| AllexDmi a întrebat:

Vreau sa stiu ce daca este adevarata superstitia despre cucuvele. Am auzit aseara una. si in familie la mine am o problema de sanatate. Vreau parerea cuiva care a patit ceva identic. Ce s-a intamplat dupa. Am de ce sa ma tem?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Nu e adevarat. Cucuvelele sunt si bune la casa, mananca soareci.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca daca ai vedea un soarece venind spre tine pe podea, ai sarii pe scaun si ai incepe sa tipi Ajutorrrrr, Ajutorrr Tomasss rolling on the floor) rolling on the floor)))) Ajutorrrrrrrrolling on the floor)))

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Razi degeaba. Toata lumea se sperie de ceva nou aparut in decor, dar dupa ce constientizeaza ce e unora le trece frica, asa ca ")))))= rrrrrrrotujA ))))))= )))=" smug

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai bine ai recunoaste ca te temi de soareci si il ti pe Tom numai langa tine rolling on the floor))

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Tu visezi cam mult, nici nu am mâţă, nu imi plac, sunt profitoare, cele mai hoate fiinte, mai hoate si decat fratii nostri de etnie rroma. Daca e ceva din exterior de care ma tem, aia sunt psihopatii; nu toata lumea e fricoasa ca tine, fricoaso. devil App, decat mâţă, mai bine cucuvea.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu am doua si imi plac foarte mult, sunt pufoase si imi place sa ma joc cu ele cu lumina de la laser pe perete, sa vezi ce alearga sa o prinda laughing Nu inteleg de ce sunt hoate, ai avut vreun conflict cu vreo pisica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, sunt prea hoate ca sa se certe cu cineva, nu stiu altceva decat sa se linguseasca. App2, sunt 99% sigura ca daca nu ar fi asa lingusitoare si nu li s-ar face mila oamenilor de ele, fie dispareau, fie aratau altfel [evolutie devil]

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar tie ce animale iti plac?

18 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da ai de ce sa te temi de PROSTIA oamenilor.Aia este o pasare care ajuta nicidecum sa faca altceva.Ca sa vezi unde duce lipsa de cunoastere si religia, ce poate face religia din oameni.Cucuveaua baiatule aduce numai beneficii omului si nici un rau.Ele stau pe linga casele oamenilor pentru a prinde sobolani, soareci, insecte care iti maninca verdeturile, legumele etc.Dar biserica ca sa vezi cea putut sa faca.In tarile occidentale deja oamenii au priceput dupa atitia anii intunecati ca de fapt aceste pasari doar ajuta si le fac cuiburi ca sa le tina pe linga casele lor.Se pare in Romania tot in feudalism am ramas.Deci nu te teme de nici o pasare ca nu iti face rau.Cauta sa le protejezi mai bine, cauta si invata despre ele cum traiesc si ce fac si apoi vei sti care este adevarul.Nu te mai lua dupa religiosii astia fanatici. Pune mina pe o carte si citeste si mai lasa religia ca nu-ti aduce nimic bun.Ba religia o sa va imbolnaveasca nu creaturile naturii.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru relian):

Ca sa vezi pana unde merge prostia omeneasca...ce treaba are religia cu superstitiile?

| CristiB93 a răspuns (pentru relian):

De ce zici ca religia crestina invata superstitii? Eu am invatat ca religia nu invata nicidecum sa crezi superstitiile ci este chiar impotriva lor, de ce vorbesti fara sa stii si induci in eroare pe altii?

| relian a răspuns (pentru CristiB93):

