| Dark_Michael_1970 a întrebat:

Ma numesc Adi si am varsta de 15 ani. Anul trecut, pe data de 1 octombrie bunica mea a avut oarecum...un vis ciudat in care apaream si eu. In noaptea din 1 octombrie spre 2 octombrie 2014 bunica mea a visat cum eram cu ea de mana pe un deal plin cu iarba verde si copaci. Deodata l-a zarit pe Dumnezeu (nu stie de unde si-a dat seama ca e El)(Dumnezeu era ca un batran cu barba imbracat in alb si ridicat deasupra solului ca si cand plutea). Dumnezeu era de mana cu un copil (bunica crede ca era un inger sau Iisus, nu era clar).Eu eram in acel moment in spatele ei. Bunica m-a strigat spunandu-mi:"Adi, Adi uite-l pe Dumnezeu". In momentul cand m-am apropiat mai mult de ea Dumnezeu a disparut. Iar aici bunica s-a trezit.
Acesta este visul bunicii mele. Ce ar putea insemna acest vis?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nimic.

| danay72 a răspuns:

Nu inseamna nimic.Azi,Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise, ci doar prin Biblie.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru danay72):

Cu tot respectul Danay, Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu.
Jehova a fost doar unul dintre zecile de elohim care administrau planeta acum 6000 de ani.Si el este razpunzator pentru crimele pe care le-a comis.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ai vreo dovada istorica, dovedita?

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ai dreptate, Biblia a fost scrisă de 40 de barbati, dar au fost inspirati de Iehova. 2Timotei3:16.

| anonimg a răspuns:

Biblia spune că "visele se nasc din mulțimea gândurilor" adică a frământărilor. Dar tot ea mai spune si ca Dumnezeu vorbește oamenilor și prin vise. Dar acestea de pe urmă sunt atât de putine deoarece atât de puțin ne frământăm inima cu privire la mântuirea noastră!
Nu stiu dacă visul ar putea fi de la Dumnezeu sau doar unul obișnuit.
Dacă visul ar fi de la Dumnezeu ar însemna că bunica ta L-ar fi cunoscut pe Dumnezeu si ar fi dorit sa Îl cunosti si tu. Ori lucrul acesta se va întâmpla pe viitor. Oricum ar fi este timpul sa Îl cauti personal pe Dumnezeu; si El ti se va descoperi dacă Îl vei căuta cu toată inima.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Semnificatia visului ii este destinata bunicii.Cand o sa fie nevoie de mesaje pentru tine o sa le visezi singur.
In visul bunicii tu reprezinti sufletul ei. Cred ca este o persoana deosebita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, nu e prea mare lucru, era normal ca bunica ta sa creada ca Dumnezeu e un tip imbracat in alb daca a fost asfel invatata, iar pe Iisus ca un copil, probabil relatiile sale sociale sunt destul de glaciare, iar cea mai apropriata legatura o are cu tine, locul verde reprezinta raiul, iar visul sau insemnatatea visului nu decat dorinta subconstientului bunicii tale.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Pe Tatal nimeni nu l-a vazut niciodata si nu-l poate vedea. Fiindca nu are trup omenesc, ca al nostru, ci imaterial

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu cred ca inseamna nimic. Dar poate i s-a intarit credinta bunicii. Frumos happy.

| Catalinhhh a răspuns:

Salut!
Probabil în primă fază l-a condundat cu Iisus, probabil. Ok, să revenim, visurile nu reprezintă nimic, se creează pe baza amintirilor și gândurilor, probabil ea este credincioasă și merge des la biserică, ei bine, tu fiind nepotul ei ești poate cel mai apropiat sufletește și te iubește, în seara aia s-a fii gândit intens la tine și Dumnezeu, Iisus și de aici a rezultat acest vis.
Uite, eu spre exemplu m-am îndepărtat de creștinism, însă cred, așa... Și într-o noapte am visat că mor, m-am debarasat de trup mă vedeam pe mine în sicriu sub pământ și-mi repetam în gând "Nu mă mai ridic la cer?" după un timp apărusem undeva unde era totul alb, erau cinci cuburi în care erau imagini/amintiri din viața mea, ele se mișcau foarte repede și când atingeam cubul respectiv se opreau brusc pentru câteva secunde.

Sunt multe teorii legate de vise, depinde de crezul fiecăruia.

http://www.descopera.ro/......e-stiintei

An nou fericit!

| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Hmm,trebuie sa recunosc ca este un vis destul de ciudat, insa se stie ca visurile nu sunt chestii magice, ci pur si simplu amprenta pusa de subconstient.Fiecare vis are o simbolistica, pentru ca altfel nu e posibil-repet, totul tine de subconstient =D. Mie mi se pare destul de clar ca bunica ta simtea ca esti in pericol.sa revenim la detalii... Chiar daca esti in spatele ei, simte ca nu esti in siguranta... iar deodata apare Dumnezeu de mana cu un inger, adica tu dupa ce ai murit. Este sugerat ca tu si bunica te erati in Rai(un deal plin cu iarba verde si copaci).

| MUHYUL a răspuns:

Intr-un final ideea ar fi ca nu trebuie sa crezi in vise, iar daca te mai duci pe la Biserica si crezi in Dumnezeu ar trebui sa stii ca visele nu provin neaparat de la Dumnezeu. Deci fi foarte atent si nu da importanta la tot ceea ce visezi tu sau alte persoane.