| ChristianMihai11 a întrebat:

Va rog sa tratati aceasta intrebare cu seriozitate. Multumesc. Emmm, locuiesc la tara cu parintii si cu bunica, toti in aceeasi curte. Si bunica si mama au avut niste conflicte cu o vecina si am auzit ca acum ceva timp in urma, demult oricum, nu mai tin minte, vecina le-ar fi blestemat pe maica-mea si pe bunica-mea. Si...in 2015 murise bunicul meu. Era bolnav si batran si mna, am zis ca e ordinea fireasca a lucrurilor. Toata familia a fost foarte trista la momentul acela, cel mai mult bunica. Un an mai tarziu, a murit un verisor de la Iasi, avea 17, dar era handicapat din nastere si a murit subit intr-o marti fix de saptamana mare. Din nou, bunica a fost foarte trista. Intre timp, un frate de-al mamei se imbolnavise de ciroza hepatica din cauza alcoolului si era cat p-aci sa moara, dar n-a murit. Anul trecut, in 2018, in Italia, fratele mai mic al mamei(alt frate, nu cel cu ciroza) a avut un accident de munca, cazuse de la 7 metri inaltime,intrase in coma si-a revenit pana la urma,nu se stia daca va merge,dar printr-o minune, poate umbla,dar in baston. La inceput, sansele de supravietuire erau relativ mici si in cazul in care isi revenea, sansele de a merge din nou erau si acestea relativ mici. Fratele mai mic al mamei acum este bine, dar la momentul accidentului, mama mea a fost distrusa. Credeti oare ca e din cauza acelui blestem? Imi e sa nu se abata si asupra noastra, a celorlalti, care nu avem nimic de a face cu conflictul lor. Ce credeti ca este de facut?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Reclam-o la Inchizitie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti oare ca e din cauza acelui blestem?
Un blestem este o declarație a cuiva.
Se pot provoca acțiuni la distanță prin forța gândului?
Se pare că da, după unele interpretări ale unor evenimente.
Dar, să provoci acest șir de întâmplări.
bunicul- deces de bătrânețe
fratele mamei - ciroză hepatică își revine
alt frate al mamei- accident de muncă, își revine
Toate acestea nelegate între ele, la distanțe mari în timp.
Ce forțe ce energii ar putea să aibă acea vecină, ca prin emiterea unor cuvunte dușmănoase, invocând forțe malefice ( stau astea la dispoziția ei, le comandă ea?) să provoace asemenea dezastre consecutive, care au cauze clare, bătrânețea, alcoolismul, hazardul unui accident?
Da, să zicem că este posibil. Dar să crezi așa ceva fără dovezi, fără conexuni cauzale evidente, ce înseamnă? Să fii înafara realității rău de tot.
Deci, dacă vrei să te sperii de lucruri imposibile, să pui totul pe seama unei singure persoane, ar fi prea de tot.
Sigur că dacă ai un șir de evenimente nefericite în familie, să îți pui întrebarea, de ce eu, de ce noi. Dar să ajungi la asemenea concluzii să iei în considerare asemenea ipoteze, este poate justificabil datorită spaimei pe care o poate declanșa o persoană malefică ca acea vecină. Dar să crezi că este așa de puternică este o exagerare care nu rezistă la o analiză logică.
Nu este nimic de făcut, căci nu este nimic decât gânduri care nu au sens.

| anonimg a răspuns:

"Vecina le-ar fi blestemat pe maica-mea si pe bunica-mea."

Blestemul nu se "prinde" daca in cearta lor vecina nu ar fi avut dreptate. Da daca vecina are dreptatea de partea ei, atunci este si normal ca binecuvantarea/ocrotirea lui Dumnezeu sa paraseasca pe aceia care sustin o minciuna si nu fac dreptate.
Iar atunci cand Dumnezeu Isi retrage ocrotirea Sa de la un om, o familie, un neam, si chiar o tara, vrajmasul poate face un rau inimaginabil. Si Dumnezeu nu va interveni pana cand nu va apare pocainta in viata celui vinovat: adica parerea de rau pentru nedreptatea facuta si tinuta ascunsa.
Omul trebuie sa-si recunoasca vinovatia inaintea aceluia pe care l-a nedreptatit; sa-si ceara iertare si sa indrepte raul facut. Apoi sa ceara iertare si de la Dumnezeu pentru ca a calcat legea lui Dumnezeu, dar si pentru ca omul nedreptatit este proprietatea lui Dumnezeu.
Este adevarat si faptul ca Dumnezeu nu pedepseste pe copii atunci cand parintii lor se fac vinovati de un pacat. Dar pedeapsa se rasfrange si asupra copiilor; pentru ca atunci cand un parinte moare, sufera si copilul. Dar nu la asta trebuie sa ne gandim acum.
Ma-s bucura ca raspunsul pe care ti l-am dat sa ajunga la mama si la bunica ta. In felul acesta ele isi vor cerceta inimile; si daca se va gasi vinovatie in ele in cearta cu vecina, atunci ele amandoua trebuie sa indrepte lucrurile si sa faca dreptate. Fiecare om este dator sa traiasca in pace cu Dumnezeu si cu oamenii. In felul acesta va trai in pace si cu el insusi. Dumnezeu va primi orice marturisire sincera, orice parere de rau iesita dintr-o inima sicera, si chiar in clipa aceea va oferi iertarea Sa.
Noi nu cunoastem cum stau lucrurile. Dar trebuie stiut ca atunci cand cineva face rau cuiva, omul este vinovat si nu se poate ascunde sau dezvinovati spunandu-si ca si celalalt i-a facut la fel. Noi nu avem scuza atunci cand raspundem cu aceeasi moneda; pentru ca suntem la fel de vinovati ca si acela care ne-a facut rau.
Atata timp cat suntem curati (nevinovati) inaintea lui Dumnezeu, toate blestemele din lume nu vor avea niciun efect, nicio putere asupra noastra.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Blestemul nu se "prinde" daca in cearta lor vecina nu ar fi avut dreptate. Da daca vecina are dreptatea de partea ei, atunci este si normal ca binecuvantarea/ocrotirea lui Dumnezeu sa paraseasca pe aceia care sustin o minciuna si nu fac dreptate. "

Blestemele nu "se prind" decat la prosti, indiferent ca "blestematorul" are dreptate sau nu.
Iar ideea ca un spiridus ar sta pe receptie si ar indeplini diverse fantezii ale unora si altora, e hilara, ca sa nu zic altfel...

| Nilsson a răspuns:

Stai linistit, nu e niciun blestem la mijloc, multe dintre intamplarile pe care le-ai mentionat s-ar fi petrecut de la sine, indiferent de conflictul avut cu vecina.

Oricum atat timp cand Dumnezeu e cu tine nu ti se poate intampla nimic.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu cunosc situatia, nu stiu contextul, dar stiu sigur ca Domnul Iisus Hristos ofera libertate si pace, El alunga orice blestem si orice rau daca vii la El, te iubeste nespus de mult si te asteapta cu bratele deschise.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2343s

| TristanTzara a răspuns:

Eu zic să omorâți vecina

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj