| anonim_4396 a întrebat:

Oare crestinii devin extremisti pe zi ce trece?

Am postat urmatoarea intrebare intr-un grup pe Facebook :

Ati arde biblia pentru 1 milion de euro?

Am primit niste raspunsuri, care ma ingrijoreaza foarte tare.
Au zis ca m-ar arde pe mine, in loc de biblie!

Oare asa ar face si in realitate daca legea ar permite?
Sa ne pregatim de o noua cruciada?
Ne vom intoarce oare in evul mediu?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum sincer, te-ai astepta sa imi ard credinta pentru niste bani? bani fac maine muncind (nu un milion de euro, dar suficienti incat sa traiesc), dar fara credinta sunt nimeni.
Sigur, ai gasit niste prosti care s-au coborat a nivelul tau si ti-au replicat cu aceeasi metoda. Este grav ca dupa atatia ani de educatie exista atatia prosti, eu pur si simplu as fi zis: alt frustrat, bietul de el si nu te-as fi bagat in seama, in nici un caz nu te-as fi amenintat, fiindca mi s-ar parea ca sunt chiar mai rau decat tine. Pana la urma, daca ma intrebi, exista cateva chestii in viata mea mai importante decat viata mea insasi, lucruri pentru care mi-as da viata fara regrete: sotul meu, patria si libertatea ei, credinta si Dumnezeu. Asta nu ma face extremista, fiindca nu ti-as lua viata ta, as darui-o pe a mea, din simplul fapt ca stiu ca eu nu sunt nimic fara acestea.

| Stell99 a răspuns (pentru Brigaela):

M-as astepta sa arzi o carte, din sute de milioane, pentru o suma de bani colosala!
Textul pe care il contine este irelevant, iar hartia pe care este tiparit este una reciclata!
Crezi ca daca te crezi inteligenta, si iti permiti sa imi vorbesti mie de sus impui respect?
In nici un caz!

Daca ai ajuns la varsta a doua, sau a treia, si mai crezi in mos craciun pentru adulti este trist!
Foarte trist! Si cel mai probabil ai fost indoctrinata de mica, de ajungi sa te crezi superioara unui ateu.

Eu am evoluat mental, pana la punctul in care pentru a supravietui, nu am nevoie de o divinitate!

Daca tu te ghidezi in viata, dupa o carte abominabila care indeamna la (misoginism, homofobie, crima, si multe altele) este trist!
Si mai trist este ca miliarde de oameni si ghideza dupa ea!

Inca astept clipa in care umanitatea va constientiza ca se inchina celor care afirma cu tarie ca nu exista!
Iar daca exista nu pot ajunge aici!

Sunt Ateu slava domnului laughing))

| Brigaela a răspuns (pentru Stell99):

Nu cred ca ii sunt superioara unui ateu. dar unui om care poate avea sufletul si mintea atat de goale incat sa scrie ce e mai sus, da, ii sunt superioara. Tu nu ai evoluat (inca) mental. Nu stiu daca ai sanse si poti, dar daca o vei face, vei intelege mai tarziu ce scriu eu aici. Eu inteleg perfect ce scrii tu acolo, gandeam exact al fel al 12-13 ani, as fi putut scrie cuvant cu cuvant ce ai scris acolo. Apoi am citit, am invatat, am trait si stiu mai multe. Sunt mai puternica si inteleg mult mai multe ca atunci. Nu mi-e rusine ca eram un copil prost, nimeni nu se naste puternic si invatat. Multumesc ca am avut mintea si sufletul deschise si am inteles atat de multe in anii care au trecut. Poate o sa reusesti si tu, poate nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Credinta e ceva intim, nu o prostie de carte scrisa de niste pacatosi nenorociti, daca tot e sa fim pe felia religioasa. Mai grav e daca arzi buletinul. In rest, biblia, icoanele, crucile... sunt doar niste obiecte oarecare care nu au nici in clin nici in mineca cu credinta.

| Stell99 a răspuns (pentru Brigaela):

Hai nu mai dramatiza atat.
Dai dovada de prostie, sustinand ca imi esti "superioara" laughing
Din cauza ca nici macar nu ma cunosti!
Nu cred ca ai idee cu cine vorbesti. Ceea ce ti-am explicat eu, depaseste capacitatea ta de intelegere, si este absolut normal sa ridiculizezi, si sa te crezi superioara laughing Am mai intalnit oameni ca tine, in viata mea.Foarte multi!
Pentru acea categorie de oameni, in care te incadrezi si tu, nu simt decat un sentiment de compasiune.
Nu am de ce sa urasc astfel de persoane.