Nu induc in eroare pe nimeni.Citeste cite a facut biserica in evul mediua.Eu nu am vorbit de biserica de astazi.Am vorbit la general.Citeste despre pisicile negre, despre bufnite si cucuvele si despre multe alte animale care sint vazut rau de catre oameni si afla din a carui cauza sint ele asa vazute si dupa vii si spui ca eu duc lumea in eroare.Biserica a catalogat toate animalele bune sau rele fara un suport, asa la plesneala.Ca biserica de acum stiu si eu citi ani sau alta nu conteaza tot biserica este cea care a facut asta.Si biserica are la baza religia, ca urmare eu vorbeam despre religia asta crestina nu am spus sau poate ca tgreb sa specific ce religie.Nu spune budismul ca cucuveaua ar fi o pasarea rea.Dar religia crestina a spus asta cindva iar oamenii de acolo stiu si unele popoare au ajuns chiar sa duca la disparitia unor specii nevinovate.Acum ca religia crestina nu invata superstitii tot ce se poate.Dar deja asta este un fapt, si tot biserica ar trebuie sa vina si sa invete oamenii ca au gresit si bla bla.Ca si acum te asigur de asta f multi oameni considera aceste animale, pasar la fel a, adica rele aducatoare de mai stiu eu ce.Si ai exemplu aici cel care a intrebat. Poate ca nu crede dar uite a auzit la unia oameni probabil vecini, batrini etc.Cam asa sta situatia.Nu am nimic cu crestinii dar sint chestii pe care biserica lor le-a facut si nu vad ce este rau sa spunem adevarul.

| anonimg a răspuns:

Superstitia ta este adevarata in sensul ca orice superstitie este falsa.

" superstiți(un)e f. 1. credință falsă într’ale religiunii: superstițiunea naște din ignoranță; 2. practică superstițioasă, eres: superstițiuni populare (ex. a ieși înainte cu sec e semn rău); 3. fig. orice exces de exactitate. "
Orice superstitie este falsitate; este credinta falsa. Dumnezeu condamna superstitiile, oricare ar fi acestea(bune sau rele). Cine crede in superstitii sau se teme de acestea, nu poate fi placut lui Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cand canta cucuveaua, moare cineva, uneori, ea simte, anticipeaza hoitul.Dar poate fi oricine din comunitate, iar se poate vindeca respectiva persoana. E fapt dovedit atat prin traditie cat si prin stiinta. Daca o pisica sau un soarece sau un caine a murit prin zona sau trage sa moara canta la fel cucuveaua.

| Exilee a răspuns:

Nu este adevarata nicio superstitie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau de ceea ce se intampla in familia ta, si eu am unele fixuri cu astea dar cand mi se intampla ceva aiurea cateodata si nu am auzit cucuveaua si nici pisica nu mi-a trecut calea pe cine trebuie sa dau vina? Roaga-te la Dumnezeu pentru sanatatea celui bolnav si atat

| chitaramea a răspuns:

Ai spus ca este o superstitie de ce sa crezi ca e adevarata daca este o superstitie?

| fightBack a răspuns:

Ai zis ca vrei parerea cuiva care a patit ceva identic asa ca o sa iti spun eu ca cu cateva zile inainte sa moara bunicul meu o cantat una pe casa lui veche.(Si superstitia zice nu numai ca trebuie sa o auzi, ci sa fie intr-un loc simbolistit pentru persoana respectiva). In trecut lucrurile care nu puteau fi explicate erau puse pe seama unor astfel de superstitii, insa daca o sa te documentezi o sa intelegi ca faptul ca o pasare canta intr-un anumit loc, nu are nici o legatura cu problemele de sanatate sau moarte oamenilor!

| fightBack a răspuns:

Ai zis ca vrei parerea cuiva care a patit ceva identic asa ca o sa iti spun eu ca cu cateva zile inainte sa moara bunicul meu o cantat una pe casa lui veche.(Si superstitia zice nu numai ca trebuie sa o auzi, ci sa fie intr-un loc simbolistit pentru persoana respectiva). In trecut lucrurile care nu puteau fi explicate erau puse pe seama unor astfel de superstitii, insa daca o sa te documentezi o sa intelegi ca faptul ca o pasare canta intr-un anumit loc, nu are nici o legatura cu problemele de sanatate sau moarte oamenilor!