| unul1 a întrebat:

Putem face o legatura intre zeii din antichitate si extraterestrii? Va rog sa vizionati si http://www.ozn.ro/tiki-browse_gallery.php?galleryId=8

16 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu, nu putem.

| unul1 explică (pentru shadovv):

Eu asteptam un raspuns mai argumentat.

| shadovv a răspuns (pentru unul1):

Ideea asta tine de trendul cu "conspiratii". Aceasta idee este falsa.

Desigur, daca apceptam o apropiere mai filozofica sau teologica, exista o legatura intre Dumnezeu si termenul de extraterestru pentru ca Dumnezeu nu este pamantean, lumesc, creatie deci e extra teluric.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

"Ideea asta tine de trendul cu "conspiratii"" Ce conspiratii? Nu are legatura. Ideea suna asa: Anticii au observat pe cer niste OZN-uri si au inceput sa creada ca sunt zei. unde e conspiratia?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Nu e o conspiratie in sine dar apartine de trendul cu "dezvaluiri" gen:
Nu am ajuns pe luna, nazistii au oznuri, am fost vizitati de extraterestrii in trecut, o sa murim in 2012, etc.

| unul1 explică (pentru shadovv):

Orice contrazice ce e oficial e considerat teoria conspiratiei. Acum cateva mii de ani si teoria pamantului rotund era un fel de teorie a conspiratiei.

Mi se pare coincidenta prea mare ca toti zei sa vina in care de foc, erau reprezentati cu aripi, legendele ne spun ca zeii au ajuns pe pamant in zbor din cer pentru a ajuta si invata oamenii stiinta lor. Cand spui de ex rugaciunea Tatal nostru are un vers "Vie imparatia Ta", deci are o imparatie cum sugereaza si textul, "precum in cer (in imparatia Lui) asa si pe pamant" si lista poate continua. Ai avut macar curiozitatea sa te uiti pe link-ul care l-am pus la intrebare?

| unul1 explică (pentru Inferno):

Cum am raspuns mai devreme si lui shadovv : Ei nu vedeau doar niste OZN-uri, ei au intrat in legatura cu cei care au venit din nave, acestia fiind zei lor.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Nu, n-are legatura.
Trebuie sa pleci de la o singura premisa ce NU are legatura cu conspiratia.
Fenomenul OZN exista. Aceasta este premisa si cred ca nu poti nega acest lucru, dovada fiind miile de martori, fotografii, filmari. Printre martori apar si specialisti in domeniu cum ar fi: Piloti, Membrii ai Pentagonului, specialisti aeronautica si aviatie ce nu pot sa se insele asa usor. Apar oameni experimentati.
Bun, deci plecam de la premisa ca OZN-urile exista.
Din moment ce exista acum si avem relatari ce ne confirma existenta lor si acum 200 de ani este evident ce exista de mai mult timp.
Ori cum oamenii din antichitate nu cunosteau prea bine partea stiintifica (motiv pentru care au presonificat si fulgerul) au presupus ca acest fenomen (OZN) tine de aparitia unei zeitati.
Asta e tot, nici o conspiratie si nu tine de nici un "trend", tine mai mult de trendul S.F.-ului, nu al conspiratiei.

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Da,dar nu cred, ma indoiesc. Cu toate ca exista si niste dovezi, daca le putem numi asa.

| shadovv a răspuns (pentru unul1):

Da. Am avut curiozitatea. Am vazut si documentarele de pe History am impresia.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Stai, stai, stai putin. Tu vorbesti serios? Tu chiar crezi ca suntem vizitati de extraterestrii in ozn-uri?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Nu e vorba de extraterestrii, e vorba de fenomen in sine. Nu poti ignora asa multi martori, nu poti ignora oameni importanti ai lumii.
Fie ca este vorba de omuleti verzi fie ca este un fenomen natural inca necunoscut, trebuie sa admitem existenta sa.

| unul1 explică (pentru Inferno):

Una dintre urmatoarele mele lecturi va fi "Istoria relgilor". Pentru mine e destul de clar ca zeii care ne vizitau pamantul erau extraterestrii (bineinteles ei au fost descrisi cu vocabular de pe vremea aceea (car de lupta, dragon, etc) dar vreau sa ma conving singur si sigur de aceasta asemanare.

Răspuns utilizator avertizat
| unul1 explică:

Ai urmarit si tu documentare pe youtube? Am vazut o parte din documentarul care spunea ca sunt demoni... acelasi user a pus si un film ca pamantul nu are mai multe de 6000 de ani de cand a fost creat si ca oamenii de stiinta confirma ca pamantul a fost creat de Dumnezeu... Parerea mea e ca sunt niste prostii documentarele elea.

| unul1 explică:

Si atunci de ce zici ca sunt diavoli? laughing vreau argumente!