| Andrei26253 a întrebat:

Salut, am 17 ani și mama vrea să mă oblige să mă duc la spovada!
Eu nu vreau să merg pentru că sunt ateu și nici nu am de gând să îi spun nimic la părintelui mă mai și obigă să țin post 3 zile sau ceva de genu ăsta. Oare cum aș putea să o conving pe mama să mă lase în pace?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa il rogi pe preot sa vorbeasca cu mama ta sa te lase in pace. Preotul, oricum, nu are voie sa te spovedeasca daca nu vrei. Daca dai peste un preot putin deschis la minte s-ar putea sa o convinga.

71 răspunsuri:
| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Vorbim acolo cu tot dragul. Sincer chiar imi doresc sa discutam.

| Teddy1517 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Exista mesagerie si pe TPU. Daca chiar iti doresti, vorbim mai multe. Be my guest. Si fara trolluri si amenintari ca,, daca mai spui asta rad de tine sad sad ) Ci cu dovezi adevarate. Incerc si eu din greu sa nu mai par arogant, cu toate ca nu prea am de ales. Viziunea crestina asupra lumii efectiv conduce detasat viziunea ateista. Nu e intentionat ca ma uit,, de sus". So, daca vrei, facem pace si vorbim pe privatwinking

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Teddy1517):

Ok hai pe privat

| halogen001 a răspuns (pentru Teddy1517):

Credinciosul face bine ca să-i fie lui bine, de frica bărbosului, deci în final de asta face bine ca să-i fie lui bine. Ateul face la fel. Face bine pentru că binele se întoarce și ajunge să-i fie și lui bine.
Cum e mai bine să faci binele, de frica bărbosului sau conștient sperând că binele se va întoarce? Când omul face bine de frica sau recompensa bărbosului va fi decepționat, pentru că bărbosul fiind inexistent, nu va avea cine să răsplătească binele făcut și tot binele care vine va veni din partea altui om ca răsplata, nu din partea zeului inexistent. Comportamentul omului e determinat genetic și prin învățare. Dacă ne uităm la clipul ăsta vedem comportamentul unei viețuitoare care n-a citit Biblia https://www.youtube.com/watch?v=zyYcwaeq5tA
Deci comportamentul bun nu depinde de o carte cu povești. Un om merită mai mult decât o minciună. E mai bine când omul înțelege realitatea așa cum este ea, decât atunci când prețuiește minciuna și fantezia absurdă. Dacă exista zeul din poveste, atunci omul nu mai era neputincios și neștiutor, nu mai existau purici și păduchi, boli, războaie, neștiință, minciună și tâlhărie.
Zeu atotputernic dădea omului tot ce are nevoie și nu mai trebuia să meargă la furat, la înșelat, la tâlhărit și la război.
Zeul atotputernic poate produce dovezi și nu mai e nevoie de credință, deci nu mai avem mii de religii.
Dacă omul are tot ce-i trebuie nu mai are rost să mintă pentru a-și câștiga existența și de aceea nu mai aveam mii de religii.
Zeul atotputernic învăța pe toți oamenii aceeași limbă perfectă, limba zeului și nu mai aveam așa de multe limbi.
Zeul atotputernic făcea omul puternic și nu se mai îmbolnăvea niciodată.
Realitatea arată că zeul e doar o fantezie primitivă folosită de unii oameni pentru a-i înșela pe alții.
Dacă Biblia era sursă de știință, atunci mergeam cu avionul cu câteva mii de ani în urmă, nu numai de 100 ani. Dacă biblia era carte de știință, atunci la facultatea de matematică, de fizică, de chimie, biologie, medicină, electronică, mecanică, geologie, geografie, psihologie și așa mai departe se învăța numai biblia. Am fi avut internet, mașini și avioane cu mii de ani în urmă, pentru că biblia nu e doar de câțiva ani.
Acum vremea religiei a trecut. Omul a evoluat, e mai inteligent și mai greu de mințit. Un timp va mai merge din inerție, dar am convingerea că va dispărea de tot, pentru că nu e în stare să țină pasul cu realitatea.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Teddy1517):

Ti am trimis in privat pot vorbi pana la 12 00 ca sunt pe tren si nu stiu cat semnal voi mai avea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te duce legat? Ai mușchi?

| ania a răspuns:

In ce sens esti ateu? Ai stat de vorba cu cineva prezent la apartia universului si te-a spus ca a văzut el ca nu era picior de Creator implicat pe-acolo?

| BBJHHRUGs a răspuns:

Asta presupune boala asta de crestinism. Forta: nu ai voie sa alegi, trebuie doar sa te supui, asta e prinipala lege fundamentala a religiei. Preotul te va considera un pacatos care trebuie sa se spovedeasca obligat. Asta constituie doctrina crestinsimului.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

In Biblie nu scrie de spovedanie. Spovedania este un ritual pagan.

Nicaieri in Biblie nu scrie ca crestinii trebuie sa aiba preoti. Da, evreii aveau preoti, dar aia era pe Legea din Vechiul Testament. Daca vrei sa ai preoti trebuie sa tii Legea lui Moise. Vezi ca Legea lui Moise are niste prevederi neplacute pentru puta.

In rest, in Noul Testament toti crestinii sunt preoti, nu doar unii dintre ei.

| Mayhem666 a răspuns:

Ii spui ca esti ateu. Simplu. Ca-i place, ca nu, o sa se obisnuiasca cu ideea.

| Mariushgv a răspuns (pentru Andrei26253):

Spune-mi mai exact unde se contrazice Biblia sau nici măcar nu ai citit o carte din ea? Ideea asta că Biblia se contrazice am auzit-o la mai multi, la fel și cu frază ai crede și nu cerceta care nici nu apare în Biblie sau în Tradiție (ba chiar suntem încurajați să cercetăm ). Așa că tu daca spui la 17 ani că ești ateu înseamnă că trebuie să ai o bază, înseamnă că tu ai cercetat Biblia și Patristică de la grădiniță.