| anonim_4396 a întrebat:

NonStampCollector a propus o "provocare" pentru cei care au religii monoteiste. Provocarea e in felul urmator :

- tot ce trebuie sa faceti este sa demonstrati ca totul a fost creat de UN singur zeu. Nu 2, nu 3, nu 44... doar UN singur zeu. Cum puteti sa demonsrati sau ce dovezi aveti ca Un singur zeu a creat totul?

Reguli :

- nu puteti folosi ca dovada cartile "sfinte" dintr-o religie pe motiv ca "asa scrie acolo si ce scrie acolo este adevarat pentru ca... asa scrie acolo". Nu se accepta argumentul circular.
- "credinta" nu este o dovada. Voi nu acceptati credinta altora din religii politeiste si nu numai, nu voi accepta nici eu credinta voastra.
- daca schimbati subiectul, ati picat "provocarea".

Tot ce trebuie sa faceti e sa demonstrati ca la crearea a tot ce exista a participat UN singur zeu.

18 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Foarte simplu se rezolva big grinaca stiinta sustine ca la momentul 000 nu era nimic si din nimic a aparut ceva, atunci si eu pot zice senin ca totul a fost creat de UN CREATOR pe care eu il numesc Dumnezeu
Sah mat

| Zenicide a răspuns (pentru Urzi23):

"aca stiinta sustine ca la momentul 000 nu era nimic si din nimic a aparut ceva" Nimic? Habar nu ai despre ce vorbesti vad ca. Mai bine bagi un combo Levitic Romani Apocalipsa inainte de culcare.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Ce treaba are stiinta cu ce am intrebat eu? Si nu, nu e sah mat deoarece nu ai demonstrat nimic. Ai mers pe varianta "credinta" si am zis ca nu e o dovada. La fel pot zice altii ca este vorba de mai multi zei folosind exemplul (extrem de prost) dat de tine. Trebuie sa demonstrezi ca totul a fost creat de un singur zeu nu de mai multi.

| Angel0 a răspuns:

Multi atei sunt preocupati doar de religie.Amuzament sau probleme psihice?

| TrentonChase a răspuns (pentru Angel0):

Se vede ca ai cunoscut multi atei la viata ta...

| shadovv a răspuns:

De parca ar avea vreun sens...

Deomnstratie? Dovezi? Nu exista asa ceva!

| Inferno a răspuns:

Am sa intru in joc, mai mult de amuzament. Sa vedem ce "argumente" pot exista. In Univers nu apar contradictii si nici modele diferite, avem un singur tipar exact. Pe baza acestui tipar este cladita intreaga realitate. Daca existau mai multi zei, fie au ajuns la o intelegere si au lucrat ca un tot fie au lucrat separat, iar daca ar fi lucrat separat ar fi existat mai multe tipare, nu doar unul fundamental. Daca ne gandim la zeitatati grecesti vedem ca sunt orgolioase, deci e putin probabil sa fi lucrat impreuna.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Daca tu decizi sa construiesti cu mai multe persoane ceva si vrei sa iese cat mai bine, fiecare contribuiti cu ceva nu? Pana si orgoliul, cand vine vorba de asa ceva trece pe locul 2. In al 2-lea rand, nu toti zeii sunt orgoliosi. Ce zici, e posibil ca la crearea universului sa participe niste zei care nu au fost orgoliosi? E posibil ca zeii respectivi sa se fi inteles si sa se fi ajutat reciproc?

Daca dati concurs, atunci intra posibilitatea unui multivers.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca in acest joc, interzici tot cea ce are o religie ma gadensc ca e un joc capcana.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Mi se par bune regulile respective. Esti religios?

Da da, apartii unei religii monoteiste? Daca da, accepti cartile sfinte ale celor care sunt politeisti? Accepti "credinta" lor ca dovada pentru zeii respectivi?

