| Mario1994 a întrebat:

Ma intreb ca oare ce fac mortii, daca sunt bine, daca traiesc intr-un loc sau dorm in veci si nu mai stiu nimic? Ma doare asta. Nu dau un semn, nimic. Mi-e dor mult de bunicii mei si de o verisoara tanara. Ce viata nedreapta. Poate sa treaca multi ani, nu o sa ii uit niciodata.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Acum nu mai stiu nimic, sunt inconstienti. Ecleseastul9:5,6,10. Dar Dumnezeu ii va învia după distrugerea sistemului rau de lucruri, când pământul va fi transformat în paradis. Asa arata Biblia în Ioan5:28,29,Isaia26:19,Psalmul37:9-11,29.

| RAY a răspuns:

Da sunt bine sunt in pamant, ce sa faca nimic, viata de apoi e pura fantezie umana atat, o data ce ai murit ti ai pierdut cunostinta, deci numai poti stii ca existi, omul se minte toata viata crezand in basme, nu de mirare ca crede si in after life, traiesc in memoria ta adriana

| milan9 a răspuns:

Care este concepţia lui Dumnezeu DESPRE SUFLET?

EL ŞTIE CĂ MORŢII ÎŞI PĂSTREZĂ CONŞTIINŢA, iar accest lucru este arătat în mai multe locuri în Biblie:

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat; fiind în chinuri, în Hades şi-a ridicat ochii..." (Luca 16, 22-23), etc...

| mentholinks a răspuns:

Toti vom muri mai devreme sau mai tarziu, face parte din viata. Ce fac mortii? Dumnezeu stie. Oamenii au inventat multe teorii despre viata de dincolo dar niciuna nu a putut fi verificata.

| Mario1994 explică (pentru mentholinks):

Da. Trist e. E mister care nu trebuie descoperit.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Copiluts, e indiferent ce zice lumea. conteaza pana la urma daca pot dovedi ce spun oamenii. eu consider ca dincolo de moarte e ceea ce tii minte ca era si inainte sa te nasti, adica nimic. pana cand nu se dovedeste in stiinta ca e altceva decat nimic, prefer sa nu ma hazardez in a crede alte lucruri ce citeaza biblia etc.

| HeillÓðinn a răspuns:

Se face reincarnarea, rare sunt fiintele ce devin entitati exploratoare ale Abisului, si mai ales putin aceia care indraznesc sa treaca dincolo de El. Pentru a deveni asa ceva trebuie sa empatizezi cu Raul, idealul Nostru si sa lucrezi cu si pentru El.

Bunicii si verisoara ta cel mai probabil au reluat viata de la capat, sub un alt corp, probabil tu fiind mai in varsta decat ei.

Legile Naturii functioneaza, dorindu-ti sau nu, aici nu este niciun dumnezeu si niciun rai, aici este doar Raul infaptuit in toate formele.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Trebuie sa înțelegi că există rai și iad, iar fiecare vom merge acolo în funcție de binele sau raul pe care l-am făcut.pentru liniștea ta poți da o milostenie pentru ei, o pomană dacă ești ortodoxa.