| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, imi poate spune cineva ce a vrut sa spuna parintele Arsenie Boca prin "Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma" la ce s-a referit mai exact cand a spus asta ca nu m-am prins deloc?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ca =imi pare rau ca v-ati pierdut credinta

| RaulAlmășan a răspuns:

Se referă la cartea apocaliptică a lui Ioan, fiindcă se apropie vremurile de pe urmă, adică Apocalipsa.
Și îi pare rău că oamenii au să fie chinuiți și păcăliți, și chiar și dintre cei aleși se vor închina fiarei apocaliptice.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Pai specialistii BBC si de la National Geografic au spus ca noi chiar acum traim acele vremuri pentru ca daca stai un pic si te uiti in jur vezi in ce hal a ajuns lumea.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Păi da. dar nu au început încă acțiunile extreme

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Sincer sa fiu, eu in sinea mea nu ma simt deloc bine m-am plictisit de tot chiar daca muncesc si simt ca nu ma mai pot bucura de absolut nimic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Parintele Arsenie Boca a avut dreptate - Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!" (Sora Septimia Manis, 81 ani, Codlea)

Eram cu Parintele Arsenie si l-am intrebat: „Ce sa facem Parinte, ca acum este foarte rau". Parintele zice: „Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit". (Maria Matronea, Sibiu)

Faceam serviciul in Brasov, la uzina Astra. Odata a venit Parintele Arsenie la biserica Blumena (Biserica Sfantului Nicolae din Schei), unde a participat la slujba. Atunci a spus: „Trebuie sa ne intarim spiritualiceste, ca altfel viata noastra este moarta, chiar daca ne merge numele ca traim. Luati exemplu de la Stefan cel Mare, care cu o mana de oameni intariti spiritualiceste, tinea pe tatari la Nistru si pe turci la Dunare". (Nicolae Streza, 84 ani, Fagaras)

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt de acord cu părintele Arsenie Boca până la un punct, el a fost îndoctrinat in religia ortodoxă.
Au niste învățături diferite de Biblie.
Nu crucea te ajută.
Credința este ce-a ce te ajută.
Dar așa a fost învățat părintele in seminar.
Dar totuși chiar și cu învățături diferite se dovedește a fi un om care îl iubește pe Dumnezeu

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Vremuriile acelea de final tocmai s-au apropiat Occidentul cade si trage in jos si celelalte tari cu trecerea timpului Romania va ajunge din rau in mai rau cu fiecare generatie, deja e rau.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da.și cei de la NASA știu și încearcă să identifice pe antihrist și semnul numelui său.
Luna roșie a fost, este un semn din Apocalipsa.
Vremurile au început ușor pân se va lua o întorsătură neașteptată și mulți vor fi păcăliți.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Ok, vreau sa imi raspunzi la intrebarea asta:
Care este sensul frazei: „cei din urmă vor fi cei dintîi, şi cei dintîi vor fi cei din urmă"?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă citești doar fraza care mi-ai dat.o tu se pierde înțelesul.
Mulţi din cei dintâi vor fi cei de pe urmă, şi mulţi din cei de pe urmă vor fi cei dintâi."
32 Ei erau pe drum şi se suiau la Ierusalim; şi Isus mergea înaintea lor. Ucenicii erau tulburaţi şi mergeau îngroziţi după El. Isus a luat iarăşi la El pe cei doisprezece şi a început să le vorbească despre lucrurile care aveau să I se întâmple.
33 „Iată", a zis El, „ne suim la Ierusalim şi Fiul omului va fi dat în mâinile preoţilor celor mai de seamă şi cărturarilor. Ei Îl vor osândi la moarte şi-L vor da în mâinile Neamurilor,
34 care îşi vor bate joc de El, Îl vor bate cu nuiele, Îl vor scuipa şi-L vor omorî; dar, după trei zile, va învia."
35 Fiii lui Zebedei, Iacov şi Ioan, au venit la Isus şi I-au zis: „Învăţătorule, am vrea să ne faci ce-Ţi vom cere."
36 El le-a zis: „Ce voiţi să vă fac?"
37 „Dă-ne", I-au zis ei, „să şedem unul la dreapta Ta, şi altul la stânga Ta, când vei fi îmbrăcat în slava Ta."
38 Isus le-a răspuns: „Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul pe care am să-l beau Eu sau să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?"
39 „Putem", au zis ei. Şi Isus le-a răspuns: „Este adevărat că paharul pe care-l voi bea Eu îl veţi bea, şi cu botezul cu care voi fi botezat Eu veţi fi botezaţi;
40 dar cinstea de a şedea la dreapta sau la stânga Mea nu atârnă de Mine s-o dau, ci ea este numai pentru aceia pentru care a fost pregătită."
41 Cei zece, când au auzit lucrul acesta, au început să se mânie pe Iacov şi pe Ioan.
42 Isus i-a chemat la El şi le-a zis: „Ştiţi că cei priviţi drept cârmuitori ai Neamurilor, domnesc peste ele, şi mai marii lor le poruncesc cu stăpânire.
43 Dar între voi să nu fie aşa. Ci oricare va vrea să fie mare între voi să fie slujitorul vostru;
44 şi oricare va vrea să fie cel dintâi între voi să fie robul tuturor.
45 Căci Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci El să slujească şi să-Şi dea viaţa răscumpărare pentru mulţi!"
Aici vorbește Domnul Iisus Hristos mai clar.
Despre ce înseamnă cel dintâi și cel de pe urmă.
Nu se referă la o numerotare ci la un fel de grad.
Le spune ucenicilor să nu fie ca cei ce cârmuiesc și pretind că au putere în legile lor și că au cel mai mare grad.
Și zice că cel ce vrea să fie ce-l dintâi să fie,, robul " tuturor.
Nu intr.un sens rău.
Dacă nu se citește întreg contextul se pierde din învățătură.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Iti multumesc chiar aveam nevoie.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu multă plăcere!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

