| Wuhong a întrebat:

Mama a murit ăsta seară la 54 de ani la ora 18 fără ceva...
Doamneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Ce mă fac?
Am 19 ani.
Sunt singur pe lume...
Vă implor ajutor...
Spuneti-mi ce să fac...

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Cat despre Dumnezeu, l-a vazut cineva? E atotputernic si iubitor? Unde a fost cand mama ta avea nevoie de el ca sa mai traiasca? Precis era in cartea cu povesti.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Curaj, fratioare! Presupun ca ai facut deja constatarea, inmormantarea, Dumnezeu sa o ierte. Mai ai un an de liceu? Esti la tara, te descurci tu; eu zic sa faci tot ce se poate sa termini liceul linistit; ai timp dupa aia sa te angajezi. Ai ramas singur, din pacate; imi pare rau, sa stii.

| halogen001 a răspuns:

Imi pare foarte rău! Condoleanțe!
Dacă a murit, trebuie făcută înmormântarea. Trebuie înștiințate politia, primăria, doctorul de familie dacă există. Probabil ca a fost chemata salvarea și a constatat cineva decesul sau poate ca murit în spital și s-a făcut acolo constatarea decesului. Dacă nu există posibilități pentru înmormântare, primăria trebuie sa se ocupe de înhumare. Nu poate rămâne persoana decedata în casa pe termen nelimitat. Când exista bani, totul merge perfect, sunt firme de pompe funebre care fac totul pentru bani. Când nu exista bani, Serviciul de Asistenţă Socială din cadrul Primăriei trebuie sa se ocupe, deci trebuie înștiințată Primăria localității, doctorul din zona și se găsesc soluții.
După înmormântare, la 19 ani nu te tine nimeni degeaba și pentru bani trebuie să-ți cauți singur loc de munca, temporar sau pe perioada mai lunga și din asta trăiești.
Dacă mama avea în proprietate casa, apartament sau terenuri, va trebui sa mergi la un notar și sa îl plătești ca sa facă succesiunea și în calitate de moștenitor, vei deveni proprietarul bunurilor deținute de mama ta.
Asa se întâmplă când părintii fac copii fără sa aibă cu ce sa-i ajute sau se le asigure un viitor. Copiii nu au nici o vina daca părinții nu sunt responsabili.

| Digikey a răspuns:

Te descurci tu cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleanțe!

În primul rând...nu uita că moartea asta fizică e doar o trecere. Dacă mama ta L-a iubit pe Dumnezeu, acum e într-un loc mai bun, departe de răutatea acestei lumi.
În al doilea rând, înconjoară-te de oameni cărora le pasă de tine și lasă-te mângâiat de ei. E în regulă dacă vrei să îți iei un timp ca să plângi singur. Și oamenii puternici fac asta.

Mai presus de orice, amintește-ți de ceea ce spune Cuvântul viu al Lui Dumnezeu:

Psalmul 68:5

"El este Tatăl orfanilor, Apărătorul văduvelor, El, Dumnezeu, care locuiește în Locașul Lui cel Sfânt."

Deci...nu ai rămas singur pe lume.

Va trebui să iei viața în mâini, să lucrezi și să te intenții. Dumnezeu să îți poarte de grijă și să îți dea putere!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Muncește.