| Mirellusha a întrebat:

L-am visat aseară pe Domnul Isus,cum mi-a vorbit.
De fapt,nu l-am văzut,ci de parcă stăteam liniștită și vorbeam ceva cu el.O voce,de parcă venea din cer,mi-a spus:
„Numele tău e scris în Cartea Vieții"
Ce înseamnă asta?
Știu ce este Cartea Vieții,că acolo Dumnezeu scrie numele celor ce-i fac voia lui,iar la vremea apocalipsei,doar cei care sunt scriși acolo merg în noa cetate a Ierusalimului.
Dar aș vrea să știu: Vocea s-a referit că eu într-adevăr sunt scrisă în Cartea Vieții?
Căci în ultimul timp,m-am îndreptat mai mult către Domnul, și cred că ar avea o semnificație.
Voi ce credeți?

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Visele sunt ceea ce noi gandim.Azi, Dumnezeu nu ne mai vorbeste prin vise, ci prin Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Despre cartea vieții scrie în Apocalipsa 20, unde e descrisă Judecata de Apoi
-și am văzut pe morți, mari și mici stând în picioare înaintea scaunului de domnie.Niște cărți au fost deschise.Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții.Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea. oricine n-a fost găsit în cartea vieții, a afost aruncat în iazul de foc.(Apocalipsa 20-12, 15).
Dumnezeu scrie în Cartea vieții pe cei care își dăruiesc sufletul și viața lui, adică îl aleg ca și stăpân al vieții lor(Romani 10-9) și care cred că sacrificiul lui Iisus Hristos pe cruce are valoarea de a-i înlocui în pedeapsă și a le curăți sufletul de păcate.(Ioan 3-16) Mă bucur pentru visul tău.Eu cred că e un răspuns din partea lui Dumnezeu la căutarea din inima ta, un mesaj al Lui, de Tată iubitor care abia așteaptă să se reveleze celor ce îl caută.El se bucură să confirme celor ce își dăruiesc viața lui și cred în Fiul lui că îi aparțin Lui și că au viața viitoare împreună cu EL asigurată-V-am scris aceste lucruri CA SĂ ȘTIȚI că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.(I Ioan 5-13)

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Vise,draga,vise.

| Lizzu a răspuns:

Te-ai implicat mai profund in viata religioasa si subconstientul tau emite idei pe baza dorintelor tale.

| ErrorFound a răspuns:

Si ce ne spui noua asta, n-ai parinti?
Chiar mi se pare jenant(pentru voi) sa povestiti astfel de lucruri(si sa mai si crezi in ele).

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru ErrorFound):

Stii, numele asta pe care-l ai aici, Error Found, chiar ti se potriveste, te duci profuuuund in eroare, scuze dar pana cand esti pierdut

| ErrorFound a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Multumesc. Eu doar spun ca gresesc, tu dovedesti ca gresesti.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cu placere.Mai vrei?
Si prin ce dovedesc ca gresesc?

| ErrorFound a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Ce, sa-mi spui povesti? Nu multumesc.

| ErrorFound a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Education First (EF) Bi*** loser

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru ErrorFound):

Pastreaza-ti calmul.Nici nu mai am de gand sa mai bat tastele cu unul din clonele lui Toma necredinciosul...Asa ca take care mai departe, si ne vedem in cer, daca o sa fii si tu pe acolo(desi la stadia la care esti ma cam indoiesc) big grin :d

| Kalla a răspuns:

Nu stiu, Iisus in Biblie a spus sa nu credem in vise pentru ca majoritatea sunt lucrarea diavolului.Numai Domnul stie daca visul tau e adevarat sau nu, se ocupa El de tot, nu te preocupa! happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

(Eclesiastul 5:3) - "Căci visele vin din mulţimea grijilor"
Visele sunt de cele mai multe ori o reflectare a gândurilor sau dorinţelor din inima noastră. Astăzi Dumnezeu nu se mai foloseşte de această cale pentru a ne transmite anuimte mesaje. Noi avem la dispoziţie întrega Biblie prin care suntem îndrumaţi de El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ai avut doar un cosmar!

