| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde ajungeau cei care mureau inainte de a se naste Iisus? Daca acum ajung in iad sau in rai, atunci unde ajungeau? Sau cine ii mantuia?

28 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La moarte nu se duce nimeni nici in rai si nici in iad; poate doar in pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Conform Bibliei nu mergeau nicaieri, ci intrau in Sheol (the place of death) unde erai intr-un fel de "coma cosmica" pana urma sa fii inviat. Atat conceptul de rai unde binele e rasplatit, cat si cel de iad provine din filosofia greciilor pe care crestini au preluat-o via Saul din Tars.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul e preluat mot-a-mot din conceptul grecesc de "hades".

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era si un loc comun pentru spirite in mitologia greaca.

| mentholinks a răspuns:

Ar trebui sa te mai informezi inainte sa pui intrebari aiurea. Conform scripturii crestine, Biblia, atat inainte cat si dupa Isus, oamenii care mor ajung in Locuinta mortilor. Iadul si raiul nu exista, cel putin nu inca, conform Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Iadul si Raiul sunt o asertatie tarzie in iudeo-crestinism, stii aceea poveste cu Lazar si bogatul, conform scriptologilor, in versiuni mai primare nu exista.

| Crackman a răspuns:

Pana sa fie Dumnezeu absolut toti mergeau in iad.
Dupa Mantuire si ridi area lui Isus, a coborat in iad si a salvat pe cei ce meritau.

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa ia scos pe tot. pana atunci nu a fost isus sa ierte pacatele.
Tatal cel mare e neutrum

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa treci pe partea cealaltawinking.
Uni sunt testati alti nu.
Ce sa zicwinking belive it.

| Crackman a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba eu asa stiuwinking acum daca vrei sa o tii pe a tawinking nu te opresc.
Crapi ca sa lasi loc la altul pe pamant ce mai vrei happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma duc cand imi este timpulwinking vrei sa ma sinucid?
Am o misiune ceva pe aici, ce stiu.
Infiecare vineri ma vad cu el la un vin.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru Crackman):

Nu te mai amagi bossulica pentru ca lumea incepe sa nu va mai creada basmele evreiesti. Noroc ca sunt altii mai deschisi la minte ca daca lumea ar depinde de crestini sa se trezeasca la realitate, eram deja mancati toti de comunismul jîdanilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat happy

Înainte de Întruparea Fiului lui Dumnezeu, a doua Persoană a Sfintei Treimi, toţi oamenii, inclusiv drepţii din Vechiul Testament, mergeau în iad. Acest lucru se întâmpla deoarece raiul a fost închis prin neascultarea protopărinţilor noştri, Adam şi Eva. Iisus Hristos, prin Jertfa Sa, a deschis uşile raiului şi a învins moartea " cu moartea pe moarte câlcând " ( Troparul Învierii Domnului ).
În Epistola către Petru avem menţionat faptul că Iisus Hristos S-a pogorât la iad: " Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). După cum spune şi colegul nostru de pe acest site, RacPac, a propovăduit celor din iad.

Hristos a înviat şi Doamne ajută!

Răspuns utilizator avertizat
| Făgăraş a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deoarece raiul a fost închis prin neascultarea lui Adan şi Eva! Dacă o să vă uitaţi la icoana Învierii din iconografia ortodoxă, o să vedeţi pe Mântuitorul Iisus Hristos cum îi trage de mână : tps://....ro/search Doar prin Jertfa şi Coborârea la iad a Mântuitorului Iisus Hristos, raiul este deschis pentru toată omenirea :). Mai mult, din Biblie avem dovezi de existenţa raiului şi al iadului :) exemplu, pilda bogatului şi a săracului Lazăr. Hristos a înviat şi Doamne ajută;)

| blackmd a răspuns:

În mormînt desigur, dacă e sa ne conducem dupa biblie, păi la judecată vom afla cine și unde va ajunge big grin