| Antisistem11 a întrebat:

Voi ce ati inteles din povestea lui adam si eva? O poveste cu caracter istoric? Sau pura mitologie cu pretenția de a ne transmite ceva profund care nu putea fi comunicat altfel?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O poveste care nu prea are legatura cu realitatea...
Se cam contrazice biserica ca explicatia omenirii e incestul...

| Drake21 a răspuns:

O poveste ireala dar adevarata, de acolo tragem toti spre pacat, cand oamenii vor cunoasterea suprema dar fara ascultare de Dumnezeu

| Savantul999 a răspuns:

Povestea lui Adam și Eva nu este pură mitologie, ci are caracter istoric. Asta nu înseamnă că trebuie să luăm totul literal, ci să recunoaștem că există un adevăr teologic și moral în spatele relatării biblice.
Adam și Eva au fost doi oameni reali, creați de Dumnezeu, care au fost primii părinți ai întregii omeniri. Ei au fost creați în imaginea Domnului și au avut o relație personală cu El.