| Antonies a întrebat:

Salut,
In primul rând nu vreau mesaje lăsate la mișto. Vreau răspunsuri cât mai serioase dacă se poate happy
Rareori în timp ce dorm sunt trezit de o voce care ma strigă. Vocea este este a unei persoane oarecare dar cunoscută gen mama, tata, sora etc. Îmi e frică când aud in mijlocul nopții că mă strigă deci nu răspund orice ar fi. Dacă îi întreb dimineață ei răspund că nu au fost ei. Bătrânii (am citit și pe internet) spun că e diavolul și nu trebuie să.i răspunzi. E adevărat? Sunt tare înspăimântat sad Dau funda

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da, e adevarat, nu trebuie sa ii raspunzi. Mai ales daca apare frica. Caci intotdeauna frica e semnul ca diavolul e pe aproape. Exista cazuri cand si Dumnezeu a chemat, si persoana a stiut ca trebuie sa ia contact cu cel ce chema, si a fost benefica chestia aia, cele doua persoane fiind despartite si nestiind una de alta de mai mult timp, dar atunci nu a fost vorba de teama, ci de pace si liniste sufleteasca.
Doua sfaturi:
1) Nu mai dormi in intuneric complet. Daca nu poti dormi cu lumina aprinsa, cauta sa ai o lumina de veghe, una din aceea mai slaba, ca a unei lampi de birou, dar care sa lumineze camera incit sa poti vedea ce e in ea, dar sa nu te deranjeze cand dormi.
2) Cind auzi vocea, imediat fa o rugaciune, spune scurt. din toata inima: "Doamne scapa-ma!" "Doamne, ocroteste-ma!" "Doamne, fii cu mine!". Iar daca reusesti sa iti duci gandul la Isus Hristos, sa Il "vezi" pe El in mintea ta ca Dumnezeu si ca biruitor al diavolului, si sa Il chemi in ajutor, spun reusesti, pentru ca, cu cit e mai puternica prezenta celui rau, cu atit mai greu se poate face acest lucru, am auzit si cunoscut cazuri care pur si simplu nu puteau gindi, nu puteau deschide gura sa se roage si sa ceara protectia lui Dumnezeu, sper sa nu fie si la tine asa, atunci cu siguranta va veni si te va scapa.
3) Priveste in viata ta si analizeaz-o. De cand a pornit toata "afacerea" asta? Ce ai facut indeosebi in acel timp? Cu ce ai gresit? Ce pacate ai comis? Diavolul vine mai ales cand ii este deschisa o portita, si aceea e prin vreun pacat. Mersul la vrajitor, "jocul" cu anumite ritualuri, care numai jocuri nu sunt, diavolui nu se joaca, el te ia intotdeauna in serios, luarea in deridere a lui Dumnezeu, mindria, crezi ca te poti descurca in vreo privinta singur, si esti atit de sigur incit crezi ca nimic nu te poate opri (aici avem povestea Titanicului, despre care se zicea ca nici Dumnezeu nu poate sa-l scufunde, ironia a facut ca ruptura navei sa fie doar cit a fost necesar pentru scufundarea sa), si ar mai fi si altele. Si, orice ai gasi, cere-i iertare lui Dumnezeu, si cheama-L zi de zi in ajutor prin rugaciune. Pe multi rugaciunea i-a scos din probleme teribile, asemanatoare cu a ta.

| Superior a răspuns (pentru cristi202):

Salut,am o curiozitate happy Daca acest diavol incearca sa vorbeasca cu tine si tu ii vorbesti, iti da jumpscare? Si daca ii zic ceva "Diavol dobitoc, mars din casa mea" nu are efect? Adica practic daca ai curaj sa spui vorbele astea, inseamna ca nu ti-e frica, nu?

| Superior a răspuns (pentru cristi202):

Si eu aud voci, plansete cand e liniste totala. Asa ca stau cu televiorzul aprins cu sonor 2 sau 3. Sau daca e ceva de genul, ma epuizez pe telefon pana adorm cu el in mana.

| cristi202 a răspuns (pentru Superior):

