| EmaS a întrebat:

Vreau sa fac o provocare celor care nu cred in Dumnezeu. Sunteti de acord ca sa Ii cereti lui Dumnezeu un semn?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Wow! Asta da, provocare!
Cindva, necredincios fiind, i-am cerut doua semne. Primul, ca fata cu care vorbeam, sa iasa cu mine la discotecahappy. Niciodata Dumnezeu nu mi-a raspuns. Mai tirziu am inteles de ce: pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Si nici nu va indeplini mofturile oricui. Al doilea semn a fost cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele ce le aveam la acel moment in afara de certificatul de nastere, si erau unele foarte importante. Dupa doau zile de cautari disperate, i-am cerut lui Dumnezeu sa imi arate daca exista prin faptul ca ma ajuta sa imi gasesc portofelul cu tot ce era in el. Nu a trecut mult timp, si l-am gasit! Dar, nu numai atit, de atunci, daca pierd ceva, gasesc mereu lucrul pierdut, si de 20 de ani, de cind cred in El, am pierdut multe lucruri si cu ajutorul Lui le-am regasit! Doar o data nu mi-am gasit portofelul pierdut cu 400 de ron in el, insa a doua zi am cistigat la un concurs o bicicleta in valoare de 600 de ron!

| andreiush25 a răspuns (pentru cristi202):

DA! ...asa l-am regasit si eu pe domnul!
Am pierdut intr-o zi o pereche de papuci.m-am rugat toata noaptea sa ii gasesc...iar a 2a zi am castigat o supa la roata norocului in Cora :O ...incredibil.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru andreiush25):

laughing Maxiiim. Am ras cu pofta!

| andreiush25 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

... :/ E de ras laughing. Dar nu prea ^_^

| surfer01 a răspuns (pentru cristi202):

Câștigă un prost o bicicletă. Există Dumnezeu fără îndoială!

| cristi202 a răspuns (pentru surfer01):

Ca a cistigat, e un fapt ce poate fi dovedit, deci ai dreptate. Un prost, trebuie sa dovedesti ca e prost, adica ca are un IQ sub medie, altfel, tu vei cadea de prost. Si asta nu poti sa o faci, insa eu pot sa iti dovedesc oricind ca am IQ-ul peste medie. Asa ca, afirmatia ta e falsa. O bicicleta - pentru tine nu inseamna poate prea mult, insa pentru mine inseamna enorm, mai mult decit daca as avea masina. Sunt fan bike. Asa ca, bicicleta aia, nu numai ca pret, dar si ca valoare emotionala, a insemnat ceva pentru mine. Deci, exista Dumnezeu, fara indoiala!

70 răspunsuri:
| William a răspuns:

Fac pariu pe ce vrei tu ca cei care iti accepta provocarea nu isi vor da seama care e semnul.

| costis a răspuns:

Am primit deja cateva semne, dar as mai vrea unul: ca ereticii sa descopere cuvintele staretilor de la Optina; ca Duhul Sfant este daruit de Dumnezeu si nu-i un obiect care se afla in gestionarea unora sau altora.

| EmaS explică (pentru costis):

Sigur ca nu! Duhul Sfant este darul lui Dumnezeu, promisiunea Lui.Mai citeste si tu in Cuvant si nu da crezare celor care iti spun altceva.

| sitărescu a răspuns (pentru costis):

"ca Duhul Sfant este daruit de Dumnezeu si nu-i un obiect care se afla in gestionarea unora sau altora."

Domnule mi-ai înseninat ziua cu acest citat.

Cine are nevoie de "semne" și aleargă după "minuni" ca să creadă, are de fapt o credință exterioară și se expune riscului de a ajunge batjocura înșelărilor drăcești.

| EmaS explică (pentru sitărescu):

Mai citeste si tu Scriptura ca sa vezi ca Duhul Sfant este promisiunea lui Dumnezeu si ca este scris:,, Cine nu are Duhul Sfant nu este al Meu''.Ma intreb oare tu al cui esti?

