| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Sfintele Taine ale bisericii,sunt hotarate de Iisus, sau El nu a avut nici o legatura?

13 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

De fapt Iisus Hristos le-a întemeiat.
Botezul a ajuns la acest statut când S-a botezat Hristos.
Nunta din Cana Galileii a fost a doua Sfântă Taină Întemeiată.
Și tot așa. Noul Testament ascunde toate cele 7 Sfinte Taine.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru AlexeHellsing):

Si Sfanta Taina a Spovedaniei? Caci asta ma intereseaza cel mai mult.

| Ager a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu există Sfinte Taine... tot ceea ce e scris în Biblie e liber pentru a fi cercetat și e simplu de aflat adevărul. Taine.sunt doar Sfinte Minciuni Gogonate

| AlexeHellsing a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

În timpul Predicilor Hristos asculta oamenii și le ierta păcatele.
Sunt câteva exemple în Scriptură. Unul dintre ele este atunci când Iisus vindecă un slăbănog.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Omul te-a intrebat cine a hotarat tainele, nu de cine au fost inspirate sau care e traditia lor biblica. Sfintele Taine Bisericesti au fost hotarate de Biserica.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Sfintele Taine au fost inspirate de Iisus, nu hotarate de el. Biserica a fost cea care le-a hotarat.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dandanache):

Am spus că Hristos Le-a întemeiat nu inspirat.
Tu spui că Biserica le-a întemeiat, iar Biserica va spune că Hristos Le-a întemeiat. Și pentru fiecare Sfântă Taină avem o parte din Scriptură.
Când mă vei mai corecta, și sper s-o mai faci, ai grijă măcar să citești corect. Doamne ajută!

| Dandanache a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Domnu Patriotu, atentie la mine. Citez de la dumneavoastra: "Am spus că Hristos Le-a întemeiat nu inspirat. " Da, exact asta ti-am reprosat. Ai spus gresit. Te corectez inca o data, si rog si eu sa citesti corect. Biserica a hotarat tainele, raportandu-se la traditia neotestamentara.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dandanache):

Ce a spus Hristos la Cina cea de Taină?
A cuvântat acestea : Luați mâncați, acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi Apoi a luat paharul și a zis : Beți dintru acestea toți, acesta este sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru voi și pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor. Aceasta să faceți întru pomenirea Mea.
Cina cea de Taină a fost momentul întemeieri Sfintei Taine a Împărtășaniei.
Acesta a fost doar un exemplu din șase. Dumnezeu a creat aceste Taine, Biserica Ortodoxă are datoria de a le îndeplini asemenea cum au fost clădite, fără nici o schimbare.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Biserica se joaca cu cuvintele, si enoriasii devotati, ca tine, se incurca in explicatii. Biserica spune ca Sfintele Taine au fost instituite de Hristos, dar randuite de Biserica. Deoarece cele doua cuvinte sunt sinonime, si impreuna pot avea amandoua sensul de a hotari, ne lovim de neclaritati. Ce doreste Biserica sa spuna e ca Hristos le-a lasat si Biserica le-a pus in ordine, le-a dat nume, le-a dogmatizat. Din pacate, faptul ca Hristos le-a instituit, tot Biserica ne spune, nu Hristos. In cazul tainei Impartasaniei indicatiile sunt clare, ele vin de la Hristos, in cazul celorlalte nu. Acolo Biserica a decis ca prezenta lui Hristos la nunta din Cana Galileii, presupune insituirea unei Taine bisericesti.

Răspuns utilizator avertizat