| 1Mihai1 a întrebat:

Pentru atei.
De ce alegeţi să nu credeţi in Dumnezeu dacă nu s-a demonstrat stiintific asta? (să nu-mi puneti intrebarea invers ca o sa pierdem timpul; daca mi-o puneti veti vedea si raspunsul). Argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| Ryuuzuka a răspuns:

E o pierdere de vreme happy.Nu te mai certa cu ateiioh go on.Nu vor sa creada si pace. Daca accepta sa creada in zei, nu in Dumnezeu e problema lor.Cum de au crezut in zei, desi nu i-au vazut niciodata, dar n-au crezut in Dumnezeu pe care L-au vazutwinking. Ciudat, nu-i asa thinking Toata credinta lor este doar o mare minciuna. Macar tu alege calea corecta happy.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Ateii nu cred in zei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Invata ce e ala ateism fetita, nu veni la 13 ani ai tai la categoria religie.Ateii nu cred in nimic, mai ales intr-un zeu.Probabil ca ai inteles gresit exemplul lui @ateunegativ22tm si ai interpretate ca si cum noi am crede in 2700 de zei.NU e asa.Si noi si toti crestinii suntem atei fata de alti 2700 de zei, ce nu intelegi? Cand ajungi a 9-a sa treci pe la orele de logica.

| 1Mihai1 explică (pentru Thunderstruck):

Vrei să spui că tu ai ajuns pe clasa a9-a? laughing Mai bine intri la altă categorie, habar n-ai!

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu pot să cred în așa ceva, asta-i tot. Bravo ție că poți să crezi, mie mi se pare imposibil. Iar dacă aș spune că sunt creștină aș fi o ipocrită, sau ar trebui să mă forțez să cred, lucru imposibil pentru mine.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Nici restul zeilor nu s-a demonstrat stiintific ca nu exista. Deci Dumnezeu nu este singurul. Deca ma iau dupa ce spui tu ar trebui sa aleg intre o gramada de zei si divinitati. Chiar intre animale ce sunt considerate divine.
Sunt mii de lucruri care nu au fost demonstrate de stiinta. Nu a fost demonstrat de stiinta faptul ca pe planeta X poate exista un unicorn roz care are anumite puteri si trebuie sa il ascultam. Nu s-a demostrat ca nu exista acel unicorn. Asta inseamna ca exista? Nu.

| Andrei7520152 a răspuns:

Stiinta nu demonstreaza inexistenta lucrurilor. Nu cu asta se ocupa. Si in plus, cine crede intr'un lucru doar pe motiv ca nu s-a demonstrat ca 'nu' exista?! e absurd.

| 1Mihai1 explică (pentru Andrei7520152):

Am spus eu asta?

| Ryuuzuka a răspuns (pentru 1Mihai1):

Mc pentru fundita happy. Degeaba te certi cu ei, fiindca asa am procedat si eu mai demult, dar n-am rezolvat nimic straight face. Raman fermi pe pozitia lor :Nu exista Dumnezeu! ...nimic mai mult.

| 1Mihai1 explică (pentru Ryuuzuka):

Cu plăcere! Aşa mă gandeam şi eu.

| doctorandus a răspuns:

Dupa cum zicea Kierkegaard, nu vor exista niciodata suficiente dovezi obiective pentru a crede in Isus, asa ca in mod arbitrar te decizi daca faci saltul credintei sau nu. Adica daca alegi in mod personal sa crezi, desi nu sunt suficiente dovezi pentru asta. Asa ca teismul agnostic recunoaste ca nu exista suficiente dovezi pentru a crede-n Dumnezeu, dar acest lucru nu-i poate impiedica pe crediciosi sa creada si nici nu-i poate convinge pe necredinciosi sa creada. Asa ca fiecare decide de unul singur daca vrea sa creada sau nu, neputand fi demonstrate nici credinta si nici necredinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cat am dat scroll down pe pagina si am vazut o maare cearta pe tema religioasa. Concluzie: fiecare sa creada in cine vrea.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate laughing. Si eu am precizat mai devreme aceeasi chestie.Noi nu le impunem ateilor sa creada in Dumnezeu, pe cand ei se straduie sa ne dovedeasca ca El nu exista. Deci care este vinovatul?

| Inferno a răspuns (pentru Ryuuzuka):

"Noi nu le impunem ateilor sa creada in Dumnezeu, pe cand ei se straduie sa ne dovedeasca ca El nu exista. "
Tu vorbesti de atei si crestini de parca ar fi doi oameni. Crestinii se impart in mai multi oameni/utilizatori si unii incearca sa forteze ateii sa creada in Dumnezeu. Nu procedeaza toti crestinii la fel.

