| Steregoi a întrebat:

Necredinta se va sfarsi. Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut.

| Nilsson a răspuns:

Pe Noul Pamant nu vor fi atei, este o afirmatie sigura 100%.

| Mircea08 a răspuns:

Ceea ce nu are un inceput nu se poate sfarsi - necredinta nefiind nimic nu are un inceput

| Steregoi explică (pentru Mircea08):

Necredinta presupune existenta unei persoane care gandeste. Omul are un inceput. Insa personalul nu are inceput. Asa ajungem la Dumnezeu care nu are inceput. In afara de el nu e nimic altceva mai mare si in care sa creada sau sa nu creada pentru ca el cunoaste tot ce exista si nu exista. La Dumnezeu nu se pune problema credintei sau necredintei. Necredinta in om are un inceput si se va sfarsi.

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Necredinta inseamna NU EXISTA CREDINTA. Cum incepe ceva ce nu exista? Omul are un inceput, si nu are legatura cu credinta nici cu faptul ca gandeste. Necredinta in om - la ce te referi?

| Steregoi explică (pentru Mircea08):

Exista si au existat oameni care nu cred. Deci necredinta nu e nimic. Necredinta implica un proces de gandire. Un om care nu crede in ceva pentru el exista in minte acel ceva ca notiune in care nu crede ca exista. De multe ori acea notiune e distorsionata.

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Parerea mea este ca orice om crede in ceva, o religie, stiinta, propria persoana, in profesori etc. Atunci cand crezi de ex. in invatatura lui Iisus, si nu o cunosti din Evanghelie ci o stii din ce au povestit parintii, se poate discuta de o intelegere distorsionata, adica diferita de original. Uite iti explic un experiment care demonstreaza ca toate informatiile care nu vin direct de la sursa vin distorsionate :
"La niste cursuri unde cursantii erau unii cu studii medii, altii cu studii superioare s-a facut un experiment. Au fost scosi afara din clasa 4 cursanti, si sa-i numim C-1, C-2, C-3, si C-4. La cei ramasi in sala de curs li s-a spus o poveste scurta de cateva fraze, dupa care au fost chemati si cei de afara. Unul din cursantii care a auzit povestea a iesit impreuna cu C-1 afara si i-a povestit ce auzise, dupa care au intrat in sala de curs.A iesit apoi C-1 cu C-2 ca sa-i spuna povestea, apoi C-2 cu C-3, apoi C-3 cu C-4. Cand a intrat C4 inapoi in sala a fost pus sa povesteasca acea poveste. A fost cam greu deoarece toti din clasa radeau de se prapadeau deoarece ceea ce povestea C-4 era cu totul altceva decat povestea initiala. Acest experiment il poate face oricine. "
Uite de ex ortodocsii pun mare accent pe Sfanta Traditie. Preotii sustin ca ceea ce sa scris in Evanghelii este f. putin in comparatie cu ceea ce cu adevarat s-a intamplat in timpul cat Iisus a fost pe pamant, iar eu spun ca este perfect adevarat, iar ce nu a fost scris s-a transmis oral din generatie in generatie, iar eu spun ca e perfect adevarat. Dar preotii isi bazeaza invatatura in egala masura pe Evanghelie cat si pe ceea ce a fost transmis pe cale orala si care este numita traditie, iar eu spun ca acele informatii transmise pe cale orala sunt absolut gresite

| Uvox a răspuns:

Aferim!

| corneljipa a răspuns:

Amin.

| LibelulaTalula a răspuns:

Amin?