| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare: Daca in decursul vietii, eu am fost o persoana "buna" si credincioasa atunci voi ajunge in rai.Corect? Bun.Dar daca sa zicem ca m-am purtat in acelasi mod dealungul vietii DAR nu am fost credioncios(adica n-am fost la biserica si nu m-am rugat Lui) atunci toate faptele bune vor fi uitate iar eu voi ajunge in Iad?

19 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

"Daca in decursul vietii, eu am fost o persoana "buna" si credincioasa atunci voi ajunge in rai.Corect? Bun."
Nu este tocmai corect.
Asa se spune incepatorilor ca sa nu-si faca probleme prea multe la inceput gen barza aduce copiii, daca nu esti cuminte vine bau bau etc.
Crescând dpdv spiritual vei intelege ca lucrurile sunt in realitate(realitate, nu iluzie ca aici pe pamant) mult mai complicate.
Ateii au simplificat negand total existenta realitatii dar nu au rezolvat nimic.

| Hombre a răspuns (pentru Angel0):

"Crescând dpdv spiritual vei intelege ca lucrurile sunt in realitate(realitate, nu iluzie ca aici pe pamant) mult mai complicate.
Deci numai dpdv spiritual traiesti realitatea iar viata pe pamant e o iluzie?
"Ateii au simplificat negand total existenta realitatii dar nu au rezolvat nimic."
Iti vine sa-ti faci cruci chiar ateu fiind la asemenea afirmatii.

| Dreamer a răspuns (pentru Angel0):

,,nu iluzie ca aici pe pamant'' - de ce ti se pare pamantul o iluzie si care este realitatea de care vorbesti tu?! Raiul este realitate si ceea ce traim noi este o iluzie, asta vrei sa zici? Nici macar nu sti ce este raiul si daca exista.,, Credinta'' pe care te bazezi este nimic altceva decat dorinta si speranta subconstientului tau ca moartea nu reprezinta sfarsitul.
Imi pare rau dar cred ca tu nu intelegi sensul cuvantului real. Ceva ce este real este fizic = poate fi vazut/atins/auzit/masurat/explicat logic etc.

,, Ateii au simplificat negand total existenta realitatii dar nu au rezolvat nimic.'' - total invers, acestia neaga existenta zeilor.
Este o diferenta intre iluzie, realitate si existenta. Ex:

Sa zicem ca tu iti imaginezi un zeu. Acesta nu este real (fizic), dar in acelasi timp nu am cum sa zic ca nu exista. Acest zeu exista, mintea ta l-a creat.

Al doilea exemplu este legat de,, credinta'' si de sensul acestui cuvant:

Eu cred ca masina lui Ionel este galbena. Intrucat nu am vazut masina nu am de unde sa stiu sigur, dar sper sa fie galbena. Daca stiam sigur ca este galbena spuneam ca masina lui Ionel ESTE galbena.

Astfel rezulta urmatoarele: credinta ta in Dumnezeu (speranta ca exista) se bazeaza pe ceea ce te-au invatat alti oameni care la randul lor au crezut (sperat) ca Dumnezeu exista. La fel revenind la al doilea exemplu - eu pot sa-i zic si lui Gigel ca eu cred ca masina lui Ionel este galbena...si poate o sa creada si Gigel la fel ca mine. Insa nu pot sa il fac pe Ionel (proprietarul masinii) sa creada ca masina este galbena, intrucat aceasta poate fi rosie. Ionel din exemplu reprezinta ateul tipic care se bazeaza doar pe realitate. Ateul nu spune ca Dumnezeu nu exista ci doar ca nu crede in acesta, bazandu-se asadar doar pe sine si pe calitatile lui.

PS: Nu, nu sunt ateu...

| Hombre a răspuns:

Mersul la biserica e o chestiune de ritual, credinta in Dumnezeu e o chestiune personala, Dumnezeu nu are insusirile si naravurile omenesti, adica pupincurisme, acestea sunt inventiile oamenilor.

| danut a răspuns:

De une ai vrea TU sa stim noi ce GANDESTE Dumnezeu? ESTE NUMAI alegerea LUI.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu te mai framanta cu iadul si raiul... ele nu exista. Biblia nu sustine aceste teorii, iar ele nu au nici o baza si nici o logica. Daca vrei si exemple concrete, o sa iti dau...
si oricum, niciodata nu e tarziu sa te rogi lui d-zeu si sa iti demonstrezi credinta si prin fapte. Nu o sa ajungi in rai ( in raiul pe care biserica il promoveaza), dar o sa dobandesti perspectiva unei vieti vesnice si perfecte chiar aici, pe pamant.

| Dreamer a răspuns:

Doar oamenii uita...un zeu nu ar trebui sa uite nu?!

| Zenithf a răspuns:

Citeste capitolul 2 din epistola catre romani.

| milan9 a răspuns:

După întrebarea "de ce avem nevoie de acea Biserică a Noului Testament?", merge foarte bine şi întrebarea "de ce mai avem nevoie de Dumnezeu Fiul şi Jertfa Lui?