Daca zici "Da" la intrebari, atunci nu ai demonstrat existenta zeului tau ci posibilitatea existentei tuturor zeilor indiferent de religii. Daca zici "Nu", atunci nici eu, nici NonStampCollector, nici altii nu avem de ce sa acceptam cartile si credintele drept dovezi. Nu ti se pare corect?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

''Esti religios''

Duc o viata spirituala destul de religioasa.

'' apartii unei religii monoteiste?''

Da, Jah este singurul meu zeu.

acepti cartile sfinte ale celor care sunt politeisti?

Religia me nu este bazata doar pe carti, cartile inseala. Dar nu numai acept cartile ale altor religii, ci si respect religiile politeiste, una pe care mi`o place foarte mult este Hinduismul.

Am zis da, si zic da si la faptul ca daca se poate dovedi existenta unui Dumnezeu o problema ar fi dovada de care Zeu este vorba.Asa cum fiecare religios este Ateu fiindca ignora existenta zeilor din alte religii si il acepta doar pe zeul religiei lui.

| Zenicide a răspuns:

Rofl

| heyromania a răspuns:

Sper sa trec in ochii credinciosilor acest test, ca in ochii tai in nici un caz, fiindca din intrebare imi dau seama ca esti ateu. Un singur zeu a creat totul deoarece daca erau mai multi zei fiecare venea cu o parere ("Ar fi bine sa-i facem pe oameni cu 2 capete cu 4 picioare etc...") pe cand un singur zeu e independent de deciziile altora. Gandeste-te putin, sa zicem ca omul a evoluat din maimuta, dar copacii, florile, materiile prime de cine au fost create. Sa nu-mi zici ca omul le-a creat pentru ca exista copaci si flori inca din preistorie cand omul nu avea habar de magie, pact cu diavolul, magie alba, magie neagra. Deci cine le-a creat. Unul singur Dumnezeu. E un singur zeu deoarece, daca de exemplu ar exista mai multi zei, toti cu o putere egala, tu l-ai supara pe unul, si pe unul l-ai adora, te calca o masina. Dumnezeul pe care l-ai adora te-ar ajuta, dar celalat zeu te-ar duce inapoi ca sa te calce si atunci ce-ar fi. Inainte inapoi, inainte inapoi sau cum? Sper ca te-am ajutat.

| RAY a răspuns (pentru heyromania):

Dar de unde sti ca daca ar exista 2 zeii ar avea puteri egale iai cunoscut si aveau? cum a aparut zeul tau din nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai glumit.Regulile impuse exclud din start insasi notiunea de zeu ca entitate existenta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ce vrei sa zici.

Daca folosesti cartile si credinta ca sa demonstrezi ca un singur zeu a facut totul la fel ca in religiile monoteiste, la fel poti sa folosesti cartile si credintele celor din religiile politeiste pentru a demonstra ca mai multi zei au facut totul. Din cauza asta ele nu sunt bune. In cel mai bun caz, ai "demonstrat" posibilitatea ca toti zeii sa existe si toti sa creeze. Daca accepti o carte si o credinta, trebuie sa le accepti pe toate. Nu merge sa alegi doar ce iti convine. Deci mai pe scurt, nu ai reusit sa demonstrezi ca doar UN zeu a creat totul la fel ca intr-o religie monoteista.

Tu ai o religie monoteista? Poti sa demonstrezi ca doar UN zeu a creat totul si nu au fost mai multi?

| TrentonChase a răspuns:

Prin regulile alea ai cam restrictionat deja 99% din tot ce poate concepe mintea unui credincios...chiar is curios daca cineva va veni cu un raspuns plauzibil si serios

| Mădă0611 a răspuns (pentru TrentonChase):

Nimeni. O sa vina cineva din tabara crestina [laughing)] si o sa spuna ceva folosind cuvintele ateism, stiinta, teorie, evolutie, si tot ce cred ei ca e impotriva lor. Acum ca am zis asta, scad sansele sa fie asa.