Nu e bine sa intri la discutii cu diavolul. Intotdeauna el cistiga. Si oricit te-ai impotrivi, nu pleaca. E renumit pentru insistenta sa. Nu se scapa usor de el. Pentru ca are un teren in viata celui in care apare. Cind gresesti cu ceva, pacatuiesti inaintea lui Dumnezeu, uneori ii deschizi o portita diavolului, si nu poti sa o inchizi la loc asa usor, pentru ca el nu se lasa plecat asa de usor, si cel mai adesea, nu stii cu ce ai gresit cand i-ai dat voie sa intre in viata ta.

| RAY a răspuns:

Este incredibil in secolul 21 in anul 2017 multi te trimit la manastire incredibil, e doar imaginatia ta care prinde aripi, ai nevoie de ajutor de terapie si vei vedea ca va trece, dar trebuie sa infrunti frica asta interioara asculta vocea si infrunto esti mai puternic ca ea, gandeste-te ca nu exista asa ceva demoni si alte porcari inventi umane si nu mai te uita la filme de groaza, dormi cu lumina aprinsa

| TrăieşteClipa a răspuns:

In Diavol cred doar spalatii pe creier.
De cateva sute de ani (ma refer la noi,)biserica tot o da Diavolul in sus si in jos iar evreii de la care au furat Vechiul Testament nu au conceptul de diavol ca la noi. Oare de ce?
Simplu.
Primi patriarhi si primii crestini erau majoritatea analfabeti.Si putin mai prosti.Nu au stiut sa traduca corect si sa inteleaga textele sacre ale evreilor.
Pavel stia sa scrie si a inventat o alta religie.
Iisus a ramas evreu chiar si pe cruce.

| VelaJohnny a răspuns:

Raspunde-i ceva inapoi. Infrunta-ti temerile. Habar n-am ce ai facut de ai ajuns sa auzi voci. Vorbeste cu vreun psiholog, sau las-o balta cu practici spiritiste, repet, habar n-am ce e in neregula cu tine.

| FaraNume1245 a răspuns:

Toti spun ca e ceva rau, dar daca e ceva bun? Gen Iisus?

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis - poate te ajuta.

| presus a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu-mi vine sa cred, frate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă doar te strigă, ignoră-le. Îți mai zic și altceva?
Diavolul creștin nu există. Dacă ar exista înseamnă că "dumnezeu" a făcut o afacere cu el să-i trimită suflete păcătoase, că altfel nu-mi explic cum dumnezeu care pesemne este omnipotent lasă răul să acapareze mințile oamenilor.

| presus a răspuns:

Nu vreau sa crezi ca fac misto, dar vocile alea sunt doar in imaginatia ta. Daca vorbesti serios si nu faci misto, trebuie sa consulti un psiholog. Probabil ai avut unele probleme peste care n-ai putut trece sau ai fost stresat des, toate astea s-au adunat. Batranii care ti-au spus de diavol, sunt niste oameni redusi care au trait intr-un sat uitat de civilizatie. Sau mai este posibilitatea ca tu sa adormi si sa ai cosmaruri foarte realiste.

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Zici de batrini. Dar ce faci cu tineri de la orase, sau medicii, profesorii, care chiar cred in "povestile" cu diavolul? Si daca chiar exista o entitate a raului absolut, responsabila pentru majoritatea raului intimplat in lume? Stii tu, esti tu atit de sigur ca e doar imaginatia unor oameni simpli si nestiutori? Cit de bine stii, se vede, caci crezi ca doar niste batrini din sate uitate de lume mai cred in asa ceva, insa te inseli, caci multi altii, mult mai invatati, cred il el, deci daca in aceasta privinta te inseli, oare nu te inseli si cu privire la existenta lui? Poti tu spune ca ai descoperit ca nu exista? Ai cautat tu in tot Universul sa vezi asta? Nu crezi ca ar trebui sa cunosti toate lucrurile pentru a spune ca un lucru nu exista, daca el se afla acolo unde tu nu stii, unde tu nu ai cautat?

| presus a răspuns (pentru cristi202):

