| CongsiliereT a întrebat:

Prietena mea cand vede penticostali,adventiști sau alte religii in afara de ortodocși ia foc, se enerveaza tare isi schimba dispoziția si ne certam pe tema asta. Este normal cum procedează?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Prietena ta a fost INDOCTRINATA in spirit ortodox si sigur in lipsa ta interactioneza cu "sfinti" de genul lui milan. Daca Dumnezeu vede ceva bun in sufletul ei o va lamurii, poarta-te cu blandete si intelegere.

| milan9 a răspuns:

Daca nu pui pret pe faptul ca Dumnezeu Fiul a lasat un singur spatiu al lucrarii mantuirii si harului Sau in lume inseamna ca nu pui pret nici pe sufletul tau... sad
Daca in lume in afara Bisericii lasate de Dumnezeu Fiul mai exista si alte aproximativ 30.000 de secte sau denominatiuni crestine, atunci... faptele vorbesc de la sine.

Fiecare din cele 30000 de secte s-ar putea considera in mod eronat in masura sa dea sfaturi crestine dar, asta NU AR SCHIMBA faptul ca se afla IN AFARA ADEVARULUI. Acei "intemeietori" de secte s-au dezbinat si pentru interese pecuniare si zeciuiala (adventistii spre exemplu) si-au intemeiat propriile secte colectoare de ZECIUIALA thinking sad

Biserica a fost si ramane UNA:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| danut a răspuns (pentru milan9):

" Fiecare din cele 30000 de secte s-ar putea considera in mod eronat in masura sa dea sfaturi crestine dar, asta NU AR SCHIMBA faptul ca se afla IN AFARA ADEVARULUI"
Sti de ce sunt cca 500 (nu 30000) de secte crestine, sa-ti spun eu ca habar nu ai, din cauza ca primii vostri SFINTI au UMBLAT si MODIFICAT textul Biblic incepand de la Terurian si daca vrei iti spun o lista intrega de asazisi crestini care in ascuns erau gnostici si ezoterici. Mai lasa-ne cu aiurelile tale ca istoria este inca colo chiar daca voi vreti sa fie ascunsa, nicolaitii parca scrie si in Biblie de ei au fost sefii vostri.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Auzi tu, Dane, lasa-te de erezii si de garagara intriganta, caci habar nu ai ce e cu secta din care faci parte. Nicolaitii au fost si ei o secta, dar Biserica lui Hristos (Ortodoxa) NU are absolut nici o legatura cu ea, tot la fel cum astazi nu face parte din "corul" celorlalte 500 sau 30000 sau 40000 de secte cate or exista in prezent.

Daca BISERICA a ramas pe pozitie in mod NESCHIMBAT pastrandu-si invataturile in fata celor precum Luther, Muller, Parham, etc... vreme de 2000, cum iti imaginezi ca la inceput in perioada sutelor de mii martiri ai Bisericii (cand credinta era mult mai intensa) ar fi existat tradare de la adevar. Numai o minte bolnava, bolnava de rautate nu ar DORI sa faca diferenta si sa vada... sad

Voi, grupare adventista sunteti la 1900 de ani lumina distanta de acea secta din secolul I, a Nicolaitilor (care NU se confunda cuBiserica). Vai de mama si de mantuirea voastra... sad sad

Fa bine te rog siexplica-ne la ce acuzatii mizerabile si false te-ai referit, la ce asa-zise "modificari" te-ai gandit... Altfel, cred ca ar fi mai bine sa incetez sa mai interactionez cu tine. Nu are rost.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Opa, te-ai suparat rau daca nu mai "interactionezi" cu mine. Bine stimabile iti voi da nume si titlui de modificari si lasa secta mea in pace daca e atat de nestiutoare. Luter e la 1400 de ani de sfinti vostri modificatori dar oricum nu conteaza fiindca exista si un text neschimbat. P.S. Se vede ca habar nu ai de istorie daca voi va credeti "prima biserica", credem ca ai citit ceva istorie dar nu faci decat repeti ce spun popi vostri.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Deci nu ai nici un text, nici o dovada... ci doar teorii specifice unei
organizatii gen "matraguna"... thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

Am destule dovezi si documentati dar asteapta la rand si iti voi spune (sunt altii inainte "iurii75").
Oricum tu esti mai aproape de adevar decat altii doar ca nu vrei sa-l accesezi ci te incapatanezi sa crezi ce au scris altii. Vezi ca mantuirea este INDIVIDUALA.

| SG1995 a răspuns:

Nu e anormal, tipa are nevoie de un psihiatru.

| mentholinks a răspuns:

Are ceva la mansarda.

| xerxes1 a răspuns:

Eu ma enervez doar cand vad crestini, musulmani si evrei.

| suffarstar a răspuns:

Nu o mai contrazice. Fiecare are dreptul sa urasca si sa iubeasca pe cine vrea.

| Mclaren12 a răspuns:

Mă întreb de unde atâta frustrare între sectele creștine că până la urmă toate slăvesc orbește aceeași invenție evreiască. Poate este din cauză să fiecare sectă vrea să-și proclame supremația și autenticitatea peste celelalte.

| CongsiliereT explică (pentru Mclaren12):

Eu sunt Rodica dar nu am nimic impotriva nimănui, pana la urma toti se Roaga la acelasi Dumnezeu, in schimb am certuri cu ea ca atunci cand vede unul din cealaltă tabăra vorbeste urat de ei si eu ii spun sa nu ii mai judece sau sa faca misto de ei si asa incepe cearta. Oare greșesc? Sunt absurd?

| Mclaren12 a răspuns (pentru CongsiliereT):

Nu toți, numai creștinii, musulmanii și mozaicii. Probabil din cauza îndoctrinării prietena ta suferă de ceva complexe de superioritate de parcă ar avea certitudinea incontestabilă că secta ei este supremă. N-are decât prietena ta să jignească alte persoane din complexe religioase, cine știe, poate o să jignească fără să-și dea seama un musulman și o s-o sature musulmanul de toate frustrările.

| gratargratar a răspuns:

Da, e normal. Sa-i spui sa-i puna in aceeasi oala si pe atei.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Sf. Pavel spune in scrisoarea catre Corinteni: "Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul." Spune-i asta.

| Blexistroni a răspuns:

Dacă reacționează asa la opinii diferite aș zice să cauți altă prietenă, una mai puțin ignorantă.