| anonim_4396 a întrebat:

Poți să iei o boală sau chiar să fi omorât cu farmece și descântece? Am auzit că se poate fără probleme dacă cineva știe să ți le facă te poate distruge astfel

29 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, se poate, dar nu farmecele și descântecele alea ce le știu oamenii.Aici e vorba de manipularea energiilor, și asta nu oricine o știe face.

| SG1995 a răspuns:

Depide, dacă ești credul, magia există, sau mă rog, efectul nocebo există, dacă ești un tip cu creier acasă știi că chestia asta e o imposibilitate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. Nu poti.

| Octavian199 a răspuns:

Asta e amuzant.Chiar si popii afirma ca nu exista asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Mai informează-te

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia sa imi demostrezi si mie asta.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule tu iti raspunzi singur la intrebare? :O

| Irinel15123532 a răspuns:

Total gresit, cei ce sunt fiii Lui Dumnezeu nu pot fi atunsi de aceste blesteme, Hristos ne iubeste si nu va ingadui asemenea lucruri in viata noastra.
Domnul spune ''Voi sunteti fiii mei, sunteti lumina ochilor mei, vai de cei care va vor blestema, toate aceste blesteme se vor intoarce impotriva lor'' Dumnezeu nu va ingadui ca un copil al sau sa fie doborat de nebunia alor oameni, nici un blestem nu atinge copilul Lui Dumnezeu.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Da, mai ales pe internet.
Da-mi parola ta de e-mail si ai sa vezi.

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ai skype? Sau WhatsApp?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Traiesc in varful dealului!

| NikFlorian a răspuns:

Sigur că da. Doar că depinde de persoana care îţi pune blestemul şi depinde mai ales de imunitatea ta duhovnicească, iar aceste lucruri sunt un subiect care trebuie discutate cu un preot preferabil cu un duhovnic iar dânsul te va îndruma spre ceea ce vrei să faci, contează să nu îţi fie teamă de acest lucru şi să fi conştient că atâta timp cât ai conştiiţa curată nu are să ţi se întâmple absolut nimic, încă odată îşi recomand să mergi la duhovnic. Doamne ajută!

| suntserios a răspuns (pentru NikFlorian):

Loool, imunitate duhovniceasca. Pe asta de unde o scoti?

Si sunt curios cum te imbolnavesti tu din farmece. Ce mirobi se transmit prin farmece?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Problema e că m-am depărtat de Dumnezeu și sunt lovit de suferință, boală, necaz, nefericire ☹️

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De boala nu fuge nimeni. nici saracul, nici bogatul dar mai ales nici credinciosul. Nu iti provoaca boli faptul ca nu crezi intr-un batranel care locuieste pe un nor la fel cum nu iti provoaca boala nici "farmecele". Astea sunt doar scuze cautate de psihicul uman... m-am imbolnavit ca nu mai cred in dumnezeu.

| NikFlorian a răspuns (pentru suntserios):

Nu cunoști, nu vorbi despre ce nu cunoști.
Doamne ajută!

| suntserios a răspuns (pentru NikFlorian):

Deci, de unde iei imunitatea duhovniceaca si cum te apara ea de spre exemplu... hepatia?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi hai să îți zic eu! Odată ce ai grijă de suflet, ai și sănătate. Noi oamenii suntem suflete, ce devine trupul fără suflet? Putrezește în pământ în timp ce sufletul umblă veșnic. Deci sufletul trebuie îngrijit ca să fim scăpați de boli.

| NikFlorian a răspuns (pentru suntserios):

Imunitatea duhovnicească se referă la cum este sufletul tău de pregătit pentru a rezista bolilor trupești care dacă ai imunitate duhovnicească adică ești pregătit să reziști bolii prin rugăciune și post duhovnicesc.
Nimic nu poți face fără Dumnezeu.
De astfel, nu ai cum să înțelegi lucruri de acest gen și te înțeleg, pentru că nu te documentez și nu cunoști, lasă pe cei care știu și nu te bate cu cărămidă în piept că tu ai păreri, te avertizez sunt creștin-ortodox și nu ai habar de ce vorbești.
Doamne ajută!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum te feresti tu sufleteste de hepatita spre exemplu? sau de o banala diaree? Daca mananci niste pui cu salmonela si te rogi bine de tot nu mai faci diaree?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă postești, te spovedești, te împărtășești și te rogi se curăță și sufletul și trupul și mintea și astfel nu te mai îmbolnăvești

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca esti amuzant.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NikFlorian):