Prietene, eu ma bazez pe conceptul "cred ceea ce vad". Daca cu mine nu s-a bagat in seama "diavolul", nici cu familia mea, nici cu prietenii mei, de ce as crede in existenta lui? Sunt sigur ca nici tu nu l-ai cautat in tot Universul sa-ti dea un autograf, cum nici eu nu trebuie sa caut ceva ce nu exista. Cred ca tu esti genul de om credincios care merge pe conceptul "crede si nu cerceta". Ai auzit ca pe vremuri popii ardeau femeile crezand ca sunt vrajitoare, doar pentru simplul motiv ca isi tratau copiii cu ceaiuri din plante? Tot popii au conceput minciunile despre existenta "diavolului" pentru a se teme lumea. Nu am nimic cu oamenii credinciosi, chiar nu vreau sa te scot din lumea care ti-o imaginezi. Ai incercat sa citesti carti de psihologie, banuiesc ca Biblia ai citit-o? Ia legatura cu un psiholog care-ti poate lumina mintea. Tocmai i-ai raspuns la intrebare cu: "Nu mai dormi in intuneric complet". Serios?

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Daca Osama bin Laden nu s-a bagat in seama cu tine, ci doar cu americanii, nu inseamna ca el nu a existat.
Problema ta se pare ca sunt oamenii care au facut greseli fenomenale in numele crestinismului. Dar chiar Isus a zis ca vor veni multi in numele Sau si vor ucide pe multi. Asa ca, asta nu e un argument, e poate unresentiment fata de cei ce se dau crestini si nu sunt, insa asta nu inlatura realitatea, ci poate tocmai o confirma, falsul copiaza adevarul. Tu ai avut de-a face doar cu falsuri, e gresit sa spui daca dai de monezi de arama ca nu exista monezi de aur curat, chestia e doar ca tu nu ai dat inca de cele de aur
Conceptul "cred ceea ce vad" e slabut, ar trebui sa nu crezi nici in infrarosii, care te incalzesc intr-o zi superba de plaja. Nu le vezi. Nici in curentul ce iti alimeteaza casa. Nu ai cum sa il vezi. A, ca poti sa il masori sa vezi existenta sa, e altceva. Dar nu are sens sa zici ca pe un fir nu e curent daca ai masurat tensiunea din el cu termometrul de camera. Curentul este acolo, doar ca tu nu l-ai sesizat pentru ca ai folosit instrumentul gresit Termometrul iti va arata poate temperatura firului, dar niciodata tensiunea din el. La fel e si la Dumnezeu, nu merge cu vederea, ai nevoie de alt instrument daca vrei sa Il percepi.
Si nu iti doresc sa ai experiente cu diavolul noaptea incit o sursa de lumina in incapere sa iti aduca o usurare enorma. A fost si asta testat, ca si curentul dintr-un fir. Lumina face ca aratarile diavolului sa fie mai rare, sau le inlatura. Nu degeaba vine el mai mult noaptea, pe intuneric. Daca ti se pare amuzant ca i-am zis chestia asta, de ce nu incerci sa gindesti cum de nu il striga ziua cand poate obosit fiind se culca un pic, si de ce noaptea in mijlocul intunericului?

| presus a răspuns (pentru cristi202):

Nu am nimic cu tine, dar esti intr-o lume a ta, unde exista bau-bau care te sperie noaptea. Nu cred ca pot sa te conving cat de mult te inseli in privinta multor lucruri, insa pot doar sa te sfatuiesc sa vorbesti cu cineva cult, care nu crede in prostiile astea. Numai bine!

