| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pentru cine a pus Dumnezeu in gradina pomul cunoasterii binelui si raului? Presupun ca nu pentru el, ca doar el era atotstiutor.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Sara si Dan sunt frati. Tatal lor a plecat de acasa si le-a zis sa nu manance nicio prajitura din dulap.
Copiii s-au jucat prin casa, au facut ce au facut si le-a fost pofta de ceva dulce.Ca multi copii au vrut sa stie de ce nu pot manca macar o prajitura.Pana la urma nu au mai rezistat si a luat fiecare cate una.
Cand tatal s-a intors acasa, a vazut ca nu l-au ascultat.S-a suparat.
Ce ar face un tata normal in cazul acesta?
Ai ghicit! Ii da afara din casa.
Inlocuieste tatal, cu Dumnezeu, pe copii cu Adam si Eva si prajitura cu marul.

65 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Esti pe langa total.
Am intrebat ce conteaza cum ii spui fructului.
Nu am nevoie de o predica de la un crestin care incearca sa ma faca sa ma simt prost, doar ca sa ader la secta lui de supt bani din portofelele oamenilor si influentat politica.

| Helper07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana cand trebuie sa dau un test, sti tot, iar cand il dai nu mai sti nimic? Nu, testul arata ce erai inca dinainte de al da. In Adam si Eva a intrat pacatul dinainte de "test" doar ca asta nu se putea arata daca nu era nicio regula care putea fi incalcata. Omul pacatos nu poate fi in legatura cu Dumnezeu, pacatul il desparte pe om de Sfintenia Sa. Tot din cauza pacatului Dumnezeu spune ca nu poate omul pacatos sa-L vada in toata slava si sa traiasca. Dumnezeu nu putea forta vointa lor, El le-a dat libertatea de a decide ce vor. N au vrut sa-L asculte iar ceea ce a urmat e o consecinta, nu o pedeapsa.

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Starea naturii umane a lui Hristos a fost aceeasi cu natura umana a lui Adam, diferenta a fost ca Adam a ales raul iar Isus nu. Dumnezeu nu te constrange sa faci binele, daca nu vrei sa l faci, nu l faci, toate fiintele create au privilegiul asta. Iar voi il invinuiti ca nu va da libertate. Dumnezeu iti arata Calea, dar tu alegi daca vei merge pe ea.

Răspuns utilizator avertizat