| HerrManelig a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Religia Crestina este religia IUBIRII de ce nu LASATI tinerii sa se iubeasca cat vor, pentru ca IUBIREA este un Dar de la Dumnezeu si voi niste simpli oameni muritori nu aveti dreptul si nici voie sa interziceti ceea ce le pune Dumnezeu in suflete acelor tineri si anume IUBIREA!
Cum sa fie altfel Crestinismul religia iubirii cand popii interzic relatiile de iubire intre doi oameni?

16 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E un silogism destul de greu pentru majoritatea creştinilor cu care interacţionăm pe TPU. Şi se vaită că-s ateii aroganţi. Hahahaha! Fiecare e convins că deţine vreun adevăr. Numai profeţi pe site-ul ăsta. Am citit undeva că au băgat internet în saloane la Obregia. Se pare că s-au strâns toţi aici.

| danut a răspuns:

Cum sa nu-i lase sa se iubeasca, sa se iubesca DAR dupa casatorie.

| HerrManelig explică (pentru danut):

Ceee? Esti sigur ca ai inteles intrebarea?
Noi aici vorbim de religia IUBIRII si nu de Institutia Casatoriei, si de IUBIT iubesti atunci cand Dumnezeu iti pune in inima Darul Iubirii, si asta ti-o pune NEconditionat de faptul ca esti casatorit sau nu esti casatorit!
Asa ca daca religia ar fi cu adevarat a iubirii, ea ar incuraja iubirile tuturor tinerilor si nu i-ar mai mintii ca a-ti consuma fizic iubirea ar fi un pacat!

Un mare pacat este ceea ce fac preotii, adica sa conditioneze un dar divin doar pentru ca niste preoti sunt prea bonti la minte si nu stiu sa aprecieze acest cadou al lui Dumnezeu, si anume minunea divina care este IUBIREA

Ar trebui sa stii ca Institutia casatoriei NU vine de la Dumnezeu ci ea este o gaselnita a oamenilor, dar IUBIREA vine direct de la Dumnezeu... si astfel si tu trebuie sa STII sa faci aceasta distinctie intre ele, tot asa cum ar trebui sa stii ca nu poti face o ciorba divina, daca amesteci Daruri Dumnezeiesti cu o fecala facuta de oameni.
Trebuie sa intelegi diferenta si sa-i dai lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu, adica IUBIREA si sa sa-I asculti chemarea ...adica acea chemare prin orgasm te face sa ajunge in al 9-lea cer, adica foarte aproape de EL! Pentru ca EL de asta te cheama prin IUBIRE tocmmai ca sa fii foarte aproape de El

| danut a răspuns (pentru HerrManelig):

Institutia casatoriei este unul dintre primele lucruri create de Dumnezeu. Familia, este primul lucru lasat de Creator omului. Daca Dumnezeu ar fi facut pe Eva separat de Adam, poate asa s-ar fi inteles DAR faptul ca a folosit coasta (material genetic) de la barbat a legat si consolidat FAMILIA. Daca prin iubire pentru tine, inseamna doar o legatura sexuala atunci asta nu se numeste iubire ci CURVIE.

| Dorugar a răspuns (pentru danut):

Zau? Te pomenesti ca Adam si Eva au fost casatoriti, NU?
Dumnezeu nu a creat nicio institutie a casatoriei, pentru ca le-a dat oamenilor Darul Iubirii si iubirea ii tine legati pe oameni si nu faptul ca au in fata nasului o hartie.
Faptul ca Adam si Eva (adica personaje ale Religiei Mozaice) au facut o familie bazata pe IUBIRE, si nu pe casatorie, dovedeste ca NU religia crestina este religia Iubirii ci aceea este religia mozaica si mai dovedeste ca Dumnezeu nu le cere oamenilor sa se casatoreasca, asa ca institutia casatoriei nu are nicio legatura cu Dumnezeu, ci cu niste norme stabilite de niste oameni care il au ca Dumnezeu pe Christosul numit si slavit ca Lucifer, adica acela care singur se lauda ca este Seful Iadului!
Asa ca daca tu vrei sa urmezi ce zice Seful Iadului, e treaba ta!
Dar, lasa tinerii sa se iubeasca pentru ca Iubirea vine de la Dumnezeu, si ce vine de la Dumnezeu, nici un om nu are voie sa opreasca!
Preacurvie este acolo la casa de adunare, (a cu...lor care s-au pocait)

| cristimihailov a răspuns:

Pentru ca se pare ca religia crestina se refera la iubirea de aproape. Daca poti sa iubesti o fata la fel cum iubesti un baiat si la fel cum iubesti parintii si profesorii, atunci ai inteles esenta religiei crestine.

