| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă la spovedanie nu spun adevărul exact, adică în sensul în care nu știu când am făcut ultima data păcatul respectiv?
Dacă mă împărtășesc și preotul zice că nu mă pot împărtăși cat de rau este?
Ofer FUUUNDAAA

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

La spovedanie nu trebuie sa spui exact ce ai facut si cum ai facut, ci la modul generic. Insa important este ca, daca ai facut ceva, sa spui ca ai facut, nu sa omiti.

Deci, spre exemplu, daca te-ai mast-urbat, zici la spovedanie: ma mast-urbez si sunt dependent de asta. Nu te apuci sa zici: ma mastu-rbez mai mult cu mana stanga, in baie, intre orele 16 si 17. Cred ca intelegi esentialul. Deci pacatele se spun generic: mast-urbare, am invidiat pe X, nu am ajutat pe Y cand mi-a cerut ajutorul etc. Nu intrii in detalii, ci rezumi. Detaliile le spui numai daca-ti cere explicit preotul, intrebandu-te.
De asemenea, nu este important cand ai facut ultima data pacatul, ci important este daca e sau nu nemarturisit. Daca l-ai marturisit inainte, atunci nu-l mai marturisesti si acum. Daca nu l-ai marturisit, atunci il marturisesti acum. Deci nu e importanta data, ci faptul in sine ca ai facut pacatul.

Daca preotul te opreste de la impartasanie (asta de obicei ti-o zice dupa spovedanie, daca te poti sau nu impartasi), atunci inseamna ca ai pacate mari pentru care trebuie sa fi oprit de la impartasanie o perioada. Astfel de pacate sunt: uciderea, avortul, curvie, furt etc. Depinde si de preot, caci dezlegarea ti-o da preotul, pe raspunderea sa inaintea lui Dumnezeu. Du-te la un preot de mir, nu la un calugar-preot, ca daca te duci la un calugar-preot iti da un Canon de trebuie sa te duci intr-o pestera ca sa-l termini.

| Dezvi a răspuns (pentru gratargratar):

Pentru malahie un prieten a fost oprit de la împărtășanie spunandu-mi că l-a întrebat ultima dată când a făcut și era destul de recent, iar eu mă gândesc să zic că e de ceva timp pentru a nu mă opri și pe mine

| gratargratar a răspuns (pentru Dezvi):

Spune asa cum a fost. Daca ai facut in urma cu ceva timp si intre timp te-ai lasat de asta, spune-i. Oricum ar fi, spune adevarul. Daca te opreste de la Impartasanie, o sa te impartasesti cand ti se va da voie. Cum stim sa pacatuim, trebuie sa stim sa si ispasim.

| Dezvi a răspuns (pentru gratargratar):

Dar dacă mă împărtășesc fara că preotul să îmi dea voie ce se întâmplă?

| gratargratar a răspuns (pentru Dezvi):

Pai se întâmpla ca-ți adaugi la păcatele pe care deja le ai, încă un păcat mare. Împărtășania este însuși trupul și sângele lui Hristos, deci trebuie sa fim cutremurați înaintea ei. Eu am mai spus ca m-a împărtășesc de 20 de ani alături de oameni din toate categoriile sociale și Dumnezeu face o așa minune ca ne împărtășim toți din aceeași lingurița fără a ne îmbolnăvi, ci dimpotrivă. Asta sfidează știință și e o minune la care putem asista in fiecare zi, dar pe care mulți o ignora. Deci atenție cum te apropii de Hristos. Numai cu îngăduința preotului. De ce ți-e teama de spovedanie?

| Dezvi a răspuns (pentru gratargratar):

Nu vreau sa pățesc sa nu mă lase să mă împărtășesc

| gratargratar a răspuns (pentru Dezvi):

Pai daca nu te lasa, atunci nu trebuie sa te impartasesti. Mai bine sa nu te lase, decat sa te lase fara sa spui cu adevarat ceea ce ai facut. Si chiar daca nu te-ar lasa, asta e doar o masura temporara (penitentiala). Du-te si fie ce-o fi.

| Dezvi a răspuns (pentru gratargratar):

Corect!
Mulțumesc mult!

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU se intampla NIMIC daca te spovedesti unui popa, se intampla DOAR daca te spovedesti direct lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

"De ce ai spune daca ai facut sex?" Simplu. Pentru ca este un pacat.
De ce e sexul in afara familiei un pacat?
Ei bine, sotia solicită fidelitate din partea soţului (exclusivitatea relaţiei intime a lui ) pentru a avea certitudinea devotamentului şi a „iubirii".

- El la randul lui are o nevoie vitală de fidelitatea soţiei lui (exclusivitatea relaţiei intime a ei ). Este în mod special pentru el, o necesitate interioară, o problemă care ţine de IDENTITATE, o problemă ontologică. De această problemă va depinde echilibrul, liniştea şi fericirea familiei lui!

- Pentru el este important să-şi lămurească rolului şi locului pe care îl ocupă în sufletul, în „afectivul" soţiei sale, comparativ cu toate experienţele ei profunde! Pentru femeie, experienţele dinaintea familiei sunt mult mai nocive pentru viitoarea familie, deoarece, ea fiind mult mai vulnerabilă decât bărbatul, are întotdeauna o maximă implicare sufletească în sexualitate, pe când la un bărbat neînsurat, implicarea sufletească tinde spre zero!
- Dacă soţul va simţi „afectivul" soţiei sale ca fiind impregnat de astfel de experienţe „profunde", se simţi efectiv „sufocat". Niciodată nu va şti cu adevărat şi nu va putea pătrunde acolo. Incertitudinea lui va deveni nesiguranţă şi gelozie justificată, iar acestea sunt mai sufocante decât orice coşmar! sad sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mantuitorul stia foarte bine ce face cand a incredintat unor OAMENI responsabilitatea lucrarii harului iertarii. Stim aceasta pentru ca in El Insusi, ca DUMNEZEU Intrupat era sa se arunce cu pietre atunci cand vacea vindecari si spunea "iertate iti sunt pacatele". Oamenii nu-L cunosteau inca Cine era.

Ioan 20, 22 : "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| xerxes1 a răspuns:

Nu se intampla nimic.
Popa se va plictisi mai mult decat de obicei.

Răspuns utilizator avertizat
| Dezvi a răspuns:

Deci nu e musai sa spun adevărul pus la "punct și virgulă"?