Ateii se impart in mai multi oamenii su unii din ei nu incearca sa dovedeasca nimic, nu sunt toti la fel.
Deci ce spui tu este eronat.

| 1Mihai1 explică:

Te referi la teoria evolutionista?

| 1Mihai1 explică:

N-am înţeles pentru că n-ai scris corect, daca puneai nişte virgule, înţelegeam din prima. Eu am dreptul de a alege, adică să cred in ce zeu vreau. Asta-i problema mea. Poţi sa-mi răspunzi la întrebare?

| 1Mihai1 explică:

Nu. Eu ti-am pus o intrebare, iar tu-mi răspunzi cu o întrebare? "De ce alegeţi să nu credeţi in Dumnezeu dacă nu s-a demonstrat stiintific asta?"- mă refeream la asta: De ce nu crezi in Dumnezeu daca nu s-a demonstrat stiintific ca nu exista? Vad ca trebuia sa mai continui intrebarea. Sper ca acum intelegi.

| 1Mihai1 explică:

Ti-am explicat in intrebare sa nu-mi pui asemenea intrebari, deoarece eu ti-am pus o intrebare. Daca vrei, raspunzi c-un raspuns, daca nu-i raspuns mai bine nu mai pierd timpul.

| 1Mihai1 explică:

Mă faci să cred că nu ştii ce înseamna o întrebare, iar cu cs-ul care-i faza?

| 1Mihai1 explică:

Eu cred ca tie ti-a stricat capul cs-ul!

| 1Mihai1 explică:

Tu vorbesti de cs?

| 1Mihai1 explică:

Ti-ai adus aminte ca joci cs, asa ca, spui si de altii? Bravo!

| Ryuuzuka a răspuns:

Voi alegeti in ce vreti sa credeti.Noi nu v-am impus sa credeti in Dumnezeu, pe cand voi va straduiti ca sa ne dovediti cum ca Dumnezeu nu exista.

| Ryuuzuka a răspuns:

Ok si ce ma consideri tu, Dumnezeu ca sa stiu ce gandesti si ce faci raised eyebrows? A fost doar o parere.

| Ryuuzuka a răspuns:

Pai poti sa afirmi ca eu cred in diavol toata ziua.Si ce daca? Important e cui ma supun si acela este Dumnezeu.

| Ryuuzuka a răspuns:

Hm...uneori ma intreb. Oare ce rezolvam certandu-ne cu ateii thinking Prin ce si cu ce il ajutam pe Dumnezeu cu aceasta thinking Poate mai mult il suparam.Dar ce incercam noi sa dovedim, fiindca stim ca ei vor nega mereu existenta Sa.Ce zici?happy

| Ryuuzuka a răspuns:

Ok poate nu m-am exprimat corect, recunosc. Acuma vreau sa-mi explici ceva.Ce crezi ca rezolvi daca mi te adresezi astfel?

| AlexandraEvermore a răspuns:

Eu personal cred in existenta lui, dar pur si simplu nu cred ca este chiar cel care da impresia sa fie. explic.
de ce ar vrea Papa sa dea din bogatii (ex bijuteri ecetera ca are desture.), preoti sa stranga bani pentru biserici, in loc sa stranga persoane cu adevarat credincioase, ca nu chiar toti care intra in biserica duminica sunt asa de interesati (am vazut chiar si pe unii dormind, deci.). ce vreau sa zic este ca atunci cand am citin inceputul noului si vechiului testament, primul lucru care mi-a venit in minte a fost ca pana la urma urmelor persoanele nu erau chiar asa de libere, avand in vedere si faptul ca, dupa toate nu aveau dreptul la opinie sau adorarea alcuiva (zei de ex), sa nu creada orbeste in Dumnezeu fara sa fie crezuti necredinciosi.
deci in concluzie, eu cred ca e mai bina sa cred in mine, nu sa ma rog aerului din atmosfera, sau cuiva caruia nu pare ca-i pasa asa de tare. happy

| Neculae_Madalin_1994 a răspuns (pentru AlexandraEvermore):

E foarte ok ce-ai spus, in plus, cei care au macar o urma de logica ar trebui, in cazul in care crede in ceva, dumnezeu sau orice altceva, sa se gandeasca ca, daca exista o masa mai mare de oameni care crede in dumnezeu, si mai puitini cei care nu cred, nu neaparat ateii sau cum ii numesc ei, sunt aia cu probleme. Eu unu prefer sa imi traiesc viata fara sa cer ajutor mereu cuiva, si sa ma milogesc, si mereu cand intampin o problema sa astept p cineva sa ma ajute.