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Oh dacă ar fi așa ușor să fim Sfinți ce bine ar fi...

| EmaS explică (pentru sitărescu):

Suntem sfintiti prin sangele lui Isus, prin Cuvant. Ioan 17:19 Şi Eu însumi Mă sfinţesc pentru ei, ca şi ei să fie sfinţiţi prin adevăr. Şi acum, fraţilor, vă încredinţez în mâna lui Dumnezeu şi a Cuvântului harului Său care vă poate zidi sufleteşte şi vă poate da moştenirea împreună cu toţi cei sfinţiţi. Faptele apostolilor 26:18 ca să le deschizi ochii, să se întoarcă de la întuneric la lumină, şi de sub puterea Satanei la Dumnezeu; şi să primească, prin credinţa în Mine, iertare de păcate şi moştenirea împreună cu cei sfinţiţi."
1 Corinteni 1:2 către Biserica lui Dumnezeu care este în Corint, către cei ce au fost sfinţiţi în Hristos Isus, chemaţi să fie sfinţi, şi către toţi cei ce cheamă în vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor şi al nostru:
1 Corinteni 6:11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
Evrei 2:11 Căci Cel ce sfinţeşte şi cei ce sunt sfinţiţi sunt dintr-unul. De aceea, Lui nu-I este ruşine să-i numească „fraţi"
Evrei 10:10 Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.
Ioan 17.19; Evr 13.12; Evr 9.12;
Evrei 10:14 Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.
Evr 10.1;
1 Petru 3:15 Ci sfinţiţi în inimile voastre pe Hristos ca Domn." Fiţi totdeauna gata să răspundeţi oricui vă cere socoteală de nădejdea care este în voi; dar cu blândeţe şi teamă,

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Sfințenia este mai mult decât un eveniment- botezul sau o citire arbitrară a Scripturilor.

Duhul Sfânt lucrează de multe ori în chip nevăzut...

| EmaS explică (pentru sitărescu):

Crede-ma ca stiu foarte bine.Bineinteles ca si noi trebuie sa ne sfintim viata si sa traim in conformitate cu Sfanta Carte.

| Zenicide a răspuns:

Wow. I-am cerut un semn si ghici ce? Mi-a crescut un picior din gat :O :O

| Thunderstruck a răspuns:

I-am cerut semne lui si altor catorva zei...Si n-am facut-o ca nesimtitul "bai prostule, arata-mi ca existi", am zis pur si simplu, arata-mi un semn, omoara-ma daca e nevoie sa mi-l arati, dar doar vreau sa-l vad, am zis sincer, dar dupa cum se vede, inca sunt ateu.

| RAY a răspuns:

Da cum esti si tu sa-i ceri celor 2700 de zeii inventati de omenire in istoria ei,
emas din nimic nu apar zeii care din nimic creaza sute de miliarde de stele din nimic, daca as fi sa cred in zeii as fi politeist sau as da posibilitate la fiecare zeu de existenta prin dovezi stiintifice, sincer ce va roade pe voi crestini de ei 21000 de mii de ateii, noi suntem raul din Romania?
in loc sa va crestinizati voi prin fapte voi incercati sa convingeti cateva mii de persoane de religia lor

| EmaS explică (pentru RAY):

Si daca ar exista 2700 de zei te asigur eu ca nu ar mai fi ramas decat unul sau doi, pentru ca s-ar fi luptat intre ei si ar fi ramas cel mai tare!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred ca niste finte inteligente ar avea comportament tipic uman

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Doamne...Mortal Kombat al zeilor...Banuiesc ca Dumnezeul crestin a castigat nu?

| EmaS explică (pentru M25M):

Este Singurul Dumnezeu adevarat!

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Stiu, stiu, normal ca e singurul, ceilalti nici nu conteaza, niste miliarde de oameni se roaga in prezent la zeii gresiti neadevarati deci o sa-i manance iadul, blablabla

| EmaS explică (pentru M25M):

Nu o sa ii manance neaparat iadul, fiecare va fi judecat in functie de felul in care si-a trait viata.

| Lizzu a răspuns (pentru M25M):

"Stiu, stiu, normal ca e singurul, ceilalti nici nu conteaza, niste miliarde de oameni se roaga in prezent la zeii gresiti neadevarati deci o sa-i manance iadul, blablabla "

