| mariamarioara4 a întrebat:

Oare traim intr-un vis sau o simulare pe care o putem simti sau este o viata care se repeta la nesfrsit voi ce credeti

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trăim nici într un vis, nici într o simulare, nici într o viata care se repeta la nesfârșit. Trăim într o viata pe care o avem o singura dată și când murim, murim, și vom merge fie în iad, fie în rai, dar nu e ceva ce doar ne imaginam, ci e ceva complet real așa că nu ar strica sa ne gândim un pic la veșnicie și sa vedem cam unde am merge ca să ne putem îndrepta viața

| Carol01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce rai sau iad? te reincarnezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carol01):

laughing laughing
Dacă Biblia spune ca vom merge in rai sau iad, dacă Dumnezeu o face, niciodată nu voi crede altceva ptc Dumnezeu e sfânt și nu minte

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nici nici. Este o viață reală care nu se va mai repeta.

| AntiReligion a răspuns:

Nu cred că trăim într-un vis sau o simulare, ci într-o realitate care este rezultatul unui proces natural de evoluție. Nu există niciun motiv să presupunem că există un programator sau un creator care ne-a proiectat sau ne controlează. Acesta este un argument ad ignorantiam, adică o concluzie bazată pe lipsa de dovezi. Nu putem demonstra că nu suntem într-o simulare, dar nici nu putem demonstra că suntem. Prin urmare, este mai rațional să acceptăm ipoteza cea mai simplă și cea mai plauzibilă, conform principiului lui Occam.