Nu te mai retin!

Ramai in liniste si pace cu basmele tale!

Numai bine!

| Drimmero a răspuns:

Daca te mananca sa trollezi,, vezi ce se intampla?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu as arde-o moca. Hai, sa nu fie totusi moca, ca necesita timp - presupunem ca mi se furnizeaza biblia si materialele incendiare, pe o bere. Da' sa fie o bere buna. Un Bishop's Finger, eventual, ca sa fie si in tema. happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cei mai multi crestini nu stiu sa numere pana la un milion.S-au simtit insultati.
Daca sunt in stare sa voteze cu PSD -ul pentru o bere si doi mici, pentru 5 lei sunt fericiti sa arda trei Biblii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea nu prea e realista, nu poti sa-i judeci pe toti ceilalti din religia crestina doar pentru cativa oameni de pe internet, in evul mediu n-ai cum, cruciada sigur nu. {PS: oameni se pot da drept oricine pe internet, si mai sunt tot felul de troli care se dau drept fanatici religiosi, si subiectul find foarte controversat poti sa te distrezi pe seama altora}

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă au procedat așa înseamnă că nu sunt creștini(doar pretind sau au ei impresia că sunt) Un om care e adevărat creștin nu are cum să procedeze așa având în vedere că creștinismul îi recomandă să aibă iubire de aproape (chiar dacă aproapele e vrăjmaș) Acești oameni care procedează așa nu se pot numi creștinii, nu fac altceva decât să păteze imaginea tuturor creștinilor. Dar nu pot să remarc și faptul că tu i-ai provocat și abia ai așteptat o asemenea manifestare pentru a spune că creștinii (te-ai referit la toți creștinii) sunt extremiștii. (Dacă creștinismul îi recomandă unui așa zis creștin să aibă iubire de aproape și el nu ascultă, e vina Lui sau e ceva în neregulă cu creștinismul?)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da! asa ar face in realitate.

Da! Fii pregatit de o noua cruciada!

Da! Ne vom intoarce in Evul Mediu!

Acum poti dormi linistit!

Funda?

| Nitroblast a răspuns:

Hai sa nu exageram, stim si noi ce serioase sunt commenturile alea. Dar daca tot veni vorba, nu o lua ca "e doar o carte", chestia asta e simbolica. E ca si cum ar veni cineva sa te injure de toti mortii, de parinti de frati si de ce mai ai. Normal ca nu o sa faca ce a zis in injuratura dar tot simbolic este. Ideea e ca tu ai trece de simbolism si chiar ai face-o pentru. bani. Deci inseamna ca pentru. un milion de euro pot sa fac si eu ce vreau tie, familiei tale, prietenilor, apropiatilor, etc. Data viitoare inainte sa mai faci faze ca asta, pune-te si in locul celuilalt.

| Volsvagan70 a răspuns:

Du-te la Catolici sa vezi ce iti fac aia laughing)
Ortodocsii sunt mult mai toleranti ca cei din Vest, adica Catolicii.

| LordBolton a răspuns (pentru Volsvagan70):

laughing catolicii au cam primit mai multe lovituri peste bot (gen scaderea nr de credinciosilor, legalizarea casatoriilor persoanelor lgbt) media nu prea ii mai ajuta cam au patit-o, acum la ortodocsi inca mai astept sa vad cum o sa se prabuseasca si astia intr-un final (sau in caz alternativ daca devin teocratie cat de fanatici devin.)