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Ce cred eu? Ca mintea ta isi cam bate joc de tine.
Gandurile inconstiente din subconstientul tau iti dezvaluie numai in vis ceea ce ai nevoie sa afli despre propria-ti pers.Nu e decat vorba de un sentiment primitive si anume `dorinta`.Iti doresti ceva foarte mult (fara sa-ti dai seama totusi) pana cand ajungi in stadiul in care in mod repetitiv tii se intampla ca atunci cand visezi sa visezi direct `obiectul` centrului gandurilor tale.E chiar simplu, aici vorbim de autosugestie.Autosugestie realizata de catre minte intr-un mod inconstient, pentru a se pacali singura...autosugestia nu este doar benefica, aceasta poate reprezenta un mare risc pentru cei ce nu stiu deloc sa-si stapaneasca proprile emotii - fiind destul de periculoasa in `mana` ca tine, care in viata scopul lor principal este acela de a se ghida dupa urmarirea proprii satisfactiei pe plan psihic (adica confortul psihic) astfel lasandu-te dominat de tot felul de simturi interioare primitive precum si `dorinta`.Iti doresti extreme de mult un anumit lucru iar atunci cand dormi mintea ta iti executa comanda pe care i-ai dat-o intr-un mod inconstient prin intermediul simturilor interioare, ajungand in cele din urma sa-ti visezi `obiectul` gandurilor tale, centrul proprilor tale ganduri.
Dupa cum spuneam, autosugestia fara autocontrol poate fi (NU realizezi cat poate fi de) periculoasa!
Nu esti propriul tau stapan, tu esti propriul tau prizonier lasandu-te stapanit de catre toate aceste simturi - emotii - sentimente primitive care-ti ies in cale (vorba vine).Un sfat? cand ai sa inveti cum sa-ti controlezi impulsurile de moment - dorintele - nevoile primitive - obsesiile-n general vorbind, atunci sa-ti mai permiti sa te joci cu autosugestia.Habar nu ai ce impact pot avea niste simple ganduri repetate pe o perioada mai mare de timp asupra intregului tau psihic, pot fi chiar mortale dar acum depinde si de continutul acestora.
Spre ex. de ce crezi ca exista atatia sinucigasi in aceasta lume? ce-i face sa se sinucida? lumea ca e rea? viata dura? poate...insa nu acestea reprezinta cauza, nu motivele exterioare ci cele interioare de cele mai multe ori `autosugestia` : "lumea asta-i prea rea pentru mine, lumea asta-i prea rea pentru mine, lumea asta-i prea rea pentru mine s.a.m.d."...impactul acestei lucrari psihice poate fi catastrofal.Iar sanatatea mintala ar trebui pusa pe primul loc deoarece intr-o masura destul de mare, aceasta o afecteaza si pe cea fizica.Totul sta in mintea ta, absolut totul.

| Mirellusha explică (pentru contαbαndonαt):

De fapt,nu m-am gândit niciodată atât de mult la Cartea Vieții, nici la Apocalipsă, și nici la altceva legat de acestea.Pur și simplu mă rugam, și am adormit rugându-mă, iar spre dimineață am avut visul acesta neobișnuit

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mirellusha):

Stiu ce spui.Si mie mi s-a intamplat de atatea ori sa visez oameni (spre exemplu) din viata mea ori care nu se aflau in viata mea, visandu-i de mai multe ori in seri diferite (eu neobisnuind sa am de 2-3 ori acelasi vis) dupa care ma intrebam : ce legatura poate avea una cu alta? de ce ii tot visez? ca doar nu-mi amintesc sa ma fi gandit la ei nici macar odata in ultima perioada de timp... Dupa care mi-am dat seama ca de fapt acele amintiri inchipuite din timpul somnului meu aveau o stransa legatura cu sentimentele mele de pe timpul zilei.Sentimente pe care doar le simteam, sentimente de care constientul meu nu se sesizase pana atunci incat sa ma alerteze cu privire la acestea.Sentimente, emotii, ganduri ce-si faceau lacasul numai in subconstientul meu, astfel putand sa devin constient de acestea doar prin visele mele, vise care de altfel sint formate pe baza a aceea ce-ti salasluieste inconstientul.E mai complicat de explicat... sper sa ma intelegi.

| Essencest11 a răspuns:

Ma scuzi dar tu crezi ca o fiinta atotputernica care ''a creat'' universul isi batea capul cu ce atat de infim?

| eXtremeAdy a răspuns:

Continua sa ramai aproape de Dumnezeu si o sa vezi ca iti va fi bine, Dumnezeu ne iubeste pe toti si eu am avut ocazia sa-i simt iubirea in inima mea, am reusit sa simt pace si liniste ceea ce imi doream de mult timp.

| benny34 a răspuns:

NUUU, d-ne fereste, „Numele tău e scris în Cartea Vieții" nu inseamna ceea ce pare, a vrut sa zica practic ca "ana are mere", nu e destul de evident desi e un vis pe care majoritatea "crestinilor" vor sa il aiba si care de fapt nu inseamna nimic?

| Mirellusha explică:

Știu că m-ați crede...visătoare și cu capul în nori,dar ceva îmi spune că este adevărat.
Căci am analizat:
Dacă ar fi lucrarea diavolului,cu ce scop ar fi? Să zicem că eu aș fi confuză,și aș zice că oricum eu o să am viața veșnică în Isus Hristos,și voi duce o viață „lumească".
Dar eu oricum aș face voia Domnului,pentru că dacă nu,iese în final că visul e o minciună.Și dacă eu m-am decis să fu copilul Domnului,înseamnă că aș face voia lui până la capătul vieții mele,iar astfel,visul se adeverește, și numele meu, împreună cu al altor creștini, va fi scris în Cartea Vieții.
Dar divolul n-ar spune niciodată adevărul, nu? el singur e minciună și înșelătorie...
Dacă m-a înțeles cineva...mă bucur.Dar eu mai aștept părerihappy

| Mirellusha explică:

Câte păreri...nici nu mă așteptam...big grin

| MaRriaMaRia a răspuns:

Citeste despre puterea Subconstientului.Ok?