RaulAlmășan numai un moment, inca ceva legat de comentariul cu NASA am stat un pic si m-am gandit la ce a spus Arsenie Boca:

"Vasile, americanii pe care stiu ca-i astepti, nu vor veni! Pe noi, singuri, ne asteapta o lupta grea si lunga. Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori.

Asta va fi burta lor moale si-i va duce la pierzare cand va veni din Rasarit un om cu stea in frunte.

Dar va fi peste multi ani, peste foarte multi ani si noua Dumnezeu nu ne va harazi sa vedem acele vremi. Tu nu vei putea vedea americanii care atunci vor veni! Mie nu-mi va fi dat sa vad, dupa sarbatoarea desarta a victoriei, cati dintre cei drepti au mai ramas! Caci, vezi tu, Vasile, dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor mai fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimitii [vanduti dusmanului] si abia atunci va incepe o noua lupta, poate mai usoara, caci fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acum!" […]

Parintele facuse atunci altarul din padure si într-o predica spusese: „Ma, întoarceti-va la Dumnezeu caci calul rosu bate la portile Rasaritului. Dar sa nu va întristati, ca de acolo vine mântuirea. Prigoana vine de la Apus". Adica, prigoana vine din Apus acum, în vremurile noastre.

CHIAR SE INTAMPLA si asta se datoreaza sistemului CAPITALIST si asta ma duce cu gandul la The Decline of the West https://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline_of_the_West

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu se știe exact câți ani vor mai fi, sigur nu e foarte mult.
Toți cei care au primit semnul fiarei se vor aduna alături de diavol pentru a lupta in potriva lui Dumnezeu.
Câtă nechibzuință vor avea acei oameni, la fel și diavolii.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Uite Raul eu cred ca Romania o sa ajunga ca occidentul in viitor adica cum este in momentul de fata Italia intelegi. Si cand ai spus semnul fiarei te-ai referit la 666 s-au la vaccinul pe care il avem ca semn in umar si in legatura cu apocalipsa ar mai fi o teorie cu desprinsa din filmul cartea lui Eli cand nu o sa mai fie nimic. Acum nu serios fara misto s-au sa crezi ca am innebunit dar sa stii ca totul e real chiar se intampla faptul ca noi existam, se spune ca viata noastra a fost scrisa de cineva si ar mai fi vorba aia "istoria se repeta" ce vrea sa insemne asta ca ce s-a intamplat in trecut cu generatiile trecute se intampla si acum tu de ce crezi ca oamenii in occident sunt atat de reci.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Semnul fiarei nu nu constă în acel vacin.
Căci copii îl primesc fără voia lor iar asta ar însemna că nu are nici o valoare, semnul e ceva ce îl primești cu voia ta.
Și zice scriptura că nimeni nu va putea cumpăra sau vinde fără acel semn.
Nu ar permite Domnul că creștinii să fie însemnați fără voia lor.
Diavolul nu are aceasta autoritate.
Globalizarea este începutul acelor vremuri.
Căci balaurul va conduce cu toată puterea fiarei.
Deci întâi vine fiara și crează un singur guvern global apoi balaurul primește puterea.
Și toți vor fi in potriva creștinismului și în potriva lui Dumnezeu.
Și toate armatele pământului și iadului se vor strânge să lupte în potriva Lui Dumnezeu.
Și vor pierde.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RaulAlmășan):