Dar tu te gandesti la cocosel... nu la religie.

| Dorugar a răspuns (pentru cristimihailov):

Dragostea de parinti este la fel ca dragostea de Dumnezeu, pentru ca parintii iti sunt adevaratii Dumnezei. Dar noi vorbim de religia IUBIRII, si "religia iubirii" a fost aceea care a UCIS oameni doar pentru ca nu cred ca Lucifer este Dumnezeul.
Pai cum sa fie Diavolul un Dumnezeu si daca este religia iubirii atunci din ce cauza a ucis milioane de oameni?

| Admunssen a răspuns:

Cand Isus a spus: "Iubeste-ti aproapele" nu s-a referit la homsexuali in cazul in care mai aproape de sufletul tau era un mascul. Toate religiile propavaduiesc iubirea, dar nu cea amoroasa. Ci aia cerebrala. Ai face bine daca ai citi cea de-a sapte-a porunca "Sa nu preacurvesti" Nu-ta fa pavaza religia daca nu stii nimic despre asta.

| HerrManelig explică (pentru Admunssen):

In primul rand tu nu ai de unde sa stii la ce s-a referit Isus cand a spus "Iubeste-ti aproapele" pentru ca se pare ca tocmai Isus era homosexual, si asta nu o spun eu ci a pictat-o clar DaVinci care cunostea aceasta taina.
2 Nu exista iubire cerebrala tot asa cum nu exita rationament cu sufletul, iubirea este din inima(suflet) si se implineste trupeste prin sex.
3 Aia cu a 7-a porunca face parte din Lege!
Asa ca ai face tu mai bine sa citesti Biblia ca poate dai de versetul din Romani 10: 4 ca vei vedea ca Pavel spune ca Isus Christos a desfintat Legea, fapt confirmat si in Galateni 3:13 unde vei gasi acest verset "Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi!"... si cum noi vorbim aici de religia crestina, adica cea a lui Christos care ne-a rascumparat de sub BLESTEMUL LEGII... inseamna ca porunca a 7-a din Lege nu mai este valabila pentru ca Isus Christos a DESFINTAT Legea!
Asa ca nu vorbi fara sa stii ce spui!

| Admunssen a răspuns (pentru HerrManelig):

Moise pe muntele Sinai a primit de la Dumnezeu o sumedenie de legi, nu numai cele 10 porunci. Acestea sunt fundamentale sau esenta normelor metodologice de a plicare a legii. Si tu care le-ai citit, ai putea vedea destul de clar ca legea a fost rasturnata prin a intoarce si celalalt obraz si a nu arunca primul piatra pentru ca nu esti lipsit de vina. Si tot in aceste 10 legi fundamentale, daca citesti tu bine este publicata numai legea si nu se spune nimic despre pedeapsa. De ce? Pentru ca si in vechiul testament se mergea spre iubire, iar IUBIRE inseamna si iertare, ceea ce Hristos nu numai ca a continuat, a pus si un accent mai mare. Acum, ca un crestin ce sunt, de rit ortodox, nu am sa arunc nici o piatra si iti intorc si celalt obraz, lasandu-te sa scrii ce vrei si cat vrei in jurul comentariilor mele. Eu IUBESC pe toti apropiatii mei indiferent de religie, rasa, sex, grad de cultura, chiar si pe tine. Pentru mine a nu fi de acord cu ceva nu inseamna neaparat a lupta impotriva acelui ceva. Nimeni nu te obliga sa crezi in Dumnezeu. Nu crezi si gata. De ce uneltesti impotriva a ceea ce nu-ti place atata vreme cat nu te deranjeaza? "Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi!" Pentru ca noi sa ramanem drepti!

| HowdidIgethere a răspuns:

Popii ar fi, in romana.

Si nu interzic, se incheie casatorii tot inainte.

| sabin89 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Poate preotii...

| HerrManelig explică (pentru HowdidIgethere):

Fi linistit ca am corectat cu mult timp inainte de raspunsul tau, doar ca nu a aparut asta in pagina.
2 Noi vorbeam despre Religia IUBIRII si nu despre Institutia Casatorei care este cu totul altceva!
De casatorit te casatoresti nu numai cand iubesti, ci numai atunci cand esti copt sa-ti asumi responsabilitatea si obligatiile care decurg din necesitatile unei familii si nu cand esti tanar necopt dar lucreaza hormonii in tine

| HowdidIgethere a răspuns (pentru sabin89):

Initial era popi.

Da corect e preotii. Insa depinde si cine spune.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Islamul spune ca reprezinta religia pacii si a iubirii. Dragostea doarelaughing

| HerrManelig explică (pentru Sl1pKnoT):

Dragostea, spre deosebire de prostie, cateodata doare.
Fiecare religie nu se numeste asa cum este ea, ci asa cum si-ar dori sa fie vazuta, dar ele sunt de fapt ceea ce vedem ca sunt, adica niste institutii criminale