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Nu e doar o lume a mea, "bau-bau" care te sperie noaptea sperie pe multi. Prima oara am auzit de asta de la un coleg de munca la inceputul anilor 90. S-a trezit noaptea, cu o apasare in piept de parca cineva se urcase pe el, apoi a simtit cum o mina l-a strins de git, incit nu putea sa strige dupa fratele sau cu care dormea in camera. In cele din urma, l-a lasat in pace, insa experienta l-a marcat, mai ales ca nu stia ce se intimplase. Vei spune ca a avut un atac de cord, pentru ca durerea in piept apare in astfel de situatii, insa trebuie sa te gindesti ca a fost vorba de un zdrahon de baiat, nascut la tara, sanatos tun, unul din aceia care din aceasta cauza uita sa mai moara cand i-ar veni timpul. Si asta e putin, am auzit de atunci tot soiul de marturii mai mult sau mai putin terifiante, dovada ca "bau-bau" chiar sperie oamenii noaptea. Nu iti doresc sa ajungi sa ai si tu asemenea experientem insa de vei ajunge, vei intelege. Doar pentru ca nu ai trecut prin asa ceva, nu inseamna ca nu exista asa ceva. Da doar dovada ca ai putin habar de experienta umana, pentru ca nu stii un anumit de tip de experienta princ are oamenii trec, si se pare ca chestia asta e destul de frecventa. Ca nu se vorbeste prea mult despre asta e clar, cand spui cuiva asa ceva, exista pericolul sa nu fi luat in serios, sau sa se creada ca esti un fricos. Si cu toate astea, multi sunt cei care se pling de ce li se intampla uneori noaptea.

| presus a răspuns (pentru cristi202):

N-as putea niciodata sa-mi imaginez ca exista "bau-bau" sau altcineva care te sperie cand dormi, pe mine nu m-ar convinge nici 7000 de persoane sa cred sf-uri. Inteleg sa ai cosmaruri, sa ai unele traume, stres si probleme, dar atunci trebuie sa-ti faca medicul un tratament, sau sa vorbesti cu un psiholog. Nu pot sa-ti dau dreptate oricat ai incerca tu sa ma convingi, cu persoanele care ti-au spus, cu paranormalul din viata ta. Sper sa te convingi ca totul este o minciuna si n-ai de ce sa-ti faci griji de ce o sa apara noaptea, viata nu-i roz, dar nici infricosatoare. Noroc!

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

De spiritism ai auzit? E o intreaga miscare in acest sens. Totul a inceput de la doua persoane ce locuiau intr-o baraca de lemn. Noaptea au auzit batai in peretele de lemn al baracii. Au iesit sa vada cine e, nu era nimeni. Si, fiindca erau intr-o zona pustie, nici nu avea cum sa fie. Au auzit de mai multe ori. Au iesit, acelasi rezultat. La un moment dat, au raspuns cu batai. Li s-a raspuns inapoi. Si asa a inceput o intreaga miscare fundamentata pe ideea ca exista spirite ce vor sa comunice cu oamenii. Si cei ce au aderat la aceasta miscare au avut tot soiul de experiente paranormale.
Acum, ca tu nu ai auzit despre asta, e altceva. Fiindca nu stii, poti sa nici nu crezi, asta insa nu inaltura realitatea, la fel cum, daca ai fi primul care sa se uite la Jupiter cu un telescop slab nu ai vedea ca are 4 sateliti, iar daca cineva ti-ar zice ca are unul performant si a vazut cei 4 sateliti, tu nu vei putea spune niciodata ca ei nu exista ddoar pentru ca tu nu i-ai vazut. Poti doar sa cercetezi, sa iti iei un telescop bun cu care sa ii vezi. Asa si aici, cerceteaza lucrurile, si vei vedea ca oamenii au experiente paranormale. Si unele sunt atit de ciudate incit nu poti decat concluziona ca exista o lume de dincolo.

| presus a răspuns (pentru cristi202):

Bataile din peretele unei baraci nu inseamna ca exista spirite care vreau sa comunice cu oamenii. Probabil cele doua persoane nu erau in toate mintile, sau le-a facut-o cineva. Iar exemplul cu Jupiter si satelitii lui, nu isi are rostul in discutie. Astea sunt lucruri explicate stiintific, sunt milioane de oameni care cerceteaza spatiul si toate astea. Dar nu exista nicio fantoma, spirit, bau-bau care sa ne bantuie, asta-i de stiut. Daca exista, se demonstra si cunosteau toti acest subiect. Chiar crezi ca nu era difuzat la tv un asemenea subiect, si nu ma refer la filmele horror/sf!? Majoritatea care cred in aceste experiente paranormale, spirism si alte d-astea sunt: oamenii batrani si redusi mintal (cei de la sate), vrajitoarele (care probabil au doar vrajeala) si cei cu probleme psihice. Nu vreau sa crezi ca te bag in oala cu ei, dar sa fim seriosi omule. La varsta ta sa crezi toate balivernele, mi se pare putin deplasat acest subiect, in fine. Ma gandesc ca sunt si exceptii care cred in paranormal si vor sa apara ceva, dar slabe sanse. Asa cum cred eu in extraterestrii, insa n-am vazut sau comunicat niciodata cu unul.

