| EmilMarinescu a întrebat:

Salutare TPU.

As dori sa va intreb daca de ex, parintii tai sunt de religie adventista tu cand te nasti esti tot de religie adventista?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, când te naști ești ateu. Credința în Dumnezeul avraamic este comportament învățat, nu moștenit genetic.

| sabin89 a răspuns:

Uneori mai sunt şi accidente genetice şi în loc să iasă un adventist iese un penticostal (sau ceva asemănător). Dar, sunt cazuri mai rare.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Copiii mici sunt politeisti.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"Copiii mici sunt politeisti."

Dezvolta.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, copiii trec printr-un stadiu de totemism sau animism. Scaunul, masa, ușa, patul, etc. sunt privite drept obiecte însuflețite.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Da, doar ca nu are nici o legatura cu credinta religioasa. Iar termenul "ateu" se refera strict la respingerea unor astfel de credinte. Aaa, ca in general ateii nu inghit nici povesti cu fantome, zane, strigoi, pisica neagra, etc, etc, e alta discutie.

| Holiday a răspuns:

Cum naiba sa fii adventist, sau de orice alta religie, la nastere?!

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, copii se nasc atei, devin politeisti si abia apoi invata conceptia religioasa a parintilor lor (crestinism, islam, hinduism, ateism, ce-o fi).

| leo59 a răspuns:

Nu. Se zice că trebuie să iei act de credința părinților. Asta o spun eu ( și alții) care sunt ortodox ( dreaptă credință). Sectele, inclusiv adventiștii, spun că poți lua o decizie pro sau contra când ești major. Fiind major, om cult, poți discerne adevărul credinței ( mă refer la păstrarea adevărului evanghelic, așa cum a decurs în timp, nu stricând dogmele Bisericii, cum au făcut catolicii, pro și neoprotestanții în decursul istoriei. Deci, dacă ai avut nefericita șansă să te naști într-o credință neoprotestantă, ai acum, poate mai mult ca altădată, prilejul, să cercetezi și să ajungi la dreapta credință, ortodoxia, căreia nu-i lipsește nimic, decât să fie cunoscută, trăită și iubită. S-auzim de bine.

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Nu, nu cred ca esti ortodox de rand, ci mai degraba fanatic sau fundamentalist.

| lickypuss a răspuns:

La varsta de 16 ani legal iti poti alege religia sau absenta ei. pana atunci da, apartii religiei parintilor tai.

| volodimir a răspuns:

Daca barza vrea sa-ti faca o gluma proasta te lasa la o familie de adventisti.
Si pe doctoranus tot la niste pocaiti l-a lasat.