| RobertG101 a întrebat:

O intrebare pentru crestinii neoprotestanti, de ce n-ar fi de acord zeul crestin sa fii incinerat dupa moarte? Am auzit asta de la o matusa penticostala dupa ce am zis ca asta prefer dupa ce mor. Dar acum ca stiu ca-l supara rau de tot pe acest zeu, chiar asta am sa fac.

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Pai crestinii nu accepta decat cu picioarele inainte. Sunt tot felul de rituri si obiceiuri ridicole.
Spre exemplu, ortodocsii nu accepta in biserica sinucigasi sau nebuni. Evreii nu te lasa in pamant sfant daca esti tatuat etc
Cand mori nu te mai prea intereseaza ce fac astia cu corpul tau.
Dupa mine, cea mai tare inmormantare este in Hawaii, cenusa iti este aruncata in ocean intr-o super ceremonie cu flori, cantece si veselie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Dar de donare de organe? rolling on the floor

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am auzit ca daca nu isi face inmormantare popa vei fi stafie pe pamant, nu isi gasesti linistea in vechi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru RobertG101):

Sper ca pana atunci nu vor mai fi la putere, legende despre fantome in parlamentul României exista, cica sau cimentat persoane vii ca sa reziste zidurile

| Mircea08 a răspuns:

Corpul fizic nu intereseaza pe nimeni. Dupa moarte poti face ce vrei cu el ca nu deranjezi pe absolut nimeni, asa ca il poti pune pe foc

| unvecin a răspuns:

Roag-o pe mătușa penticostală să indice vreun verset biblic, dacă insistă că incinerarea e o procedură greșită. Din câte știu, din alte motive decât „stă scris" se recomandă a fi îngropat, dar se acceptă și incinerarea.

Ce se întâmplă cu un corp mort indică doar respectul pe care cei din jur îl arată persoanei decedate, dar nu afectează cu nimic destinul veșnic al mortului.

Au fost martiri creștini care au murit arși pe rug, de exemplu. La înviere, vor avea soarta celor drepți, faptul că au fost arși nu li se consideră vină.

Să înțeleg că vei protesta post mortem? It's funny. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Jay1 a răspuns:

De acord zeul crestin sa fii incinerat dupa moarte?
PENTRU CĂ-Toate se plătesc "DUPĂ FAPTE"!

| kepler22b a răspuns:

Lasa ca si crestinii astia cu zeul lor cu tot, ardeau femei"vrajitoare" pe rug. Toate in numele lui Dumnedraci?

Răspuns utilizator avertizat