| DonaldTrump a întrebat:

Vazand urmatorul videoclip https://www.youtube.com/watch?v=U6-zi25GgVE, m-am gandit sa pun cateva intrebari crestinilor. Stie Dumnezeu cum este sa pacatuiesti? Daca nu, atunci nu mai este atotstiutor, iar daca da atunci nu mai este personajul bun din Biblie. In primul caz are el dreptul sa impuna oamenilor sa nu faca lucruri de care el nu are nici cea mai mica idee? Iar in cazul al doilea ce parere ati avea despre o divinitate care stie cum sunt toate pacatele dar afirma ca este perfect.

6 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

O noua variatiune pe tema bolovanului pe care Dumnezeu nu poate sa il ridice. Si, ca de obicei, nu arata neputinta subiectului in discutie, ci a celui care pune intrebarea.

| LePotato a răspuns:

Iti place sa fii contrazis?laughing

| DonaldTrump explică (pentru LePotato):

Imi place sa vad argumentele lor laughing, oricum am mai patit sa port discutii cu religiosii de pe categoria asta cand eram pe vechiul cont.

| martzian a răspuns:

Problema este una fals creata. Ce este pacatul? Prin definitie, acesta este incalcarea voii lui Dumnezeu. Cine poate pacatui? Doar oamenii. Faptul ca Dumnezeu nu s-a ridicat impotriva propriei persoane, negandu-se pe sine, il face pe sine mai putin decat atotcunoscator? In nici un caz.

Dar hai sa luam un caz teoretic, mai putin vulgar, pentru a vedea ca poti sti cum este fara sa fii vinovat sau mai putin cunoscator. Este pacat sa mananci? Nu, in principiu. Dar, este pacat sa furi pentru a manca? Desigur. Faptul ca stii cum este sa mananci (pentru ca poate ai mancat fara sa furi) te face la fel de vinovat ca pe cel care a mancat din ceea ce a furat? Desigur ca nu. Tu ai facut acelasi lucru in mod legitim, avand aceeasi experienta – dar cu respectarea standardelor morale. Singurul lucru diferit nu se leaga de actul servirii mesei, ci de modalitatea in care ai obtinut mancarea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeul din Biblie nu era nici omniscent si nici omniprezent.
Era un simplu colonizator.
Dar subconstientul tau iti cunoaste si cel mai ascuns gand.

| minnesang a răspuns:

HH Chestia asta legata de pacat e cam greu de abordat.Zic si eu, ca probabil marea majoritate de "indoctrinati spalati pe creier care cred intr-un personaj fictiv", ca Dumnezeu stie fiecare pacat din lume.El prin natura Sa nu a pacatuit vreodata, insa fiind cel ce a creat (intr-o oarecare masura ) mama tuturor pacatelor-alias demonul, dracul-ingerul care prin "trufie si-au incordat grumazul oarecand"- cunoaste esenta raului, a pacatului si cum actioneaza acesta asupra firii umane.Deci,daca are vreun sens pentru tinestraight face, stie cum se simte orice persoana care pacatuieste => stie cum este sa pacatuiesti, fara ca sa fii pacatuit vreodata.Iar Dumnezeu nu va afirma niciodata ca este perfect, pentru ca acest lucru inseamna mandrie, pacat de moarte.Gandestete la Dumnezeu ca fiind bunatatea absoluta (si lasa preotii cu bolizii lor si cruci de aur de 3kg in seama Sa.)