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Exemplul cu Jupiter a fost ca sa intelegi ideea. Cum ar fi fost sa fii trait nu acum, cand toti stim ca Jupiter are 4 sateliti, ci pe vremea lui Galileo Galilei, cand cu telescopul lui, Jupiter abia putea fi vazut. Nu te uita decat la ce am vrut sa spun, la ideea ca daca tu nu vezi satelitii lui Jupiter, asta nu inseamna ca nu exista. La fel si aici, daca tu nu ai avut experiente, sau nu ai stiut pe cineva sa aiba, nu presupune imediat ca ele nu exista. Ideea mea e dovedita de insasi afirmatia ta: "Chiar crezi ca nu era difuzat la tv un asemenea subiect?" Eu te intreb: chiar nu crezi ca a fost difuzat deja? Nu iti dai seama ca nu stii?!? ca esti prost informat in acest sens? Pe celebrul, deci nu oricare post, National Geogphafic, au fost doua serii de filme in care au fost aduse in discutie case bintuite din America. Nu crezi? Cauta in istoria canalului tv, a fost acum vreo doi-trei ani, banuiesc ca ai putea cauta, si vei vedea ca au difuzat asa ceva. Deci nu doar cei redusi, bolnavi mintal, sau cei batrini cred asa ceva. Dar na, tu care probabil te uiti pe cateva posturi de tv marunte, nu ai cum sa vezi ce e pe un post ca NatGeo.

| presus a răspuns (pentru cristi202):

Acele filme au fost regizate, prietene, ca majoritatea filmelor. A venit un scenarist cu 2-3 idei pentru a face un rating mare, si pac, s-a scos un film. Stiind ca lumea vrea sa vada ceva sf, horror, chestii inexistente si interesante. Iar in legatura cu canalele tv, urmaresc si National Geographic (i-ai pocit numele), si Discovery Channel. Imi pare rau pentru tine, sincer, dar eu nu pot sa-ti schimb ideea ta cu bau-bau. Nu stiu prin ce faze nasoale ai trecut de-a lungul vietii tale, probabil inca n-ai trecut peste din cauza socurilor puternice. Sper sa-mi asculti sfatul si sa discuti cu un psiholog, nu o lua ca pe o jignire, departe mi-e gandul. Numai bine!

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Mai, tu chiar nu vrei sa pricepi? Crezi ca National Geographic e AcasaTv ca sa dea telenovele sau scenarii fanteziste? Da, sunt filme cum a fost recent Marte, dar filmul prezinta lucrurile cam cum ar decurge daca omul ar merge acolo, nu prezinta un scenariu SF. Sau au fost documentare despre extraterestrii. Insa tot asa, nu au fost chestii fanteziste, ci doar au adus in discutie aratarile a ceea ce s-a presupus a fi OZN-uri, in contextul in care au participat mai multi martori la aparitia lor. Nimic fantezist, doar marturiile oamenilor cu privire la ce au vazut. Si e normal sa fie asa, la urma urmei National Geographic nu e doar un post tv sau o revista, e o societate, si una din cele mai vechi, de stiinta, daca nu stiai asta. Deci ei nu se ocupa de chestii fanteziste, ci doar aduc in discutii anumite chestii observate, cum a fost si in cazul caselor bintuite.
Si nu stiu cine are nevoie de psiholog. Eu nu ma contrazic ca tine. Faci o afirmatie, ca un lucru nu apare la tv, ca mai apoi sa zici ca te uiti la acel post la care a aparut acel lucru. Da, am vazut cum te uiti, de nu ai bagat in seama doua seriale despre un anumit subiect.
Dar hai sa intram la argumente serioase. Pe ce te bazezsi tu cand spui ca chestile astea sunt inexistente? Nu veni cu idei ca doar mosii cred, ca doar cei cu probleme cred, etc, etc. De crezi ca nu exista, si faci pe cineva care crede ca exista sa mearga la psiholog, inseamna ca esti bazat pe ceva, esti sigur ca nu exista, dar pe ce te bazezi cand zici asta. Hai sa vedem, concret, nu ma trimite la psiholog pana nu imi demonstrezi ca nu exista.