De ce asta? Pentru că Mântuitorul se identifică cu acea Biserică:
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

iar puterea şi lucrarea harului Său, a Jertfei Sale, o încredinţează Bisericii:
"…ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Hristos S-A IDENTIFICAT CU BISERICA:

APOSTOLII VOR REPREZENTA BISERICA, iar Biserica va continua EXACT aceeaşi lucrare a lui Hristos în lume:

- Coloseni 1, 18 „Şi El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate."

- Matei 28, 20 "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."

| milan9 a răspuns:

În concluzie, Biserica a fost lăsată ca "spital" pentru vindecare, ca "atelier" al dobândirii mântuirii, şi de aceea în afara ei, eşti în afara promisiunilor divine...

Numai Dumnezeu ştie circumstanţele atenunate sau agravante pe care tu le vei avea la judecată.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, SUFLETELE îşi
vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecc. 3, 11

În concluzie, Biserica a fost lăsată ca "spital" pentru vindecare, ca "atelier" al dobândirii mântuirii, şi de aceea în afara ei, eşti în afara promisiunilor divine...

Numai Dumnezeu ştie circumstanţele atenunate sau agravante pe care tu le vei avea la judecată.

| Kalla a răspuns:

Dumnezeu nu te trimite in iad daca esti bun.Din cate stiu eu te tine in lista de asteptare cateva sute de ani.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, daca te intereseaza o relatie de prietenie cu Dumnezeu, poti s-o dobandesti, cu conditia, sa fii umil, sa -ti dovedesti credinta prin fapte, sa te lasi invatat de Adevaratul Dumnezeu, care nu oboseste iertand, si primind cu bucurie oameni sinceri de partea lui.Nu te mai speria de iad, caci el de fapt reprezinta sau,, Hades (locuinta mortilor. Daca doresti sa citesti in Biblie in Isaia 1:2-6; si in Isaia1:14-20. Daca nu te oboseste si doresti, citeste si Ioan 3:16; Ioan 17:3."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. "Pentru ce Mă numești bun?", i-a zis Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu." (Marcu 10:18)

2. „Ci, după cum Cel ce v-a chemat este sfânt, fiți și voi sfinți în toată purtarea voastră." (1 Petru 1:15)

A fi bun și sfânt în propriii ochi e destul de ușor... însă a ajunge să fii privit așa de Dumnezeu e peste puterile omenești. De unde, nevoia de credință în ajutorul divin fără de care suntem pierduți.

„Și, fără credință, este cu neputință să fim plăcuti Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că răsplătește pe cei ce-L caută." (Evrei 11:6)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.atunci vei fi ca un copil neascultator care zice ca nu face, ceia ce trebuie dar pana la urma face.in cazul asta ajungi mai repede in rai decat mine care stie ce trebuie sa faca, zice ca face dar in realitate zace in pacate.

| sabrina103 a răspuns:

Daca esti o persoana buna in timpul vietii, mi se pare normal ca eu sa te laud, sa te exemplu. Insa in fata Lui Dumnezeu toti oamenii sunt la fel: rai. Dumnezeu o sa te considere nedrept pentru ca tu ai totul de el:puterea de a face bine, posesiunii materiale, intelectul etc. Asa ca in fata lui o sa te trezesti ca de fapt nu ai facut nimic bun.

| LeviaThan666 a răspuns:

Rai.Iad. stii ca lumea nu e o carte de povesti iadul, raiul nu exista, oricum toti muritorii ajung intr-un singur loc deci... fa ce vrei cu viata ta ca nu ajungi in rai oricum..nu va ramane ca pe pamant aia bogati in vile si saracii pe strazi dupa moarte si bogati, saraci, nebuni, criminali nu vor fi departajati si toti v-or ajunge intr-un singur loc nici in rai nici in iad

| PancuVictor1994 a răspuns:

Credinta fara fapte este moarta si invers.