Jumate de planeta sau chiar trei sferturi din populatia de pe planeta Pamant, da, sunt niste imbecili doar pentru ca cred in altfel de zei... oh go on adevarat. Asta inseamna sa fii crestin, sa ignori si sa inlaturi din cale pe cei diferiti. Asta e scopul suprem.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

Deia a disparut politeismul. Pentru ca lumea "s-a gandit ea" ca zeii daca sunt mai multi, trebuie sa se lupte intre ei. Acum intrebarea: De ce daca sunt 2700 trebuie sa se lupte intre ei?

| EmaS explică (pentru reihiuke):

Faceam o gluma.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Adică zeul tău ar fi criminal dacă ar fi nevoie, nu?

Și tu la fel?

| Mădă0611 a răspuns:

laughing eu i-am tot cerut si nimic, cum altfel sa iti pui intrebari? Daca nu mai apar cadouri sub brad, nu iti pui intrebari?
Semne care nu au treaba cu autosugestia, da laughing, o sa faca atata treaba cat face Sailor Moon, Batman, Afrodita, s.a.m.d.

| zurick a răspuns:

Salut! Eu cred in Dumnezeu si n-am nevoie de nici un semn.Pa,pa.

| EmaS explică (pentru zurick):

Felicitari!

| zurick a răspuns (pentru EmaS):

Ms.Niciodata nu o sa trec in alta credinta pentru ca e ca si cum i-ai intoarce spatele tatalui ceresc, lui Dumnezeu.Sunt mandra ca sunt crestin-ortodox si n-am nevoie decat sa stiu ca El e acolo si ne ajuta si asta stiu deja.Ms. inca o data.

| Nucreeed a răspuns (pentru zurick):

rolling on the floor)))))))))))))asta'i ma! dati'i o diplomarolling on the floor))

| Lizzu a răspuns:

Cand ceri un semn si stai mereu cu gandul la el,ti se par toate alea. Pentru ca mintea lucreaza iar gandurile tale sunt forte care materializeaza ce mintea produce. E autosugestia si atat.

Gandeste si logic cateodata,Ema,nu-ti strica,sa stii,sa mai si analizezi cu mintea ta proprie din cand in cand faptele,situatiile,evenimentele.
Nu le mai lua cum iti vin pe tava. Faci o greseala majora fara sa-ti dai seama, si nu doar tu,ci aproape intreaga omenire,din pacate.

Priviti un lucru si din afara lui si observati-l in ansamblu,fiti observatori si nu creduli.

Si asculta si de parerile celorlalti din jurul tau,s-ar putea sa te scoata din gandirea ta in linie dreapta.
Nu este rau si pacat sa te mai abati de la drumul drept, prin gandire, sa -ti ramifici perceptia in multe locuri, colturi.

Nu te mai fixa intr-atat, dauneaza.

| Alphawolf a răspuns:

Degeaba. Voi crestinii aveti impresia ca este nevoie de vointa pentru a crede in Dumnezeu. Nimic mai fals. Este nevoie de superstitie, credinta.

Mie nu mi se va intamla nicio minune, nu voi primi nici-un semn atata timp cat eu nu cred in minuni, pentru mine orice trebuie sa aiba o explicatie realista si rationala, pe intelesul meu. Eu nu pot accepta sa prinda radacini in capul meu ceva eu nu pot intelege sau concepe.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Daca aceasta este atitudinea ta, cu siguranta ca nu o sa primesti nici un raspuns.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu e vorba de atitudine, este vorba de ratiune. Nu pot sa-mi schimb convingerile, modul de a gandi, nu pot crede cand ratiunea imi spune sa nu cred. Tu ai putea sa nu crezi in Dumnezeu, doar asa, sa-ti impui prin vointa? Eu nu cred.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Eu nu iti cer sa crezi, dar de ce te complaci sa stai nepasator, cand poti sa cauti adevarul.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar cum poti vedea tu paiul din ochiul meu cand tu ai ditamai copacul in ochiul tau?

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Depinde din ce perspectiva privesti tu.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista o perspectiva. Pentru mine nu este adevarat ce-mi place mie!