| presus a răspuns (pentru cristi202):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar pe postul National Geographic, sunt filme bazate pe scenarii, asta in caz ca nu stiai. Daca tu crezi ca "Omul Lup" sau "Wild Chronicles", filme care se difuzeaza pe National Geographic nu sunt regizate si bazate pe ideile scenaristilor, te inseli amarnic. Sa lasam asta, tu esti convins de o treaba inexistenta, sa ne axam pe asta.
Probabil ai auzit de celebrul Walter Scott care considera, ca fantomele (spirite, bau-bau) sunt halucinatii datorate perturbarii simturilor din diverse cauze/intamplari, si citez "si ca, in atare cazuri, oamenii, in sensul strict al cuvantului vad cu adevarat formele goale si false si aud sunetele care, intr-un stadiu mai PRIMITIV (sa observi) al societatii, sunt indeajuns de firesc atribuite actiunii demonilor sau spiritelor decorporate".
Daca n-ai auzit de Walter Scott, mi-e greu sa cred ca ai auzit de Dave Wood, dar nu asta conteaza, ci parerea lui despre fenomenele tale imaginare. Dave Wood, considera ca atractia fata de fenomenele paranormale se exercita doar in cercul persoanelor mai putin educate. Si crede-ma, Dave Wook a cunoscut foarte multi oameni educati, nu pe oricine, si a dezbatut subiectul cu multi ani in urma printr-un sondaj facut in America.
Acum serios, daca tu esti fericit si obisnuit cu fantomele, n-am de ce sa-ti aduc tot felul de argumente, la care poti sa-mi dai replica de genul: "pai ei n-au de unde sa stie asta, ca nu s-au intalnit cu bau-bau, ori n-au trecut prin faze paranormale". Sanatate!

| cristi202 a răspuns (pentru presus):

Iti aduc oricind o duzina de oameni care sunt educati, citiva chiar medici renumiti in Romania, care cred si ei in chestii din astea. Si sunt doar cei pe care eu ii stiu, desigur ca sunt si altii, mult mai multi care cred si sunt educati.
Si eu nu am treaba cu fantomele, doar am auzit de alti ca au. Eu am o viata normala
""Omul Lup" sau "Wild Chronicles", filme care se difuzeaza pe National Geographic". Chiar asa? Spune-mi ora cand se difuzeaza, sa ma uit si eu. E clar cit te uiti pe program. Pentru ca seria "Wild Chronicles" apare pe net, nu si in grila de program, cel putin nu acum.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Poate să fie diavolul sau un înger.Eu îți recomand să mergi la o mănastire şi să cauți un călugăr şi să îi spui necazul. Dacă e diavolul se va înainta o cerere pentru savârşirea Moliftelor Marelui Vasile. Dacă după Molifte şi post vocea nu va înceta... cine ştie? O fi de la Dumnezeu...

| TabletaSB a răspuns:

Citeste mai jos la cristi202, totodata vb cu un preot despre asta; cauta putin un preot bun, nu neaparat calugar, poate fi si de la oras.

| presus a răspuns (pentru TabletaSB):

Sa dea bani la preot pentru ca in imaginatia lui aude voci? laughing

| 11naomi11 a răspuns:

Hey te inteleg. Eu cred ca ai o teama sau ceva si noapte te trezesti... nu este adevarat ce spun batranii. Poate ca acest lucru e datorita faptului ca esti speriat sau epuizat... sper ca te-am ajutat