Deci pana la urma binele, adica Dumnezeu castiga. Chiar nu stiam ca se va termina in felul asta adica toate lucruriile scrise in biblie sa ajunga sa fie adevarate chiar ma cutremura. Daca stau bine sa ma gandesc o sa imi fac timp sa citesc bilia de la cap la coada vechiul si noul testament. Dar sa stii ca eu chiar cred ca o sa se intample asta chiar cred deja sa ajuns mult prea departe si parca totul a fost scris de EL. In unele filme religioase se vorbea despre EL si in filmele SF apocaliptice se vorbea de Satana si Diavol. Inca ceva am auzit pe cineva ca ultimul PAPA va veni in chip mincinos si il va primi pe fiul lui Satan intr-un palat si ca acesta va aduce SFARSITUL faptul ca biblia chiar exista si ca noi ca oameni existam e o dovada vie ca totul e real chiar se va intampla. Pe multi i-am auzit spunand ca in occident oamenii sunt reci sa fie oare din cauza taxelor, impozitelor, preturiilor s-au vietii de acolo. Chiar si in filme daca stai sa te gandesti multe au fost facute dupa fapte reale s-au dupa carti scrise si apoi realizate sub forma a unui film. In orice caz faptul ca Arsenie Boca a spus ca "Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma" denota faptul ca neeam pierdut credinta si ca deja bisericile sunt goale tineretul nu se mai duce, o alta vorba de-a lui Arsenie Boca a fost atunci cand era in puscarie si a spus "se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi, dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el" ce vrea sa insemne asta ca am uitat sa fim oameni daca ne pierdem sufletul suntem pierduti.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Păi normal că e adevărată Biblia.
Dumnezeu spune că El spânzură pământul pe nimic în vechiul testament.
Și știința a dovedit asta.
Sunt proorocirile împlinite cu exactitate și proorocirile ce au să se împlinească.
Noi vom sta la dreapta Domnului Iisus Hristos.
Și vom împărați împreună cu El așa zice Domnul.
De la începutul lumii și până acum au apărut diverși oameni ce au vrut să stăpânească peste tot pământul.
Dar mereu să eșuat.
Dar acum când se va naște un guvern global va începe acevarata suferință.
Diavolul are ură atât pentru Dumnezeu cât și pentru noi.
el a fost ce-l mai mare dintre îngeri era ce-l mai puternic.
Pâna când sa găsit nelegiuire in El și a vrut să fie mai puternic ca Dumnezeu, a păcălit mii și mii de îngeri și au pornit război în Rai, dar nu a putut Birui.
Așa că toți cei care l-au urmat au fost aruncați în iad.
Și Demonizați.
Omul este creeat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Ăsta e un motiv pentru care ne urăște dar nu doar atât.
Dumnezeu ne-a creeat superiori Diavolului, doar creștinii îi sunt superiori.
Iar adevărata putere va fi când în împărăția cerurilor vom fi îmbrăcați în trupuri de slavă.
Și Diavolul nu vrea deloc ca oamenii să îi devină superiori pentru totdeauna.
Și știind că are posibilitatea de ai atrage de partea lui în felul ăsta oamenii devin inferiori diavolului.
Și asta încearcă el din răsputeri.

| SporeBox a răspuns:

Pai cei de pe urma adica cei din spate. Deci asa cum a zis RAY, vrea sa spuna ca ii pare rau ca suntem cei cu cea mai mica credinta