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Extraordinar.Milioane de oameni au fost schimbati si transformati de Cuvantul si Puterea lui Dumnezeu si tu spui ca toti se inseala.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Da, am curajul sa spun ca toti se inseala. Milioane de oameni au fost schimbati, dar nu de Dumnezeu, ci pentru ca ei au avut nevoie de o schimbare, s-au autosugestionat. Nu a fost nici-un Dumnezeu si nicio putere. In plus, nu toti s-au schimbat in bine, cei mai multi si-au facut rau singuri... si la altii.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu iti cer sa crezi, dar de ce te complaci sa stai nepasator, cand poti sa cauti adevarul.

Alphawolf sustine ca a gasit adevarul. Tu sustii ca ai avut semne si ca l-ai gasit. Problema e ca toate religiile majoritare sunt pline de semne si de oameni care au gasit adevarul si fiecare zice ca minunile din celelalte religii sunt de la diavol. Trebuie cumva sa fie o iesire de aici.
Si nu merge cu "roaga-te din toata inima, etc" pentru ca asta iar e spusa de toti si nu pot sa cred ca din 1, 6 miliarde de musulmani spre exemplu, niciunul care sutine ca a gasit adevarul in islam, nu s-a rugat sincer. Ar insemna ca ei au toti ceva la cap si ca nu se pot ruga sincer.

Trebuie gasita o unitate de masura mai obiectiva.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Sunt credincioiasă şi mă bucur, nu îmio trebuie nici un semn ca să cred.

| drhotzu a răspuns:

Ok... sunt de acord sa ii cer orice vrei tu... doar ca iti demonstrez ca nu exista! daca vrei putem sa ne si intalnim la biserica si sa facem ce vrei cum vrei tu! orice experiment doresti tu!

| drhotzu a răspuns:

Sau uite mai bine alege tu semnul pe care vrei sa mi-l faca si vedem daca se intampla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar sa fie unul distinct, nu un fulger acolo pe cer si gata.
Ceva cu diamante, cu karate multe(nu Bruce Lee! offf si zeii astia) si daca sunt lovit in cap, i have no bad thoughts.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa o faci cu ganduri bune de pace, de pocainta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca esti la circ.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Bla, Bla. Si raspunsul tau care este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Bla bla...
Relatia mea cu Dumnezeu nu te priveste pe tine deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuză-mă că te întreb, ești cumva preoteasă sau măicuță?
Unde vrei să ajungi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea creştinilor cred în Dumnezeu doar pentru că aşa crede toată lumea.Eu vreau să caut dovezi concrete, nu gen:''Uite toţi copacii, toate animalele şi toţi oamenii.Nu crezi că toate acestea au avut un creator?''M-am rugat şi mă voi ruga, că dacă Dumnezeu există, să mi se arate cu un semn CLAR

| IlieRg a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu astea cum ca noi crestinii credem doar pentru ca toata lumea crede? De unde stii ca iti va arata? Oare este Dumnezeu obligat sa iti dea un semn? Daca tu esti un necredincios, oare El iti va arata? Mai gandeste-te...

| BlackSulphur a răspuns:

I-am cerut acum mult timp, cand cautam inca o cale. Si nici acum daca i-as cere, nu ar fi nici o diferenta!

| EmaS explică (pentru BlackSulphur):

De ce nu incerci, dar sa o faci cu o inima sincera.

| petriinna a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dumnezeu nu e absurd sa-ti arate tie semne ...semnele pot fi si de la Diavol si tu crezi ca sunt de la Dumnezeu! Fii multumit ca nu ai avut niciun semn pana acum, astfel, viata ta ar fi devenit ''naspa'' sa zic asa! Eu cred ca ai avut semne destule de la Dumnezeu dar nu ti-ai dat seama pentru ca Dumnezeu lucreaza prin oameni nu prin tot felul de aratari! Si eu aveam ideea asta cu semnele mai demult... Daca as fi avut vreun semn ciudat cum astepti tu sau altii, viata mea ar fi devenit groaznic deoarece, banuiesc ca as fi ajuns dependenta de semne si as fi crezut ca semn este si cand cade o frunza de sus, poate chiar as fi cazut psihic.In Biblie scrie "Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut". Biblia necesita multa filosofie ca s-o intelegi sa-ti poti da seama de multe. Nu o luati inainte si va dati raspunsuri singuri si proprii, ci cautati-va un Duhovnic mai batran (nu veti regreta ). Cand cerem semne inseamna ca-l punem la indoiala pe Dumnezeu adica avem o credinta bolnava*. Stiu ce balbai pe aici chiar daca nu sunt in varsta. Va cer doar sa ganditi un pic logic in legatura cu semnele!

