce nervos, spunind despre mine vrute si nevrute, aducind injurii si vorbind prostii, dar stiam ca in mod normal nu ar fi facut-o, si de aceea am acceptat.
E, daca vrei, ca si acel credincios inchis in puscarie pentru credinta sa, si care zicea ca nu gardienii hotarau cti sa se miste el, cand il puneau sa faca nu mai mult de trei pasi prin celula sa, caci el se hotara sa faca doar doi. Asta inseamna libertatea, sa accepti raul care ti se da, mai mult chiar, tu sa hotarasti cit de departe sa se mearga cu acel rau.

| RAY a răspuns:

Iisus nu a scris nimic, eu cred ca a urmat dupa el sunt multe minciuni, manipulare in masa

| SilentRain a răspuns:

Te înțeleg, tu unde lucrez?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa iti incepi propria firma spre a fi propriul sef.
Creezi o problema, vinzi solutia.

| Superior a răspuns:

Liberul arbitru e de vina pentru suferinta-n lume.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Deci nu trebuia sa existe "liber arbitru" si lumea sa fie sub control total? Cu raspunsul asta chiar dovedesti legatura dintre crestinism (sclavie religioasa) si comunism (sclavie politica). Doar ca tie nici nu-ti trece prin cap ca ambele au fost inventate cu acelasi scop.

| Mclaren12 a răspuns:

Isus nu a prostit pe nimeni pentru ca nici macar n-a existat. Aia care au inventat crestinismul au prostit romanii sa faca ce ai zis tu.

Ce este de facut? Sa eradicam crestinismul macar din Romania daca nu de pe planeta pentru ca crestinismul a facut oamenii sa fie atat de slabi si usor de controlat. Nu prea este posibil de vreme ce majoritatea romanilor sunt crestini. Pe ei degeaba ii educi in privinta religiei ca ei tot spalati pe creier raman.

| Irinel15123532 a răspuns:

Domnul nu a dat legi rele, El a spus sa ne iubim unii pe alti, sa dam saracilor din putinul nostru, sa facem bine celor ce ne fac raul, Dumnezeu nu aproba aceste comportamente ale liderilor religiosi si ale parlamentarilor, dar traim intr-o lume rea, nemiloasa si necredincioasa care a ajuns lipsita de orice fel de moralitate si intelect. Dumnezeu nu a dorit niciodata ca noi sa traim asa, de aceea ne spune El, '' Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va transformati prin innoirea mintii voastre'' Dumnezeu nu vrea sa urmam mersul lumii innebunite dupa faima si bani, prostitutie si droguri. Noi suntem doar calatori in aceasta lume, casa noastra este in ceruri, nu aici. Dar cat suntem in lume Isus spune ''voi sunteti lumina lumii'' adica ndoi suntem o raza de lumina in intunericul acestei lumi blestemate care se autodistruge. Responsabilitatea noastra este sa fim sensibili la nevoile altora, sa ii ajutam pe toti oamenii cu tot ce putem, sa ii iubim, sa le alinam suferinta, sa ii conducem spre Isus care ii iubeste si vrea sa intervina in viata lor, sa le dea un nou inceput. Te-ai mira sa crezi dar uneori toti simtim asta, uneori avem nevoie de o persoana careia sa ii spunem ce avem pe suflet, o persoana pe umarul careia sa simtim ca putem chiar si plange, sa ne descarcam emotional, fara sa ne critice si sa ne ofere o mie de solutii, ci doar sa ne accepte cu dragoste pentru persoana care suntem, Dumnezeu promite un astfel de caracter.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te pune sa mucesti din greu toatã viata pentru ei?

| Uvox a răspuns:

Nu contest rolul negativ al religiei dar sa nu uitam ca biserica a răspândit si cultura, atat cat a considerat că e în avantajul ei. Dar de aici si pana la raperi e cale lunga. Societatea este cum este din cauza lipsei de educație și ma refer strict la învățământ.
Nu te obliga nimeni sa întorci vreun obraz nici sa ii îmbogățește pe raperi sau manelisti. Asta doreste societate, asta se comercializează din pacate.
E pe aici pe TPU un strigoi handicapat care da vina pe liberul-arbitru happy
Prostia naste monștrii si din pacate in prea putine cazuri este fatală.
Ori pleci din țară ori încerci să te scape și fara insa a face rabat de la valorile indiscutabile.

| mentholinks explică (pentru Uvox):

Ce rapperi visezi? Am zis rapeni adica rapanosi gen politicieni, bancheri, directori.

| Uvox a răspuns (pentru mentholinks):

Ok. My bad. Cauza este tot aia. Se promoveaza superficialitatea si non-valoarea.