| FloRian_VioRel_1989 a întrebat:

Buna seara, vreau sa imi iau un apartament cu prietena mea, momentan nu suntem casatoriti. Daca il iau acum pe numele meu, dupa cununia civila exista posibilitatea sa o trec si pe ea pe contract sa fim amandoi? Dau fund

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dar numai daca ambii indepliniti conditiile pentru acest program si conditiile de creditare, avand in vedere ca ambii trebuie sa fiti parte in contractul de cumparare si contractul de credit.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista posibilitatea de a o trece in contract, eventual ii poti face donatie pe jumatate din apartament.
In schimb puteti lua acum apartamentul impreuna si veti fi trecuti, atat in contractul de vanzare-cumparare, cat si in cartea funciara, cu cate jumatate din apartament si nu mai cheltuiti apoi bani cu donatia.

| FloRian_VioRel_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Dar momentan nu suntem casatoriti, cum putem fi trecuti amandoi in conditiile astea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FloRian_VioRel_1989):

Nu trebuie sa fiti casatoriti pentru a cumpara impreuna o locuinta, nici o lege nu prevede aceasta si nu exista o interdictie legala. Orice bun poate fi cumparat de doua sau mai multe persoane impreuna, chiar daca nu exista legatura de rudenie intre ele si in contract se va specifica cota fiecaruia, in cazul tau fiecare cu cate o jumatate.

| FloRian_VioRel_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca acesta este achizitionat prin programul prima casa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FloRian_VioRel_1989):

Da, dar numai daca ambii indepliniti conditiile pentru acest program si conditiile de creditare, avand in vedere ca ambii trebuie sa fiti parte in contractul de cumparare si contractul de credit.

| FloRian_VioRel_1989 explică:

Am inteles. Chiar daca nu suntem casatoriti putem lua amandoi apartamentu pe numele la amandoi?