| BlackSulphur a răspuns (pentru petriinna):

Deci "crede si nu cerceta"... Da, naspa de mine.

| RetardedRacoons a răspuns:

Nu-s de acord, deja am destule semne pe cap, daca-mi mai face careva vreun semn raman dracu chel.

| Ax3LdeV a răspuns:

Nu cred. Ce sa ii ceer?

| Apocaliptic a răspuns:

Pai... cel mai bun semn, eu cred ca este Biblia. In toate Bibliile apare un Dumnezeu si un Iisus care a coborat pe Pamant exact ca un om si sub forma de om pentru a se sacrifica si a ne curata de pacate.

| EmaS explică (pentru Apocaliptic):

Da,sigur ca Biblia este cea mai sfanta si adevarata Carte, dar ma refer la cei care nu cred in Dumnezeu, de ce nu Il cauta?!

| Apocaliptic a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca nu cred in El. Ei nu cred ca exista un Dumnezeu pentru ca nu au avut pe cineva care sa le explice ce este El si ce a facut pentru noi, sau nu cred pentru ca s-au saturat de viata asta, ei nu mai cred ca exista cineva care sa ii ajute, ei cred ca toti i-au intors spatele.
Mai sunt cei care li se pare prea greu sa ramana crestini si devin satanisti sau ateisti.
Si mai sunt si cei bogati(nu toti) care ei cred ca daca au bani au detoate. Poate o fi adevarat, dar nu se gandesc ca viata e trecatoare si ii asteapta o vesnicie de durere cumplita.
Si, desigur, mai sunt si oamenii de stiinta(desigur, nu toti) care cred ca totul se face cu un scop si ca din nimic nu se poate face ceva. Mai pe scurt, Dumnezeul lor este stiinta(fizica si chimia).
Daca vrei, am sa-ti spun "semnul" care l-a primit o prietena de-a bunicii(este adevarat).

| EmaS explică (pentru Apocaliptic):

Sigur ca vreau!

| Apocaliptic a răspuns (pentru EmaS):

Prietena bunicii avea 4 baieti si toata familia era crestina. Baiatul cel mare a dat de carnet si dupa un timp mai lung a facut accident cu masina si a murit. Mama lui in fievare seara se ruga la Dumnezeu sa ii dea un semn sa vada/sa stie unde a ajuns fiul ei. Si intro noapte a visat ca era pe o strada pustie(pe Pamant, desigur), iar pe cer apare o poarta. Ea se deschide si acolo erau o gramada de ingeri care *cantau*. Iar unul singur dintre ei toti s-a intors cu fata la ea si ea s-a trezit. Deci fiul ei a ajuns in Rai.
**=Femia aceasta stia o cantare din care rezulta ca daca ajungem acolo uitam tot ce s-a intamplat pe Pamant. Ingerii cantau acea cantare.
P.S.: Asa m-am obisnuit eu sa spun :,, cantare".
Mai am o "povestioara" din asta adevarata... daca vrei...

| EmaS explică (pentru Apocaliptic):

Ce frumos, ma bucur ca Dumnezeu i-a aratat locul in care era fiul ei. Dumnezeu raspunde la rugaciuni.

| Calininio a răspuns:

Fac asta zilnic. I-am lasat si casuta de email. Pana acum nimic...

| Krokodil a răspuns:

Avand in vedere ca nu exista poti sa-i ceri cat vrei sa se aratelaughing

| StanMarsh a răspuns:

Sunt sigur ca absolut nimeni nu s-a gandit sa ceara asa ceva pana acuma.Ms,chiar era nevoie de cineva sa ne indrume.

| MariaElena0123456 a răspuns:

Nu!