| anonim_4396 a întrebat:

Uneori chiar nu pricep, de unde atata credinta si pentru ce? pe ce va bazati cand va marturisiti credinta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Credinta are ca baza fantezia de a spera la ceva,pana la urma credinta e o speranta, speranta ca te ajuta dumnezeu, speranta ca ai viata vesnica, speranta

ce determina omul sa apeleze la religie?
lipsa baniilor, lipsa sanatati, lipsa iubiri, integrarea intr-o comunitate religioasa

practic credinta e doar speranta a omului

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

A singurului Dumnezeu Adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, dar mai acum cateva ore auzeam la ora de religie ca Biblia nu ar trebui interpretata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Thethinker30):

Si daca ti-as spune ca omul e doar un animal care a evoluat de la stadiul de maimuta, m-ai crede?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ninussu):

Frumos si interesant...

| shadovv a răspuns:

De parca te bazezi pe ceva cand spui 1+1=2... fiinta umana e limitata epistemologic.

| savvy12 a răspuns:

Spiritualitate mai, spiritualitate.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Vezi ai de grija, ca petreci cam mult timp pe la aceasta categorie! laughing

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Ma bazez pe empiric. Un bat plus un bat egal doua bete. Nu pot spune asta si in cazul divinitatii.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Dar o unda plus alta unda, pentru o perioada, obtinem 3 unde.
Sau cand spui 1+1=2, de fapt pe care 1 aduni cu care 1?

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Tu folosesti un rationament de clasa a 2-a pentru a explica ceva mult mai complex,cand vorbim de o unda avem alte formule,care este adevarat sunt derivatele celor de baza, cu care explicam modul in care interactioneaza. Frecventa, lungime de unda, etc. Cand adunam doua unde folosim formulele lor. O unda nu este egal cu 1, este egal cu elongatia maxima sin 2 pi ( timp/perioada+ distanta/lungimea de unda) O unda + o unda este egal tot cu o unda,dar diferita. Asa cum o picatura de apa+ o picatura de apa = tot o picatura de apa, dar trebuie sa facem calcule cu atomii pentru a intelege, nu cu picatura ca intreg. Asa si cu unda, trebuie sa facem calcule cu ce reprezinta ea pentru a vedea rationamentul matematic la treaba, nu cu ea ca intreg.

| RAY a răspuns:

Laura,de multe ori vad oamenii care viseaza cu ochii deschisi dar nu fac nimic ei doar spera ca candva se va intampla si aia, nu e bine sa visezi si sa nu faci nimic, dar poate asa suntem noi oamenii visam dar nu facem cea ce visam, iar cand x ne contrazice visele ne enervam

| Thethinker30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu!

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu zic sa ca noi sa incepem sa credem in asta: http://www.image-share.com/ijpg-1928-217.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

[-( religiile merg pe asa ceva -->
http://2.bp.blogspot.com/......artoon.png

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura cale de a nu intrerpreta Biblia e sa nu o citesti niciodata.

| Seby90 a răspuns:

Se bazeaza pe o carte "scrisa" acum 2000 de ani, interperetata, tradusa, si rastradusa de-a lungul a ~30 generatii. Imagineaza-ti cat a putut x si y sa adauge.

E simplu. Mai bine speri ca totul va fi bine, nu ca dumnezeu te v-a ajuta sa treci peste necazuri. Nu vine o mana din cer, divina de altfel sa te ajute sa treci peste necazuri.

| Neinteresant222 a răspuns:

Ce inseamna la tine, a-ti marturisi credinta? Simplul fapt ca spui : Cred in Dumnezeu?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Doar metaforizam intelesul de unda: se distribuie fara sa se inparta (Noica)