| alexandru303 a întrebat:

Voi credeti in viata dupa moarte sau doar credeti cand veti muri, nu veti sti nimic si veti fi inconstienti, vazand toata viata neagra? Dati argumente bune si complexe. De ce ati crede voi in Dumnezeu daca nu stim nimic despre religie. Religia politeista a fost inaintea celei crestine. Ce ar trebui sa credem? Voi ce credeti? Dati niste pareri complexe si bune.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Cand am dormit noaptea asta nu am stiut nimic pentru ca nu am visat nimic si din acest punct de vedere al constientei la fel e si moartea.

Legile fizice sunt aceleasi peste tot si asta indica spre o singura sursa a acestor legi adica Dumnezeu si nu mai multi. Daca ar fi mai multi oricand s-ar prabusi sau s-ar produce o fisura sau un conflict in organizarea materiei. Chiar si explozia unei supernove sau a unei bombe nucleare este guvernata de legi fizice precise. In natura sunt forme comune ce indica spre un singur creator. Evolutionistii spun in loc de un singur creator un punct de origine comun pe scara evolutionista. Demonii si Satan vrand fiecare sa-si exercite autoritatea ignorand pe Dumnezeu au inceput sa se considere fiecare ca fiind un zeu sau un dumnezeu si astfel au aparut religiile politeiste pentru ca fiecare s-a autoconsiderat sau autoproclamat ca stapan pe un domeniu: unul zeu al apelor, al fulgerului, al cunoasterii, Soarele, Luna, Jupiter, Venus, al locuintei mortilor, al fertilitatii, etc. Acest mod de gandire politeist a fost inoculat de catre Satan si demonii lui in mintile oamenilor.

https://dexonline.ro/definitie/a%20inocula

"Fig. A introduce (treptat, pe neobservate) în mintea cuiva anumite concepții, idei etc."

Scopul final al acestor inoculari a fost si este promovarea necredintei si indoielii si denaturarea adevarului prin amestecarea adevarului cu minciuni si nu degeaba religia a devenit Babilonul cel mare si astfel oamenii nemaintelegand nimic din religie o considera o mare prosteala lipsita de sens si in dezacord cu realitatea sau cu asa numita stiinta. Satan are aceasta metoda de cand a vorbit prima data cu Eva prin acel sarpe in Eden cand a amestecat adevarul cu minciuna. Ideea unui suflet nemuritor e de la Satan care de la Eva incoace spune mereu ca de fapt "omul nu moare" pacatos fiind ci din contra ar ajunge sa cunoasca binele si raul sau tot felul de lucruri ajungand ca Dumnezeu. De fapt prin stiinta moderna se cauta acelasi lucru adica a-l substitui pe Dumnezeu prin stiinta sau cunostinta. In cadrul celor zece plagi din Egipt Satan a incercat sa faca aceleasi lucruri sau fapte de putere la fel ca Dumnezeu si i-a reusit dar numai pana la o anumita limita. La fel incearca si in prezent prin cercetatorii lui si prin oamenii de stiinta sa imite ceea ce natura a facut si face ceea ce de fapt Dumnezeu a facut si face si nu natura. Satan si oamenii lui chiar incearca sa pretinda ca face unele lucruri mai bine decat Dumnezeu pe care il confunda cu natura. Satan chiar pretinde ca progreseaza in a aduce imbunatatiri la natura prin tehnologie sau prin orice alt mijloc.

| alexandru303 explică (pentru Steregoi):

Eu cred ca religia doar e o consolare a omului dupa moarte sa. Daca ar stii toti ca nu exista viata dupa moarte, s-ar panica toti, ar intra in depresie, deoarece le e frica de moarte.

| Steregoi a răspuns (pentru alexandru303):

Pai eu ce-ti spusei? Ca dupa moarte nu exista viata in sensul ca omul nu mai traieste nicaieri dupa moarte.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru alexandru303):

Daca Dumnezeu s-ar arata tie, nu ai fi panicat si speriat, nu le-ai spune tuturor despre asta si cei la care le vei spune, vor crede ca esti nebun, te-ai duce la biserica mai des, te-ai ruga mai des, nu ai mai face pacate si vei ajuta saracii si pe oricine din jurul tau doar pentru o rasplata? Nu ai face doar fapte bune doar din frica ca vei merge in iad? Dumnezeu ne-a acordat o dovada si o mantuire foarte reala si adevarata, Iisus Hristos.
Dumnezeu ti-a dat libere alegere, esti liber sa-l respingi.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pai si Hitler le-a dat liberitatea oponentiilor sa-i politici sa-l respinga, doar dupa au fost torturati si ucisi, cam asa e si cu libertatea crestina, ai liberate, dar dupa ce il respingi pe Yahweh tw tortureaza vesnic intr-un rau etern de foc si zmoala ubde esti ros de viermi magici restistenti la lava.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Bravo,big like

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca mi ar aparea Dumnezeu doar mie as fugi la un spital de nebuni si le ar cere sa ma interneze acolo,daca ar aparea la mai multi am crede cu toti,nu ar mai exista ura intre religiosi, atacuri teroriste, razboaie, am stii ca zeul tau exista cu adevarat, dar asa nu stim nimic si fiecare interpreteaza cum are chef biblia, de ce nu m-a intrebat dumnezeu si pe mine daca vreau mantuire sau nu? iisus nu mi-a dat nici o libertate, ori cu el ori in iad

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Si eu I-am spus lui Dumnezeu, si lui mama si lui tata ca de ce nu m-au intrebat mai dinainte daca vreau sa ma nasc, sa exist.
Mama si tata nu au putut sa-mi raspunda. Dar Dumnezeu mi-a spus ca lucrurile rele din viata nu vor dura vesnic.
"Caci intristarile noastre usoare, de o clipa, lucreaza pentru noi tot mai mult o greutate vesnica de slava.
Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice." (2Corinteni.4:17,18)

Si ca sa fiu si la subiect, in felul acesta putem sa trecem si peste ceea ce in mod normal ar fi greu de trecut: peste moarte -daca vom privi la lucrurile vesnice si nu la cele pamantesti, trecatoare.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Ne-a dat tuturor libertate, nu vezi cata lume il respinge si in ziua de azi?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da chiar cati il respinge? 1% din populatia romaniei si din aia uni sunt agnostici, deisti, panteisti, non religiosi, deci doar 25000 de persoane sunt persoane atee din 19 milioane wow ce multi, isi dai seama cati de multi, cat la un meci steaua -dinamo

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Deci tu ai vorbit cu Dumnezeu misto

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu stiu cand am fost in coma,nu eram constient de absolut nimic,nu l am visat pe iisus,alah, brahma, zeus sau pe satana, pur simplu NIMIC, asa ca nu cred ca exista afterlife sau poate le am intalnit dar nu-mi amintesc, asta e partea a doua

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Pai eu unul nu pronunt, iau in calcul si afterlife-ul desi cred ca atunci cand mor, sunt mort.