| RoxanaZuzoo a întrebat:

^^ voi credeti in satana?

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Categoric ca nu

| mODIN a răspuns:

Nu

| PedoBarbie a răspuns:

Nu şi nici în zâna Măseluţă.

| positivity a răspuns:

Cred în mine.
„Satana a fost creat de Dumnezeu, care îi struneşte atent disidenţa. E opoziţia controlată a oricărui regim totalitar." (Valeriu Butulescu)

| Sociopat a răspuns:

Cred in Abbddullah, printul terorii.

| Vans a răspuns:

Nu

| Seepty a răspuns:

Sigur ca da, pentru ca Dumnezeu l-a creat.

| Cσcσ a răspuns:

NU!
Tu?

| RoxanaZuzoo explică (pentru Cσcσ):

Eu da, deoarece am patit-o pe pielea mea puppy dog eyes

| Cσcσ a răspuns (pentru RoxanaZuzoo):

Serios?
Mi-ar placea sa iti aud povestea.Mereu m-a pasionat paranormalul.
Si...cred si eu, dar refuz sa cred deoarece nu vreau sa mi se intample si mie chestii ciudate. happy

Răspuns utilizator avertizat
| losseru a răspuns:

Sa stii ca daca nu crezi in el, nu o sa stii de unde te-a lovit.Trebuie sa fii prudenta si sa faci totul cu cap.In plus de asta sa nu-ti fie frica.

P.S se hraneste cu frica ta

| eternitate15 a răspuns:

Citeste Iov capitolul 1. pagina in Biblie 521 si iti vei da seama daca exista sau nu satana... Exista.

| CostaMate a răspuns:

Dumnezeu si Satana nu exista, sunt niste forte superioare. fiecare are destin. karma in special, daca stai cu tot cancerul pe langa tine, cancer vei gasi, stai numai cu oameni care sunt ambitiosi, vei gasi numai bine.

| PaulMihai a răspuns:

Da, cred, dar nu in forma impusa de biserica. Satana ar putea fi sinonim pentru "rautate" si nu il vad ca pe o persoana sau o fiinta. Satana reprezinta faptele negative care au loc zilnic in jurul nostru. Dar sa nu uitam, fara rau nu am stii ce este bine, asa cum ne trebuie intuneric pentru a vedea luminawinking

Iti recomand sa citesti Sfarsitul Copilariei de Arthur C. Clarke. Acolo o sa gasesti niste raspunsuri legate de acest subiect, ce iti vor da de gandit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PaulMihai):

"ca. Satana ar putea fi sinonim pentru "rautate" si nu il vad ca pe o persoana sau o fiinta."
Iar rautatea e un concept subiectiv,e considerat, rau, murdar, pacatos tot ce e diferit. Iar mai apoi cuvantul Satan vine din ebraica care inseamna adversar, insa numele acesta are un sens mai adanc, ca de exemplu in sanscrita:
sata=viata
na=moarte
ma=renastere
Fiind un concept al morti si renasteri, asemnea phoenix-ului in Egiptul antic.

| bbbbb89 a răspuns:

Da si mai rau dk o sa calci in urma lui! celebra urma rea.