| EvangelineDS a întrebat:

ieri a murit bunicul meu sad de ce nu am voie sa ascult muzica? vi se pare normal obiceiu' asta?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Normal că nu e normal. Mulți de aici sunt suficient de încuiați încât nu-și dau seama că muzica poate să vindece și să te ajute. Oricum bunicul tău e la doi metrii sub pământ, crezi că știe el că asculți tu sau nu muzică? Oricum și dacă ar ști nu cerd că ar prefera să te vadă suferind în loc să asculți muzică.
Ia de aici și lasă toți tâmpiții cu obiceiurile lor :
http://www.youtube.com/watch?v=ElWsq5gsrmY

36 răspunsuri:
| AaLeXxA a răspuns (pentru cristi202):

Oamenii au moduri diferite de a face fata necazurilor in viata. Este ok sa apelezi la ce stii tu din psihologia umana dar ceea ce stii tu nu este universal aplicabil. Exista anumite persoane care la inmormantari incep sa rada. Deasemenea in anumite culturi, la inmormantare este o adevarata petrecere festiva deoarece oamenii inteleg diferit ideea de deces. Este foarte posibil ca ioana sa aiba o mentalitate diferita si sa sufere din cauza bunicului sau...dar sa nu vada moartea exact asa cum o vad romanii in general. Si este dovedit ca muzica aduce anumite impulsuri nervoase la nicelul creierului, menite sa usureze o situatie psihica sau sa o ingreuneze. Deci este foarte probabil ca ioana sa fie constienta de faptul ca bunicul sau ar fi vrut sa fie puternica si sa il faca mandru ca ii e nepoata, iar cel mai usor mod prin care poate trece peste un asemenea eveniment este prin muzica. Nu gresesti cu teoria ta, doar ca este aplicabila doar la 60% din populatia europeana happy

| KrazyGirl a răspuns:

Stai linistit. Morti nu mai invie
Sunt in aceiasi situatie... sad

| KrazyGirl a răspuns (pentru EvangelineDS):

Era batran... sad

| aNdReEaMaDaLiNaDeEa a răspuns:

Http://www.dorohoinews.ro/......%83ut.html
uite asa a murit bunicu meu :((((
si eu nu am pofta de mancare
nu pot asculta muzica...

| Arb_Mary_1995 a răspuns:

Cu toți ați înțeles-o greșit. Și eu tocmai am pierdut-o pe bunica mea..care m-a crescut. Dacă ea a pus doar o simpla întrebare asta nu înseamnă ca vrea sa facă lucrul acela. Și eu de ex când ma cert cu părinții, sau sunt suparata, plâng si ma gândesc la o melodie sau as vrea sa ascult o melodie si nu pot ( pentru ca sunt in doliu ) asta înseamnă ca nu am iubit-o pe bunica sau nu ma gândesc la ea? Ba da. Dar uneori prin simple melodii, poți sa treci peste anumite nevăzuri, Tristețe, mai sunt momentele acelea când esti fericit și Asculți o melodie, poate așa au unii puterea sa treaca peste multe, prin muzica. Muzica sa știi ca uneori definește omul, știți când ascultați o melodie și după la final Spune-ți parca ma definește. Cam așa sunt unele persoane, de ex eu când am ceva ascult muzica și îmi trece. Dar fiecare după mentalitatea umană.