| mastadont a întrebat:

Sfânta Parascheva: oare chiar a fost o sfântă? Oare chiar ei vă închinați sau unor oase descoperite din întâmplare și idolatrizate pentru câștig?
Eu cred că mai de grabă biserica urmărește să vă stoarcă de bani, se pare că i-a reușit acest lucru pentru aproape 2000 de ani și încă mai funcționează! Mă întreb oare câți așa-ziss sfinți a fabricat biserica? După câte observ fiecare biserică sau mănăstire care se respectă are câte o bucățică de moaște cu care să se dea mare și să atragă banii „credincioșilor".
https://www.vice.com/......parascheva

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Ce bani ba dubiosilor despre ce bani vorbiti? Sa te duci la biserica si sa te inchini e 100% gratis. De unde bani ba puturosilor? Imi place ca toti ateii de duzina comenteaza ca biserica e hamesita dupa bani dar niciodata nu inteleg de unde acesti bani? De 20 de ani ma duc la biserica si n-am platit niciodata vreun leu. Ce bani ba idioti spalati pe creier ce sunteti?

| Irinel15123532 a răspuns:

Moastele sunt o traditie ''din popor''. In biblie este interzisa.
Dumneze spune sa ne inchinam doar inaintea Lui.
Da, nu este nimic rau sa mergem si sa vedem cine a fost inaintea noastra, eroii credintei, da este frumos si o incurajare pentru noi, dar nu sa ne inchinam inaintea lor.

Sfantul apostol Pavel, cand a vindecat oameni si propovaduia pe Hristos, oamenii de uimire i-au numit zei si se inchinau, iar Pavel i-a oprit.

Faptele Apostolilor 14:1-18 ''Apostolii Barnaba și Pavel, când au auzit lucrul acesta, și-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului și au strigat: „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Și noi suntem oameni de aceeași fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deșarte la Dumnezeul cel viu, care a făcut cerul, pământul și marea și tot ce este în ele.''

Pana si ingerii resping inchinarea oamenilor.
Apocalipsa 21:19 ''Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui, dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" '

Nici sfantul apostol Petru nu a primit inchinarea.
Faptele apostolilor 10:25 '' Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat. 26 Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te, şi eu sunt om!"

Daca apostolii resping inchinarea, daca ingerii resping inchinarea, atunci moastele, la ce sunt bune?

| marinaru777 a răspuns:

Ar trebui sa vezi daca icoanele si moastele sunt Adevarate sau nu.De ce o icoana lacrimeaza sau izvoraste mir?

| GicaGigekGica a răspuns:

Mantuirea o primim doar prin Hristos. Dar obiceiurile pagane...
Adica in Biblie chiar nu scrie sa pupi moaste, sa faci sfinti etc.
Ce e mai rau e ca ortodoxii nu vor sa inteleaga asta.