Mamaie, ai 98 de ani si traiesti in cucu dealului?
Ignoranta si prostia nasc monstri! Educati-va, cititi, mergeti la facultate! Lasati prostiile!
De atata stupiditate doar stiinta va mai vindeca. Biserica si religia v-au ros creierul ca niste soareci.

| SingPlicti a răspuns:

Se poate ca unul sa te "zapaceasca de cap"intr-atat incat sa te doara capul toata ziua sau cateva ore bune dupa aia? se poate ca cineva sa iti faca asta in mod sistematic iar la un moment dat sa dezvolti un ulcer sau sa ai un atac cerebral?
multe lucri sunt posibile despre care cei ce erau gata sa iti "ia capul" acum 200-300 de ani daca le spuneai de energie electrica (si nu ma refer la inchizitie dar la cumunitate stiintifica). urmasii lor sunt gata sa faca la fel (figurat vorbind... sper) pentru ceea ce nu au reusit inca sa explice "stiintific". si exemple de oameni de stiinta care au facut cercetari la granita stiintei timpului lor si au fost ridiculizati, izgoniti sau mai rau sunt destule in istoria moderna. sa nu uitam ca si Tesla era considerat nebun si nu era luat in serios de comunitatea stiintificaSi asta doar pentru ca cercetarile lui nu erau intelese iar concurentul lui cel mai mare avea mult de pierdut (financiar vorbind iar banul a contat dintodeauna) daca Tesla primea atentia necesara/cuvenita.
unele cercetari in domeniu ADN te-ar putea uimi vezavi de raspunsul la intrebarea ta. intr-un documentar unii faceau legatura intre rezultatele cercetarii si faptul ca in istorie vrajitarii aveau nevoie de un fir de par sau de un obiect de la cel "vizat"
M-am abatut de la subiect dar doar sa arat ca sunt lucruri (si nu putine) ce inca nu le putem intelege.

| anonim_4396 explică (pentru SingPlicti):

Eu unul după ce am terminat liceul am fost slugă vreo 3 ani, oamenii muncindu-ma până la epuizarea totală și bătându-si joc de mine. După care eu le-am zis oamenilor că nu mai vreau să trăiesc așa și vreau să intru la o școală militară de subofițeri să ajung și eu cineva. Oamenii râdeau de mine și-mi spuneau că eu nu sunt în stare de așa ceva să rămân slugă că acolo îmi e locul că nu sunt bun de nimic. Eu tot timpul fost foarte sănătos, fără nicio problemă. Am reușit într-un final să-mi îndeplinesc visul și să intru la școala de subofițeri închizând astfel gura oamenilor care tot mă subestimau și râdeau de mine. Apoi la o săptămână după succesul meu au început adevăratele probleme. Până să ajung la școala unde am reușit cu mult chin să intru. Prima problema din vina cuiva era gata să îmi termin piciorul pentru că i-a scăpat un sul de sârmă înghimpată, pe piciorul meu am fost o lună cu cârja, iar după ce mi-a mai trecut piciorul în urma unei sperieturi puternice cu un unchi vitreg, am ajuns să mă simt foarte rău și să fac unele crize, nu știu cred că epileptice deși nimeni din familia mea nu a avut așa ceva. Tocmai când am reușit ceva în viața am ajuns să am așa ceva, până acum fiind sănătos tun, iar medicii spun că nu își dau seama ce am. Toate ieșind normal. Acum ce să mai cred? Sunt foarte întristat. Ceva mi se pare total necurat

| Darksoul12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar putea fi vorba despre farmece, vraji, blesteme etc.(incearca sa dai mai multe detalii ca sa te pot ajuta).S-au mai intamplat si alte lucruri ciudate? Cunosti pe cineva care crezi ca ar apela la vraji pentru a-ti face rau?
Dar la fel de bine ar putea fi necazuri ce nu au legatura cu supranaturalul.In acest caz, faptul ca tu te gandesti la farmece nu face decat sa inrautateasca situatia.

| anonim_4396 explică (pentru Darksoul12):

Cunosc doar oameni invidioși care nu mă suportă pentru faptul că eu am muncit să ajung mai sus ca ei

| Darksoul12 a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea incerca sa te ajut.
Putem discuta detaliile in privat? Daca vrei, trimite-mi tu mesaj pentru ca eu mi-am facut contul recent si nu pot.

| Darksoul12 a răspuns:

Da, parerea mea este ca se poate.
Multi rad de ideea ca ar putea exista "farmece".Dar daca privim ideea in ansamblu, totul se rezuma la manipularea energiilor spirituale pentru a obtine ceva. Daca stiinta nu a reusit inca sa arate in mod clar existenta acestor energii, asta nu inseamna ca sunt obligatoriu inexistente.Ar trebui sa fim ignoranti sa credem asta.