| Qswun04 a întrebat:

Poate parea cam ciudat dar,maine ma duc la biserica si as vrea sa fac un acatist pentru baiatul pe care il iubesc dar nu stiu cum sa o fac deoarece nu am mai facut acatiste
Va rog, ati putea sa ma ajutati si sa imi spuneti cum vine structurat un acatist pentru persoana iubita?

6 răspunsuri:
| T0Teu a răspuns:

De ce nu te rogi tu singura pentru el? Preotul nu are puteri supranaturale, e și el om

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

E totuși un trimis al lui Hristos, indirect, prin Apostoli. Nu e și el om, într-adevăr, și e păcătos, dar asta nu-l face mai puțin important.

| T0Teu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Da, dar atunci când ceri cuiva sa se roage pentru o cauza de a ta, mai întâi trebuie și tu sa te rogi pentru acea cauza. Nu preoții rezolva problemele, ci Dumnezeu prin ei, dacă e așa

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru T0Teu):

Nimic greșit în ce-ai zis.

| suntserios a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

De fapt e un angajat al statului platit din bani publici. Ceea ce il face pe popa fix un functionar al unei institutii a statului. Si atat. Nu vad de ce pupicul in dos.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Nu exista o rugăciune anume care să facă ca o persoană sa te iubească. Toate sunt rânduite de Dumnezeu și ar fi bine să aștepți și să acționezi la momentul potrivit.